Chłodzenie górniczych lamp nahełmnych

Oświetlenie montowane na głowie
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Chłodzenie górniczych lamp nahełmnych

Post autor: Tomeqp »

Witam,
Ostatnio zainteresowałem się oświetleniem stosowanym w górnictwie, gdzie lampy muszą spełniać dość wysokie wymagania. Ciekawi mnie kwestia chłodzenia zastosowanych tam diod. Widziałem tutaj na forum przeróbkę starej lampy (bodajże Faser RC-12M) na LED i chłodzenie było wystarczające jedynie do mocy 1W, ponieważ cała głowica była plastikowa. Ten sam producent oferuje nowe lampy, wyposażone w diody 3W, a głowica na pierwszy rzut oka wydaje się identyczna (np. Faser LN-10M). Miał ktoś z Was do czynienia z tymi lampami? Są tam jakieś diody odporne na wysoką temperaturę, czy jednak głowica została wykonana z metalu? Pytam, bo chcę sobie sprawić taką lampę, a jeśli dowiem się jak zostało rozwiązane chłodzenie, to może przerobię sam żarówkową na LED.
Pozdrawiam
Gangrena
Posty: 142
Rejestracja: czwartek 23 lip 2009, 12:24
Lokalizacja: CK

Post autor: Gangrena »

Jeżeli to dioda 3W to wystarczy miedziana, lub aluminiowa pełna piguła bez dziury pod diodą. Nie jest to jakaś duża ilość ciepła, więc dobry styk stara z pigułą oraz pasta lub klei termoprzewodzący powinny załatwić sprawę.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

No tak, ciepło zostanie odebrane z diody na miedzianą pigułę i co dalej? W plastikowej obudowie szybko się nagrzeje, a właśnie z tego materiału wydają się być wykonane głowice lamp górniczych.
Pozdrawiam
Gangrena
Posty: 142
Rejestracja: czwartek 23 lip 2009, 12:24
Lokalizacja: CK

Post autor: Gangrena »

To nie jest jakaś ogromna ilość ciepła. Jak piguła będzie miała odpowiednią masę to temperatura się ustabilizuje na jakimś poziomie. Pooglądaj sobie lepsze czołówki - one też nie mają odprowadzania ciepła na zewnątrz, a cały radiator to cienka blaszka. Jeżeli to lampa górnicza to chyba nawet niewskazane jest przerabianie obudowy. Jak chcesz coś więcej zrobić to ciekawe rozwiązanie jest tu http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=869.
Po drugie lampki na module d26 też nie mają odprowadzania ciepła na obudowę, bo moduł praktycznie wisi w powietrzu. Przy mniejszych prądach to nie jest jakiś duży problem, ale wiadomo przy dużej temperaturze sprawność spada i nie jest to bezpieczne dla diody.
ODPOWIEDZ