Jak nie zabijać akumulatora?

dane techniczne, wykazy, dokumentacje, zestawienia, linki do pomocnych stron...
Awatar użytkownika
familyguy
Posty: 61
Rejestracja: piątek 22 sty 2010, 03:40

Post autor: familyguy »

dzięki cre_9,
zakładając liniowy spadek napięcia, wychodzi 80% naładowania.
no chyba, że napięcie spada lawinowo...
Zbanowany za personalne atakowanie i obrażanie innych użytkowników.
Awatar użytkownika
Fluxor
Posty: 2549
Rejestracja: wtorek 16 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Opole

Post autor: Fluxor »

Liniowo spada jedynie w srodkowej czesci charakterystyki. Poczatek i koniec to szybki spadek napiecia.
http://specjalistycznyspecjalista.blogspot.com/
POST MOŻE ZAWIERAĆ LOKOWANIE PRODUKTU
Awatar użytkownika
familyguy
Posty: 61
Rejestracja: piątek 22 sty 2010, 03:40

Post autor: familyguy »

dzięki Fluxor, czyli generalnie można uznać, że moje wyliczenie przypadkiem trafione? ;)
Zbanowany za personalne atakowanie i obrażanie innych użytkowników.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Panowie, jaki jest maksymalny "zdrowy" prąd ładowania dla 18650 ? Tak jak dla AA Ni-MH jest to ok 500 mA, to dla 18650 będzie koło 1 A ?
ILPT
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Zalezy od chemii i generalnie jest podawany przez producentow. Jako ze nie podales tego drobnego szczegolu, przyjmujac, ze jest to jeden z popularnych Li-Ionow to tak - dla fazy CC 1A jest jeszcze bezpiecznym pradem i nie szedlbym duzo wyzej z jego zwiekszaniem ze wzgledu na skracanie zycia ogniwa (podwyzszona temperatura przyspiesza deokmpozycje elektrody grafitowej).
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Chodzi mi o akku UltraFire, oznaczone jako LC, pojemność 2400.

Dziś dostałem od kolegi ładowarkę, dającą ok 420 mA, więc akku ładuje się niemiłosiernie długo...ale może takie sposób ładowania jest dla niego "zdrowy" ?
ILPT
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

jezeli tylko ladowarka przechodzi z CC do CV, nie przeladowuje i nie probuje ladowac Li-Iona impulsowo - to tak. Taki prad jest jak najbardziej zdrowy a ogniwo podziekuje Ci dluzszym czasem zycia.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5041
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Taki aku o pojemnosci 2400mAh (realnej z 1800-2000mAh) mozna spokojnie ladowac pradem do 2A ale mysle ze optymalny to jakies 1-1,5A.
Ciekawym rozwiazaniem do ladowania lionow jest zasilacz laboratoryjny z regulacja max pradu - wystarczy ustawic napiecie 4,20V i prad max na tyle ile chcemy a reszta zrobi sie juz sama ;)
dar00
Posty: 17
Rejestracja: środa 17 mar 2010, 12:48
Lokalizacja: Wawa

Post autor: dar00 »

Maksymalny prad ladowania aku Li-Ion to 1C, czyli prad max = pojemnosc aku. W przypadku 2400mAh, teoretycznie 2,4A, ale ja bym nie przekraczal 1,5/2A max. Ladowanie stalym pradem do konca jest szkodliwe dla aku - zmniejsza jego zywotnosc. Tak wyczytalem i tez zaobserwowalem na mojej ladowarce (iCharger) - na wyswietlaczu mam podany prad ladowania, w koncowej fazie, w trybie normalnym widac zdecydowany spadek nawet do wartosci 1/10 poczatkowej. Przytoczony powyzej tryb CC, to Fast Charge w tej ladowarce i w kontekscie zycia aku jest raczej odradzany tak na forum (rcgroups.com), jak i w instrukcji.
rzadki
Posty: 29
Rejestracja: środa 01 wrz 2010, 18:55
Lokalizacja: Gdańsk / Biskupiec

Post autor: rzadki »

mam pytanie trochę w tym temacie...

