Szukam latarki z możliwością zamiany XHP35 i 70.2

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Szukam latarki z możliwością zamiany XHP35 i 70.2

Post autor: Vendeur »

Witam,

czy ktoś zna jakiś model latarki, chińskiej=niedrogiej (coś jak Convoy), średniej wielkościowo (nieco większej niż C8), która byłaby dostępna zarówno z diodą HXP35 jak i XHP70? Nie chcę kupować 2 latarek, a chciałbym z kolei zasmakować zarówno dużej ilości światła jak i "throwa".

Ostatnio pojawiła się ciekawa latarka Convoy M3 zrobiona na XHP70.2. Stosunkowo kompatkowe wymiary, lekko większa od C8. Czegoś takiego szukam właśnie, tylko chciałbym mieć możliwość wymiany w niej całego modułu, aby móc zamieniać na XHP35, żeby zamiast dużej ilości światła, mieć dalekosiężny promień. Nie do końca rozumiem, dlaczego większość latarek jest ostatnio robionych na siłę z bardzo mocnymi diodami, ale też i szerokim strumieniem świetlnym, który wcale daleko nie sięga.

Czy ktoś zna jakiś ciekawy model tego typu, który spełniłby takie wymagania? A może ktoś byłby w stanie dorobić do takiej latarki M3 odpowiedni moduł na XHP35? Jaki mógłby być tego koszt?

Zastanawiam się też trochę nad Sofirn C8G z XHP35 http://pl.aliexpress.com/item/33009118261.html . Jak ona świeciłaby w porównaniu do Convoya C8 na XM-L2 oraz XP-L HI (mam obie).
Mociumpel
Posty: 2115
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Nie ma takich latarek wprost (w sensie z wymiennymi do kupienia osobno pigułąmi i tak mocnymi diodami - z małej mocy są) - trzeba samemu sobie zrobić.
Problem leży w sterowniku - dioda XHP35 wymaga sterownika 12V co przy cenie do 10-12 dolarów nie jest możliwe do zrobienia w 17 i 20 mm wymiarze tylko 22 mm, co z kolei wymaga większej głowy latarki co z kolei pomaga aby mocne diody jakimi są XHP35 50 i 70 napędzać mocą 20W i więcej bo duża głowa lub piguła pozwala odprowadzać dobrze ciepło.
Czyli wyjście jest takie - albo kupujesz 3 hosty np. S11, upychasz do każdej z piguł (które są wymienne) z nich XHP35, 50, 70 oraz odpowiedni sterownik i wymieniasz to co chcesz zależnie od sytuacji, a tubusy traktujesz jako część zamienna lub na sprzedaż.
Ze swojej strony uważam powyższy pomysł za idiotyczny - wygodniej mieć specjalizowane latarki typu flooder i szperacz lub ... zooma, który łączy średnie cechy każdej z powyższych. Niestety o dobrego zooma trudno a dodatkowo ich koszt jest wyższy od prostych latarek reflektorowych. Aby to zrozumieć trzeba poznać trochę zooma od podstaw, popróbować na podstawie wiedzy ekonomicznych rozwiązań i wybrac to co daje najlepsze rezultaty. Podpowiem że można takie znaleźć - drobną wadą dobrego zooma jest średniactwo w każdym obszarze gdzie specjalista reflektor jest mocny - no ale zoom to dobry flooder i równie dobry choć słabszy thrower.
Acha i cały czas mowa o kompaktowych latarkach na jedno ogniwo (czyli sterowniki boost) a nie cegłach na 2-4 ogniwa i rozmiarze małego bejzbola ...
Przykładowo o co mi chodzi - https://www.youtube.com/watch?v=IHeGnLSbyHM - od 16 minuty masz wąsko i potem szeroko - przy mocno pędzonym XHP35 i ok. 2300 lm masz zarówno daleki zasięg jak i b. szeroki flood.
Jedyne sensowne zoomy w wymiarze kompakt o takich możliwościach to Cometa, Jaxman i mocno dłubane wynalazki rzadko spotykane nawet na aliexpresie. Głównym atutem tych latarek jest masa minimum 250g, spora głowica, akceptowalna cena i przy dobrym modzie nawet 3000 lumenów na floodzie (przeciętnie 2200-2500 lm).
CO zaś do trendów - bardziej do wyobraźni przemawia moc niż użyteczność oraz niewiedza ludzi kupujących (no ale to już osobna kwestia).
Np. mała dioda i duży ref = daleki zasięg, duża dioda i mały ref = bliski szeroki zasięg - to dwa podstawowe punkty wiedzy - reszta jest kompromisem.
No bo kto CI uwierzy że latarka typu Convoy S2+ z 1000 lm jest o niebo lepsza na bliski dystans od potworka typu sofirn Q8 - z 5000 lumenów - no weź przecież to głupota nieprawdaż? takie małe słabe jest lepsze? - no właśnie małe ... a Sofirn to taki klocek ...
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

Dzięki, ciekawy ten zoom, który pokazałeś, ale to już jednak jest bydle i trochę kosztuje :).

