[DIY] Mikroprocesorowy miernik pojemności

co i jak zrobiłem...
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Nie do końca, program w zasadzie jest już napisany od nowa w c ale jeszcze chcę dodać kilka "bajerów" które nie chcą za bardzo na chwilę obecną działać :D
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Nie chce być upierdliwy, ale czy doczekamy się jakiś efektów? ;) Niedługo będę potrzebował takie ustrojstwo i nie wiem, czy mam wyważać otwarte drzwi i samemu coś budować, czy poczekać na gotowca.
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

temat odświeżam, c zajęło trochę czasu, ale wychodzą fajne efekty, już nie tylko li-ion- niebawem będzie "kombajn" jak na razie problem z rozproszeniem ciepła;)

i opis zgrzewarki w jednym czasie ;)
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

wkliw pisze:Mi się marzy rozładowywarka z pomiarem o prądzie rozładowania max przynajmniej z 15A
Jakiś czas temu zrobiłem(no wprawdzie jeszcze obudowa nieskończona...) obciążenie aktywne 50A/1500W, nawet ostatnio pomęczyłem 60A/12V.
Do tego celu użyłem mosfetów PRZYLUTOWANYCH do miedzianej rurki przez którą płynie woda z kraniku.
Projekt jest tak abstrakcyjny że jak o takie coś pytałem na elektrodzie to mówili że to niemożliwe, nie da się, mosfety się spalą, idź poczytaj, tematy leciały do kosza, jak by chcieli mnie zaraz spalić na stosie, więc się ewakuowałem do amerykańskiego forum dzięki któremu zrobiłem to urządzenie:
http://www.electro-tech-online.com/thre ... ad.135945/
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Niezłe monstrum ;)
Nie miałeś problemów ze wzbudzaniem czy oscylacjami na bramkach mosfetów?
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Doctore
Posty: 627
Rejestracja: sobota 18 sty 2014, 17:17
Lokalizacja: Malbork

Post autor: Doctore »

Raczej nie, nie mam oscyloskopu by to dokładniej przebadać, ale ważne że działa :razz:
Monstrum to to by było jak bym zamiast chłodzenia z kranika zrobił chłodzenie w obiegu zamkniętym z użyciem chłodnicy samochodowej i 12x wentylator 120mm 8)
joon
Posty: 621
Rejestracja: niedziela 04 mar 2012, 15:31
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: joon »

Doctore, widzialem widziałem ;)

A mi się cyrki dzieją przy nastawie prądu rozładowania :/
Awatar użytkownika
maciex93
Posty: 2886
Rejestracja: sobota 14 sty 2012, 18:59
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: maciex93 »

Doctore, czy możesz mi wyjaśnić dlaczego postanowiłeś w swoim obciążeniu dla każdego tranzystora dać osobny wzmacniacz operacyjny? Czy jest coś złego w tym aby 1 WO sterował kilkoma (4-6) tranzystorami?
Będę przebudowywał moje obciążenie http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=86896#86896 i zastanawiam się która opcja będzie lepsza.
Nie wyrażam zgody na wykorzystywanie moich zdjęć w jakiejkolwiek formie bez mojej wiedzy, szczególnie nie życzę sobie czerpania za ich pomocą korzyści finansowych przez osoby trzecie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był jeden wzmacniacz, ale wtedy trzeba dać osobne rezystory antyparazytowe do każdego mosfeta.
Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
pit_i_mat
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 15 paź 2015, 01:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: pit_i_mat »

Hej,
Przepraszam, że odkopuje stary temat, ale jest w nim co potrzebuję :)

Do sedna...
Może ktoś podpowiedzieć jak zrobić tylko pomiar pojemności akumulatora (Li-Ion 3,7V) w BASCOM?
Tzn. na LCD ma być tylko pojemność aku w mAh

Jak to podłączyć i co pozostawić z kodu (pierwszy post)

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Piotr
Awatar użytkownika
lumenoman
Posty: 71
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2015, 19:29
Lokalizacja: Będzin

Post autor: lumenoman »

Pyra pisze:Witam
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był jeden wzmacniacz, ale wtedy trzeba dać osobne rezystory antyparazytowe do każdego mosfeta.
Pozdrawiam
Jak się stosuje te rezystory? Jakiś artykuł/książka na ten temat?
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
lumenoman pisze:Jak się stosuje te rezystory? Jakiś artykuł/książka na ten temat?
Zjawisko wzbudzania się elementów czynnych na wysokich częstotliwościach, znane jest od bardzo dawna. Chodzi o to, że pojemność wejściowa, w połączeniu z indukcyjnością połączeń, tworzą układ rezonansowy, wzbudzany szybkimi zmianami sygnału. Szczególnie często, występowało ono w obwodach z lampami elektronowymi, gdzie bardzo wysoka impedancja wejściowa, pozwalała na długie utrzymywanie się wzbudzenia, czasem nawet jeśli dostało się jakieś małe sprzężenia poprzez indukcyjności lub pojemności przewodów, dochodziło do zniszczenia elementów.
W momencie nastania ery tranzystorów bipolarnych, które to sterowane są prądowo, zjawisko to stało się marginalne, i zapomniane. Powtórnie wróciło, po pojawieniu się tranzystorów polowych (MOS), gdyż "wróciła" wysoka impedancja wejściowa, i sterowanie napięciowe.
szeroko stosowanym środkiem zaradczym, jest wprowadzenie dodatkowej rezystancji pasożytniczej, tłumiącej drgania rezonansowe. W związku z tym, dodawano rezystory szeregowe, tuż przy wyprowadzeniach siatek sterujących (teraz bramek), aby ewentualne oscylacje szybko wygasły. W związku z tym, że elementy czynne, sterowane są (w tych przypadkach) napięciowo, tzn. pobierają bardzo mały prąd na wejściu, to wpływ rezystora szeregowego, był pomijalny. Jeśli jednak doszło by do wzbudzenia oscylacji, w obwodzie wejściowym, to powodowały one przepływ sporego prądu, a rezystor, wprowadzał wtedy spore straty.

Rezystory antyparazytowe, pasożytnicze, siatkowe, mają wartość dość sporą, kilka do kilkudziesięciu kΩ, i niestety, nie ma wzorów, do wyliczenia tej wartości, gdyż wiąże się ona z częstotliwością wzbudzania, a ta zależna jest od wielu czynników konstrukcyjnych (długość i przebieg ścieżek, przewodów itp.)

Szukaj pod hasłem "rezystor antyparazytowy", "rezystor siatkowy", "rezystor bramkowy mosfet", "grid stopper resistor".

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
ODPOWIEDZ