niebawem dostanę do ręki nowe TrustFire Protected 18650 3.7V True 2400mAh Rechargeable Lithium Batteries z DX. pytanie mam takie: czy takie akumulatory można doładowywać, no i czy wraz z pierwszym ładowaniem trzymać je w ładowarce ileś godzin po naładowaniu, czy tylko do momentu naładowania? nie chciałbym na samym początku pozbawić życia owe akumulatorki ;)

Pozdrawiam serdecznie!
armako
Posty: 87
Rejestracja: piątek 19 mar 2010, 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: armako »

Trzymanie w ładowarce nic nie da. Akumulatorki mają zabezpieczenie, które odcina dopływ prądu powyżej określonej wartości napięcia, tu 4,2V. Poza tym akumulatorków tych nie można ładować powyżej tych 4,2V, dlatego jest to zabezpieczenie.
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

rzadki pisze:mam pytanie trochę w tym temacie...

niebawem dostanę do ręki nowe TrustFire Protected 18650 3.7V True 2400mAh Rechargeable Lithium Batteries z DX. pytanie mam takie: czy takie akumulatory można doładowywać, no i czy wraz z pierwszym ładowaniem trzymać je w ładowarce ileś godzin po naładowaniu, czy tylko do momentu naładowania? nie chciałbym na samym początku pozbawić życia owe akumulatorki ;)

Pozdrawiam serdecznie!
Hej :)

Po pierwsze - można doładowywać.
Po drugie - nie, nie ma sensu trzymać w ładowarce.

Pozdrawiam,
Piotr
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
Volt
Posty: 408
Rejestracja: czwartek 26 mar 2009, 21:40
Lokalizacja: Bydgoszcz/W-wa

Post autor: Volt »

armako pisze:Trzymanie w ładowarce nic nie da.
Owszem, ale jedynie ze względu na to, że ładowarka po zakończeniu ładowania (czyli zaświeci się lub zmieni kolor jakaś tam dioda) po prostu już na prawdę kończy ładowanie, i w akusa nie idzie praktycznie żaden prąd. A nie dlatego, że:
armako pisze:Akumulatorki mają zabezpieczenie, które odcina dopływ prądu powyżej określonej wartości napięcia, tu 4,2V.
bo to jest takie raczej awaryjne zabezpieczenie, jeśli ładowarce by coś odbiło. I w praktyce jest to nie 4,2V a coś koło 4,3V także na zwykłą (poprawnie działającą) ładowarkę nie ma to wpływu, bo ona i tak już wcześniej zakończy ładowanie.

Co do samego użytkowania - warto te pierwsze 2-3 razy rozładować i naładować akusa do pełna, a potem już można śmiało je doładowywać w dowolnym momencie. A i podobno warto co jakiś czas (1-2mies. w zależności od użytkowania) zrobić pełny cykl rozładowanie/naładowanie/rozładowanie/naładowanie do pełna, żeby ogniwo trochę "rozruszać" :razz:

pozdrawiam
Midi custom @ XM-L :: RC-G2 @ 15880 1/2/3 AA :: UF C3 @własny driver :: Tank007 E06 :: UF A10 :: UF C1 :: Solarforce Skyline 2 @ 4xAMC :: Skyline 1 :: XTAR A01
rzadki
Posty: 29
Rejestracja: środa 01 wrz 2010, 18:55
Lokalizacja: Gdańsk / Biskupiec

Post autor: rzadki »

dzięki wielkie za pomocne słowa - wiele myśli mi się rozświetliło ;)

Pozdrawiam :)
kodi
Posty: 482
Rejestracja: piątek 07 gru 2007, 16:42

Post autor: kodi »

Volt pisze:
Co do samego użytkowania - warto te pierwsze 2-3 razy rozładować i naładować akusa do pełna, a potem już można śmiało je doładowywać w dowolnym momencie. A i podobno warto co jakiś czas (1-2mies. w zależności od użytkowania) zrobić pełny cykl rozładowanie/naładowanie/rozładowanie/naładowanie do pełna, żeby ogniwo trochę "rozruszać" :razz:

pozdrawiam
Jeśli piszesz o Li-Ionach to czy możesz również wytłumaczyć dlaczego należy tak robić? Jakie są podstawy do takiego działania?
ODPOWIEDZ