Zapytam Simona z Convoya, czy nie chciałby zrobić wersji M3 na XHP35, byłaby to fajna latarka nie tylko dla mnie.

Póki co wezmę chyba coś z pomiędzy Convoy C8+ na SST40 a Sofirn C8G na XHP35. W zasadzie Sofirn bardziej mi się podoba z tym włącznikiem na górze, ale z kolei do C8 mam trochę rzeczy, jak reflektory, szkiełka, kaburę itp.

Obie świecą chyba bardzo podobnie, przynajmniej wedle tego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=YXdIqPJBNA0 - co prawda C8 wydaje się bardziej "wypalać", ale jest też nieco podkręcona do 2300, zamiast standardowo 2000. Bardziej mnie zaskakuje jednak dużo jaśniejszy beam z niej i to akurat w tym przypadku ogromna zaleta.
Mociumpel
Posty: 2115
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Convoy ma próbkę sterownika 22m do XHP35 typu boost na prąd max ok. 2,3A - zapewne niedługo zostanie wydany jako osobna część oraz w którejś z latarek. Gdybym miał doradzać jak którejś z kolei osobie to zachęcałbym do zrobienia latarki samemu - może nieco drożej ale satysfakcja gwarantowana - no i masz wtedy to czego szukasz a nie gotowca ze sklepu.
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

Mociumpel pisze:Gdybym miał doradzać jak którejś z kolei osobie to zachęcałbym do zrobienia latarki samemu
Wiesz, to się łatwo mówi, jak już się ma doświadczenie i wiedzę... ;) Jakkolwiek ja znam trochę latarek, podstawowe zasady, modele ledów CREE i jakieś tam podstawy, tak już zrobić coś dobrze, aby działało niezupełnie wiedziałbym jak dopasować, ani gdzie szukać. A poświęcić kilkadziesiąt godzin, żeby zrobić prostą latarkę raz lub kilka razy w życiu, to średnio jest sens.

Tylko dziś zmarnowałem kilka godzin na sprawdzanie modeli i szukanie info... Choćby teraz, mam zagwozdkę, o której wcześniej bym nie pomyślał. Bo wychodzi na to, że XHP35 jest znacznie bardziej sprawną diodą niż choćby takie SST40 czy XP-L2. Tzn. wedle tego, co wyczytałem, XHP35 osiąga wysokie wartości lm, np. 2000 dla stosunkowo niskiego poboru prądu, który już dla pozostałych 2 diod wynosi około 5A, aby taki pułap osiągnąć. Wedle tego, latarka na XHP35 będzie działała 2-3 razy dłużej na tej samej mocy, niż wspomniani konkurenci. To byłby z kolei koronny argument, aby iść tylko w tym kierunku.
Mociumpel
Posty: 2115
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Szatan tkwi w szczegółach - to jest właśnie ten element wiedzy który czyni z trudnego lub niewykonalnego zadania możliwą choć trudną do wykonania/kupienia latarkę - po prostu zawężając kolejnymi przybliżeniami swoje potrzeby otrzymasz wynikowo 2-3 modele "czegoś" co uznasz za najbardziej pasujące do Twoich oczekiwań/potrzeb.
jaka dioda do jakich korpusów, z jakimi prądami max ze względu na masę, ilość ciepła generowanego przez diody, sprawności sterowników i wydzielanie przez nie ciepła, rodzaje sterowników liniowe, boost, buck itd - to nie jest trudne choć wymaga poczytania - nikt takiej wiedzy z racji braku czasu nie wyłuszczy w jednym temacie - po prostu forum jest od tego aby samemu przeglądać.
Każda z diod ma swoje przeznaczenie - małe do małych latarek lub do throwerów, duże do dużych latarek lub do flooderów - coś pomiędzy to kompromis.
XHP35/50/70 to rodzina diod, która ze względu na 4 matryce jest wydajniejsza od pojedynczego odpowiednika ale porównywać trzeba dwie podobne rozmiarem diody np. XHP35 z XP-l2 - wydajność XHP35 jest ok. 25% wyższa przy tej samej mocy ale wymaga sterownika 12V - co ZNACZNIE podwyższa cenę latarki, dodatkowo posiadanie mocnej wydajnej diody zachęca do stosowania wyższych prądów co przy małej latarce (typu Convoy S2) czyni bez sensownym jej użytkowanie na turbo - po prostu cała latara po kilkudziesięciu sekundach się gotuje.
Poza tym nie patrz na prąd tylko na moc wydzielaną - XHP35 jest na 12V i przy prądzie mocno dużym np. 1,5A wydziela 18W a dioda XP-L2 jest na 3V i przy 18W ma prąd 6A (obliczenia uproszczone).
Latara przy tej samej mocy NIE BĘDZIE działała 3x dłużej - błędnie coś sobie obliczasz - co najwyżej 20-30% dłużej - to kolejny szczegół braku wiedzy - niestety aby zrozumieć pewne zależności trzeba czytać lub znaleźć chętnego przy ... :evil: ... aby CI w godzinę w rozmowie wyjaśnił to co w słowie pisanym zajmuje dobę non stop klepania ...
Stąd producenci stosują pewną optymalizację - pewne diody do pewnych latarek ew. dla pasjonatów dają zabezpieczenia termiczne lub krótkie turbo - po to aby "renoma" psujących się :| latarek pod wpływem przegrzania nie zepsuła im interesu ...
Ostatnio zmieniony wtorek 18 cze 2019, 18:24 przez Mociumpel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

