Wysłany: 12 Wrzesień 2010, 19:58
freebike, dzięki za informację o mocy.
Co do mocy trybów-rozumiem, że orientacyjnie można przyjąć sobie proporcjonalnie na podstawie pomiarów prądu? Czyli jeśli maksymalne 95 lm wg opisu jest na 1,8A, to mid pobierający 0,6 oznacza, że w tym trybie możemy się spodziewać ok. 1/3 oraz analogicznie 1/9 czyli low? Przeliczanie tego wprost na odpowiednio 30-35 i 10 lumenów już chyba będzie zgadywanką? Dobrze, że mnie nakierowaliście, bo elektronikiem to ja nie jestem, a i fizyka nigdy mnie nie pociągała
[ Dodano: 22 Listopad 2010, 19:09 ]
No i mam dzięki pomocy kumpla przy zamówieniu już takiego samego Tanka praktycznie, tyle że dołożyłem 1,5 dolca na wersję z tuleją. Zdjęcia autor postu zrobił bardzo dobre, a do tego mam małe cyrki z kompem, także zdjęcia przynajmniej na razie sobie podaruję. Ale wdzięczny za porady forumowiczów chce dopisać nieco swoich wrażeń o tej latarce.
Słowem wstępu - wykonanie naprawdę porządne. Gwinty może nie idealne, ale poprawne, uszczelki są takie jak trzeba, nawet lekko przesmarowane były. Szkiełko i odbłyśnik czyste, dioda osadzona centralnie. Bebechów nie ruszałem. Oksyda ładna i jak na razie nie zauważyłem, by odpadała, ścierała się czy rysowała. Moletowania na większości (poza głowicą) części ułatwiają chwytanie latarki, przełącznik działa dobrze-dość twardy, zmiana trybów lekkim dociśnięciem. Świetnym patentem jest gumka świecąca (GITD) - bez specjalnego "naświetlania" pod lampą jest w miarę wyraźnie widoczna w ciemności całą noc (nad ranem nieco słabiej, ale nadal widoczna).
Jeśli chodzi o światło, tutaj co nieco myślę że test uzupełnię, ale niestety o swoje spostrzeżenia i szacunki oparte na porównaniach-nie mam przyrządów pomiarowych, także weźcie pod uwagę lekki margines błędu na uznaniowość i subiektywność. Latarka ma dość mocny i daleko sięgający spot, spill jest skuteczny i wystarczający, ale szczególnie na 1 baterii jego jasność nie powala tak spota. Porównania dokonałem z latarkami kolegów-wczesną Bocialarką (wg właściciela ma ona 190 lumenów) oraz EOS ITP A2 (80 lm)-wszystkie latarki na świeżych aku. Pierwsze spostrzeżenie-świeci w sposób bardziej skupiony, jest mocniejsza od A2 ogólnie i zasięgiem ją zagina, ale spill ma podobny dopiero na 2 aku. Za to w takiej konfiguracji (2xAA) przebija zasięgiem i mocą spota zauważalnie nawet wspomnianą Bocialarkę! Kilkadziesiąt metrów zasięgu skutecznego ma spokojnie, przykładowo z okna na 2 piętrze u kolegi spokojnie oświetlałem auta na podwórku stojące kilkanaście metrów od budynku nieco z boku (a nie na wprost okna). Z kolei gorzej nadaje się od niej na rower-Bocialarka ładniej i szerzej oświetla na boki. Barwa światła Tanka przy wspomnianych latarkach jest bardziej biała, zimniejsza, ale nie nazwałbym jej typowo zimną, nie wpada tym bardziej w żadne błękity itd. W komplecie ładna i dobrze wykonana smyczka.
Jeśli chodzi o inne dane techniczne, to się mile zdziwiłem-producent nie mija się z prawdą. Na 2 aku AA 1,5 godziny na pełnej mocy jest w miarę realne. Ja testowałem na GP Recyko 2100, przy czym do tego testu w parze były wyjęte z aparatu po zrobieniu ok. 50 klatek (czyli z 20% mocy miały zużyte) - na pełnej mocy silne światło (co ważne-na w miarę równym poziomie) utrzymało się godzinę z okładem (do ok. 1:10-1:15) i potem zaczęło lekko słabnąć, a wyraźnie od 1:25-1:30. Jakbym miał świeże aku, myślę, że bym 1,5h wyciągnął. Moc 160 lumenów porównawczo do wspomnianych sprzętów także uważam za realną, Bocialarce naprawdę niewiele ustępowała. Co śmieszniejsze, jeśli chodzi o moc - DX także nie skłamał. Tyle, że 95 lumenów wydaje się być poprawną wartością dla zasilania pojedynczym AA - różnica mocy jest znaczna i wyraźnie widoczna (szczerze polecam kupować wersję z tuleją do drugiej baterii-jak nie na codzień, to czasem na bank się przyda). W takiej konfiguracji na świeżo naładowanym Recyko 2100 chodzi godzinę równo praktycznie, co ciekawe potem dużo szybciej zaczyna słabnąć. Poza tym inne symptomy końcówki zasilania to najpierw koniec grzania się (ogólnie się na max dość szybko grzeje, ale też z umiarem-nie parzy) oraz na zupełnej końcówce także (podobnie jak wspomniano w jednym z testów ITP) lekkie opóźnienia przy przełączaniu trybów.
Nad niższymi trybami na razie jakoś się nie skupiałem-stroboskop dość szybki, SOS poprawne, niski dość słaby ale taki ma być (dobry np. nocą w pomieszczeniach), a średni faktycznie gdzieś ok. 1/3 może nieco więcej mocy-moim zdaniem optymalnie.
Poza tym latarka moim zdaniem ma praktyczne wymiary-na 1xAA optymalna jako podręczno-kieszonkowa (ITP A2 mi się zdaje nieco mała) i o wystarczającej mocy, a na 2xAA w sam raz do kieszeni bojówek, kurtki, plecaka, czy samochodowego schowka, dość ciężka (ale dzięki temu solidna) i o imponującej jak na wymiary i cenę mocy. Patent z uniwersalnościa (1/2 baterie) dzięki tulei jest świetny (szczególnie jak się nie chce kupować więcej latarek), sam ją aktualnie noszę z 1 aku w kieszeni kurtki, ale na wycieczki przykręcam tuleję, aby zyskać na mocy i czasie pracy. Choć jej praca, wykonanie i możliwości tak się spodobały, że aby zaoszczędzić sobie skręcania i rozkręcania docelowo planuję zakupić Tanka 1xAAA (TK701). Mieliście rację, to wciąga, ale na tym przynajmniej na razie starczy.
Jestem świadomy, że za większe pieniądze można kupić jeszcze lepsze latarki, ale dla amatora potrzebującego latarki (nie pasjonata-kolekcjonera) ta się wydaje w swojej cenie wystarczająca, skuteczna i uniwersalna. Nieprędko będę potrzebował większej mocy, niż te 160 lumenów, a dość krótki faktycznie czas pracy można opanować używając częściowo trybu mid i nosząc zapasowe aku. Ewentualnie 1 z kompletów można zakupić markowych o dużej pojemności (2700-2800 mAh) - teoretycznie powinno dać się osiągnąć prawie 2h pracy na parze, możliwe w praktyce?