Sterownik ściemniany nie działa prawidłowo-gdzie problem?

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Sterownik ściemniany nie działa prawidłowo-gdzie problem?

Post autor: skaktus »

Witam.

Zakupiłem takie oto 3 lampy:

https://pl.aliexpress.com/item/1pcs-Dim ... 5c0feVaf4q

A do nich sterowany pilotem ściemniacz / wyłącznik ścienny:

https://pl.aliexpress.com/item/Ekran-do ... 5c0feVaf4q

Całość przyjechała po około 3 tygodniach. Lampy wykonane bardzo dobrze, włącznik również. Po zaprogramowaniu i wstępnym teście, okazało się, że sterowniki dodawane do lamp są dość kiepskiej jakości - im ciemniej świeci lampa, tym sterują one ledami za pomocą coraz wolniejszego PWM. W efekcie przy jasności rzędu 30 % widać już lekkie mruganie, tak jakby były zasilane z sieci poprzez jedną diodę prostowniczą. Po zasięgnięciu porady na forum, zakupiłem sprawdzone sterowniki z tej oferty:

https://pl.aliexpress.com/item/3-Sztuk- ... 5c0fZt2JzA

Sterowniki wykonane dużo lepiej niż poprzednicy, są przy nich ogromne pod względem wielkości, ale działają gorzej niż poprzednicy. Wystarczy że ściemnię lampy o góra kilkanaście % co jest ledwo widoczne, a lampy zaczynają mrugać lub ich jasność "pływa" pomiędzy np. 100 a np. ustawionymi 80 %.
W ramach testu sprawdziłem wszystkie 3 sterowniki i to samo. Co ciekawe, problem ten nie występuje przy sterowaniu najprostszym sterownikiem na bazie triaka BTA16 :

Obrazek

I co kolejne i ważne - sterownik na pilota też bazuje na triaku BTA16. W instrukcji napisali, że jeśli lampy mrugają, należy podłączyć równolegle do ściemniacza kondensator dołożony w zestawie - MKP o parametrach 0,68uF. Wszystko ładnie, tylko że w momencie wyłączania ściemniacza z pilota, po tyłku od kondensatora dostaje triak i odrazu go trafia.

Jakieś rady ?
ILPT
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Chyba raczej kondensator + rezystor. Kiedyś do zabezpieczenia triaków przed przepięciami w szafie sterowniczej stosowałem warystory. Nie pamiętam już dokładnie, było to wiele lat temu.
ODPOWIEDZ