Tym czasem działania sugerowałem się m.in. opisem na stronie sklepu tutaj: https://pl.aliexpress.com/item/33009118261.html

Wedle tabelki ich latarka na XHP35 (skądinąd w świtnej cenie, takiej samej jak standardowy Convoy C8+) działa przy mocy 1000lm prawie 5h. Jakkolwiek mogą nieco naginać, to nie sądzę, aby zrobili to 2-krotnie. Moje latarki na XM-L2 oraz XP-L2 zasilane aku 3500mAh (15% mniej niż ten ze strony 4000mAh 21700) do 2 godzin o ile pamietam nawet się nie zbliżają, raczej okolice 90 minut.

Obrazek
Mociumpel
Posty: 2115
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

To tak nie działa - liczysz to w ten sposób:
1. ogniwo 18650 - 3,5Ah x 3,7V = 12,95 Wh - tyle ma energii
2. ogniwo 21700 - 4Ah x 3,7V = 14,8Wh
3. ogniwo 26650 - 6Ah x 3,7 = 22,2Wh

Upraszczając wyliczenia bez zagladania do danych XHP - zakładając że 1000lm = 10W a 2000lm = 18W otrzymujesz teoretyczny czas działania:
1. 188650 - 12,95/10W = 1,3h, 12,95/18W = 0,72h
2. 21700 - 14,8/10W = 1,5h, 14,8/18W = 0,82h
3. 26650 - 22,20/10W = 2,2h, 22,20/18W/1,2h

Z tych prostych wyliczeń wynika że dopiero grubaśne 26650 jest w stanie przy 2000 lumenach świecić tyle co 18650 przy 1000 lm
To co napisali w instrukcji obsługi to bujda na resorach - lub inaczej częściowa prawda - czas działania turbo i trybu high (razem) - to 1h i 40 minut. ale ciągłe turbo .. to już bujda na resorach - po prostu trzeba/należy umieć to odczytać aby nie wpaść w zachwyt i podniecenie ...
Są wprawdzie 21700 o pojemności 4,8Ah (17,8Ah) ale są mocno drogie ...
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

Tak, to wiem, jak obliczyć energię ogniwa.

Czyli wychodzi na to, że aż tak kłamią na temat długości działania tej latarki?Aż nie chce mi się wierzyć, bo nie spotkałem się z tak abstrakcyjnymi przekłamaniami u chińskiego producenta, który ma jednak ciekawą i profesjonalną ofertę. Niemożliwe bowiem, wedle tego co piszesz, aby XHP35 przy mocy 1000lm działał 4:50h dla aku o pojemności 4000mAh...

Pytanie zatem, jak ma się porównanie SST40 do XHP35 pod względem sprawności, czyli czasu działania dla zadanej mocy. Czy są jakieś w miarę istotne różnice na korzyść której z tych diod?


