Lampka do czytnika e-booków DIY - PAJĄK

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

baszek, jak będziesz dalej tak mocował lampkę na klamerkę to prędzej czy później pęknie ci ta ramka dookoła wyświetlacza bo ona wcale gruba nie jest.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
baszek
Posty: 29
Rejestracja: piątek 25 paź 2013, 21:23
Lokalizacja: Zadupice

Post autor: baszek »

Borsuczy pisze:
baszek pisze:Sprawdzę pierwsze czy ta bateria ma zabezpieczenie i dam znać.
Wcześniej gdy miałem żaróweczkę 3.8V 0.75A - przestała mi świecić - a napięcie było trochę ponad 3V - więc pewnie jest takie zabezpieczenie - sprawdzę jeszcze raz dla pewności.
Może po prostu ta żaróweczka potrzebuje napięcia <3V, żeby w ogóle zaświeciła. Najlepiej się upewnisz jak podepniesz np. do jakiejś latarki ze sterownikiem bez zabezpieczenia, albo do jakiegoś silniczka.
Zaświeciłem lampeczke teraz i świeciła parę godzin - gdy zobaczyłem, że nie świeci, zmierzyłem napięcie - 0V. Wyłączyłem ją, poczekałem chwile, pojawiło się napięcie 3V, włączyłem znowu - poświeciła dosłownie chwile - napięcie szybko spadało poniżej 3V (wiem że było w pewnej chwili nawet ~2.5V) - zgasła. - zmierzyłem napięcie 0V.
Na to wygląda, że jest tam jakieś zabezpieczenie, ponieważ gdy gaśnie to miernik pokazuje 0V, a po chwilowym wyłączeniu znowu pojawia się napięcie ~3V.

P.S sprawdziłem ponownie - zaświeciła się - miernik cały czas włączony - napięcie 3V - bardzo szybko spada do ~2.2V i przy tym napięciu żarówka gaśnie - i pojawia się na mierniku 0V.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

DNF pisze:Od kiedy e-inki mają podświetlenie? Jeszcze jedna wpadka z kulturą, a zostaniesz nagrodzony..
Tak średnio od 2 lat są dostępne e-inki z podświetleniem. Pierwsza komórka motoroli z E-Inkiem miała podświetlenie w kolorze białym.

To że gaśnie przy 2,2V to może skazywać że jest zabezpieczenie i dobrze, niestety kilkukrotne takie zgaśnięcie i będzie problem bo akumulator może już nie wstać. A i sama żarówka w dzisiejszych czasach to nie najlepsze rozwiązanie.
ILPT
baszek
Posty: 29
Rejestracja: piątek 25 paź 2013, 21:23
Lokalizacja: Zadupice

Post autor: baszek »

Żarówka - no pewnie, że nie najlepsze rozwiązanie - na razie konstrukcja powstała z tego co miałem pod ręką - po wizycie w elektroniczmym, może wstawie tam jakąś diode, po za tym jak wcześniej podkreślałem lampka powstała dla zabawy.
Czyli oprócz tego, że bateria ma zabezpieczenie trzeba by było zrobić dodatkowe, które by odcinało przy tych np. 3V ?

A co proponujecie zamiast żarówki - rezystor + dioda ?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja proponuję ogniwo typu 16340 + leda 5050 + rezystor i zgranie każdej struktury tak na około 10 mA i będzie tak jak być powinno.
ILPT
baszek
Posty: 29
Rejestracja: piątek 25 paź 2013, 21:23
Lokalizacja: Zadupice

Post autor: baszek »

skaktus pisze:Ja proponuję ogniwo typu 16340 + leda 5050 + rezystor i zgranie każdej struktury tak na około 10 mA i będzie tak jak być powinno.
A po co ogniwo ? Taka lub inna bateria z telefonu nie może być ?
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Bo jest tanie, małe, na długo wystarczy i ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem.

Do tego ogniwa trzeba czymś ładować, więc ładowarka do ogniw wskazana.
ILPT
baszek
Posty: 29
Rejestracja: piątek 25 paź 2013, 21:23
Lokalizacja: Zadupice

Post autor: baszek »

skaktus pisze:Bo jest tanie, małe, na długo wystarczy i ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem.

Do tego ogniwa trzeba czymś ładować, więc ładowarka do ogniw wskazana.
A czym się różni to zabezpieczenie ogniwa od tego w baterii z telefonu - wcześniej odcina ?
Wolałbym pozostać przy baterii z telefonu, ponieważ kształ bardziej mi odpowiada, po za tym chyba jest lżejsza od ogniwa.
Jaki rezystor dobrać np. do takiej diody 5050 + beteria z telefonu? Znalazłem sobie kalkulator, ale nie wiem jakie napięcie wpisać dla baterii?- wiadomo, że naładowana ma 4.2V, a później spada nawet poniżej tych 3.7V. Rezystor 30 ohm ?

By the way baterie ładuje normalnie w telefonie, więc też mam odpowiednią ładowarkę :-) Z minute trzeby się pobawić, żeby ją dobrze upchnąć - jak będe kupował diode to zakupie jakieś złacze i na stałe przylutuje gniazdo do telefonu i wtyk do lampki.

[ Dodano: 20 Marzec 2014, 13:02 ]
Nowa wersja pająka - PAJĄK v3 - bateria li-pol nokia, dioda - jakaś z taśmy, rezystor 100ohm (według kalkulatora wychodził mi rezystor ~25ohm, jednak nie wiem dokładnie co to za dioda i miałem pod ręką 100ohm), wtyki z molexów, profesjonalna ładowarka PHONE NOKIA.
Wszystko profesjonalnie połączone klejem na gorąco :-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