rzeczywiste pojemności akumulatorów stosowanych w latarkach

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
fotorondo
Posty: 1338
Rejestracja: niedziela 01 gru 2013, 18:44
Lokalizacja: warszawa

Post autor: fotorondo »

A rezystancja wew. nie za duża ciut jak na takie markowe i w miarę nowe ogniwo ??
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Wliczając straty na stykach (i chyba na zabezpieczeniu jeśli dobrze widze) to jak na moje oko jest w sam raz.
dalu
Posty: 91
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 19:41
Lokalizacja: kielce

Post autor: dalu »

wybaczcie laikowi, ale patrzę jedynie na pojemność, aku jak trafnie kolega zauważył na zabezpieczeniu. a jeszcze mam pytanie czy ładowanie tych akumulatorków powyżej 4.20V jest szkodliwe (różnica rzędu + 0,03-0,04V)
Ostatnio zmieniony środa 19 sie 2015, 20:34 przez dalu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Manekinen
Posty: 2443
Rejestracja: środa 28 sty 2009, 15:18
Lokalizacja: Kętrzyn
Kontakt:

Post autor: Manekinen »

Jest dopuszczalne i nie powinno szkodzić, trzeba zajrzeć w notę ogniwa jakie napięcie się dopuszcza jako maksymalne. To jeszcze zależy czy takie napięcie występuje pod koniec ładowania (dopuszczalne), czy po skończonym ładowaniu na samym ogniwie (ogniwo może być przeładowane).
dalu
Posty: 91
Rejestracja: środa 25 cze 2014, 19:41
Lokalizacja: kielce

Post autor: dalu »

Kupione jakieś 8-9 miesięcy temu Panasonic Eneloop PRO AAA z serii BK-4HCCE.

Obrazek
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Dalu, najczęściej producenci dopuszczają odchylenia na plus o 0,05V czyli do 4,25 V.
Wiadomo że czym niższe jest to napięcie tym wyższa trwałość akumulatora.
Ni-Cd Man.
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Kyle pisze:Mierzyłem świeże Panasonic Eneloop 1900mAh (4 sztuki) i w pierwszym cyklu rozładowania* prądem najbliższym 0,2C, czyli 400mA oddały średnio w okolicach 1730 mAh - czyli ewidentnie nowe akku potrzebują kilku cykli do osiągnięcia normalnej(nominalnej) pojemności.

* - uprzednio doładowane do pełna prądem 800mA (co ciekawe niewiele pochłonęły przy tym dopełnianiu, bo okolice 200mAh, a nawet niektóre sztuki chyba mniej)

Ja w swoim sprzęcie radiowym (stara radiostacja) mam 10 sztuk Eneloop, ładuje je prądem około 65mA (45mA pod koniec ładowania). I po płytkich cyklach w ilości sztuk około 25 , cykle rozładowania około 200-350mAh uzyskałem w teście po maksymalnym naładowaniu do ponad 1,43V na ogniwie pojemność około 1400mAh przy rozładowaniu do 0,9V prądem 250mA. Dopiero po około dwóch cyklach pełnych pojemność wróciła do około 1900mAh.
Ni-Cd Man.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Obrazek

Akumulatorki everActive w rozmiarze AA i AAA.

wg. sprzedawcy
- dla AAA -b. wysoka pojemność - max 1000mAh, minimalna 950mAh - wg IEC 61951-2 (7.3.2),
- dla AA - b. wysoka pojemność - max 2600mAh, minimalna 2500mAh - wg IEC 61951-2 (7.3.2),

po pierwszym ładowaniu takie wyniki, pewnie wkradł się jeszcze jakiś błąd pomiarowy. Prąd ładowania AA 700 mA, AAA 300mA. Jaki był prąd rozładowania nie sprawdziłem.

Obrazek
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Niesamowity wynik jak na taką markę. najczęściej jest to przecież 1/2 , 1/3 obiecywanej pojemności.
Ni-Cd Man.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Defcio pisze:... najczęściej jest to przecież 1/2 , 1/3 obiecywanej pojemności.
Najczęściej, wynik jest zbliżony do prawdziwego, oczywiście jeśli nie są deklarowane kosmiczne wartości pojemności, jednak stosunkowo szybko parametry spadają w czasie eksploatacji.

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Fluxor pisze: Niesamowity wynik jak na taką markę.
Większość wyników z OPUSa w tym temacie jest "niesamowicie dobra" względem choćby deklarowanej przez producenta a o rzeczywistej nie wspominając.
Awatar użytkownika
greg
Posty: 3535
Rejestracja: środa 08 paź 2008, 00:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: greg »

ElSor pisze:Większość wyników z OPUSa w tym temacie jest "niesamowicie dobra" względem choćby deklarowanej przez producenta a o rzeczywistej nie wspominając.
To prawda. Są, nazwijmy to, "drobne rozbieżności" dajmy na to w porównaniu z ze skalibrowanym iChargerem :mrgreen:
Sterownik extended v3.5 HE <klik>
Instrukcje sterowników w PDF <klik>

kontakt: info(at)krypton(dot)pl
(podstawić @ i . w stosowne miejsca)
Defcio
Posty: 308
Rejestracja: wtorek 25 maja 2010, 22:36
Lokalizacja: Piła/Nowy tomyśl

Post autor: Defcio »

Pyra pisze:Najczęściej, wynik jest zbliżony do prawdziwego, oczywiście jeśli nie są deklarowane kosmiczne wartości pojemności, jednak stosunkowo szybko parametry spadają w czasie eksploatacji.
Miałeś naprawdę szczęście że trafiłeś na takie ogniwa :). Na mich kilkanaście marek jakie miałem to najwyższą wartością byłą pojemność 1700mAh gdzie na wszystkich opisana była pojemność 2500mAh. Znajomi również zauważyli znaczą poprawę czasu pracy swoich urządzeń przesiadając się z taniej marki 2500mAh na eneloop 1900mAh. Oczywiście nawet gdy te ogniwa były nowe to daleko im do 1900mAh z eneloop. Ale wierzę Ci że zdarzają się wybrane marki dające takie wyniki , ja niestety się z takimi nie spotkałem.
Ni-Cd Man.
Kyle
Posty: 432
Rejestracja: poniedziałek 11 lis 2013, 10:39
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Kyle »

Fluxor pisze: - dla AA - b. wysoka pojemność - max 2600mAh, minimalna 2500mAh - wg IEC 61951-2 (7.3.2),

po pierwszym ładowaniu takie wyniki, pewnie wkradł się jeszcze jakiś błąd pomiarowy. Prąd ładowania AA 700 mA
Szkoda ryzykować uszkodzenia akku z powodu ładowania prądem poniżej 0,3C (ale powyżej 0,1C) przy ładowarce, która pewnie wykrywa koniec ładowania poprzez -dV.
murgrabia1410
Posty: 909
Rejestracja: piątek 05 wrz 2008, 23:10
Lokalizacja: POLAND

Post autor: murgrabia1410 »

Akumulator litowo jonowy : BAILONG 5800 mAh. Rzeczywista pojemność to 470 mAh. Waga akumulatora 26 gram. :lol:
ODPOWIEDZ