PS. Co do aku 21700, to bez problemu można dostać w dobrej cenie pojemność 5000mAh. 1 szt. za 24zł, przy 10 szt. już tylko 17zł... Ostatnio poczytałem sporo testów aku LiitoKala (oczywiście na lydk) i zawsze trzymają poziom najlepszych marek na rynku (Samsung, Panasonic), często je nawet przewyższając, jak w przypadku 21700 4000mAh. 18650 oraz 26650 też mają świetne.
Mociumpel
Posty: 2115
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

Sklep Litokala "kłamie" inteligentnie - ale to głębsza kwestia - większość ogniw sprzedawanych przez nich trzyma parametry (i to jest najwazniejsza wartość) ale nie są to oryginalne ogniwa tych producentów pod których się "podszywają" - no ale idzie im wybaczyć bo ceny są "momentami" atrakcyjne.
Co zaś do zalet XHP - najlepiej wypada XHP70.2 które stworzone jest z 4 połączonych szeregowo/równolegle XP-L2 i zbitych pod kopułką z fosforu - sama XP-L2 jest bardzo wydajną diodą.
SSt40 - http://budgetlightforum.com/node/54947
XHP35 - http://budgetlightforum.com/node/51772
Trzeba porównać tę sama moc np. dla ok. 20W:
- SST40 wypluwa ok. 2000 lm przy 6A i ok. 3,5V
- XHP35 wypluwa ok. 2100 lm przy 1,6A i 13,6V

i teraz porównując bezpośrednio wydajnośc obu ledów jest podobna ale:
- straty na sterowniku liniowym dla diody SST40 są znaczne bo pracuje przy 6A więc przy okazji się potwornie grzeje
- straty na sterowniku boost są może nieco mniejsze ale sprawność przetwarzania 3V na 12V diody zapewne nieco wyższa.

Zaleta więc rozwiązania dla SSt40 jest mozliwośc pracy z dowolnym sterownikiem 17mm, co jest niemożliwe dla XHP35 - tutaj minimum sterownik 22mm, więc obudowa znacznie większa - siłą rzeczy przeznaczona dla ogniw o wiekszej średnicy, jak tez i pojemności.
Stąd mała latarka = SST40 = małe ogniwo = krótkie czasy pracy bo gorąc.
Duża latarka = XHP35 = duże ogniwo = długie czasy pracy = mniejszy gorąc bo duża masa.
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

Z tym kłamaniem na temat czasu pracy latarki chodziło mi o producenta latarki, czyli Sofirn. Pewnie podali czas do momentu wyłączenia się latarki, a że nie ma stabilizowanego napięcia, zatem jej moc się stopniowo zmniejsza po prostu.

Co do aku LiitoKala, nie interesuje mnie w zasadzie czy są to ogniwa jakiegoś producenta, skoro sprawdzają się tak samo lub nawet lepiej, niż wielkie marki, przy wyraźnie niższe cenie :).

Wychodzi na to, że mając do wyboru Convoy C8+ na SST40 oraz Sofirn C8G na XHP35, lepiej wziąć tę drugą, wielkość prawie identyczna, a możliwość używania aku 21700.

Poczekam może na Convoya, czy wypuści coś ciekawego na tym XHP35, skoro mówiłeś, że pracują w temacie.

Wielkie dzięki za pomoc.
Mociumpel
Posty: 2115
Rejestracja: sobota 01 mar 2014, 13:50
Lokalizacja: Wrocek

Post autor: Mociumpel »

XHP35 uważam za mocno przereklamowanego - o ile w wersji Hi ujdzie bo bardzo ładne ma kolorki to HD jednorodność kolorów jest taka sobie. Lepszym wyborem wprawdzie kompromisowym ale wydajniejszym jest XHP50.2 - nawet po skalpie - no ale to moje zdanie.
Zastanów się nad dobrym zoomem ...
Obecnie jest do późna jasno więc nie chce mi się Tobie proponować pokazu (bo jesteś z Wrocka) bo dopiero kole 11 jest ciemno ale może kiedyś wskazałbym Ci kilka rozwiązań alternatywnych ...
Awatar użytkownika
Vendeur
Posty: 41
Rejestracja: piątek 30 wrz 2011, 15:26
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Vendeur »

W Sofirnie jest HI właśnie. XHP50.2 już większa, więc zasięg mniejszy (dla podobnych rozmiarów latarki) i pewnie grzeje się mocniej całość.

Wieczorne godziny mi nie straszne, często w takich jeżdżę na rowerze, dziś także wyjeżdżam z domu ok 22 i wrócę po 23 :).

Jeśli nie mieszkasz tak jak Greg na drugim końcu świata (w Leśnicy), to w któryś wieczór mógłbym podjechać (generalnie jeżdżę wałami na trasie Kromera - ZOO).
ODPOWIEDZ