Walka z depresją za pomocą światła

Domowe, energooszczędne instalacje LED, HID, halogenowe etc. Światło w stacjonarnych aplikacjach codziennego użytku.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

I właśnie o to chodzi ;)
Obrazek
na fotce - w głębi na szafce HQI-BT 400W/D (ok. 30 tys lm sztuka), w sumie dwie sztuki + CDM-T 250/942 (22 tys lm) dwie sztuki u góry. Pozostałe lampy jeszcze nie zostały załączone.
A bywało i więcej.
edit - to w ramach tak zwanego "dnia ziemi" ;)
wkliw
Posty: 392
Rejestracja: środa 26 lis 2008, 20:05
Lokalizacja: Mielec

Post autor: wkliw »

DNF pisze:Widzę, że każdy kto odpala CDM-T czuje to samo co ja. Takie łoooo :D
Właśnie to "łoo" jest najlepsze kurcze wrażenie jest niesamowite, uczucie słonecznego dnia w środku nocy :D
Mag 5D sst50 / romisen RC-C8 mod xpg / romisen RC-A4 / TIROSS mod xpg + regina /wydumka 2x18650+ XM-L + ref SMO // Mag Solitaire nichia 5mm / UniqueFire UF-DT1 Mod XM-l / "coś" 2x 16340 z xre q5 i refem SMO /UltraFire WF-501B xpg + ref SMO
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

wkliw pisze:[...uczucie słonecznego dnia w środku nocy :D
Taa, gorzej jak później wejdziesz do pokoju oświetlonego kompaktami. :twisted:

Od ballastu do źródła światła mogę poprowadzić 2m kabla (wg producenta). Bardzo mi to odpowiada. W takim razie jaki zastosować, żeby wytrzymał napięcie?

PS: Raczej nie jestem skłonny do kupna w internecie.
Pozdrawiam
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Ja stosowałem YDY 3x1,5 mm kw. Było OK. Grubszy też się nada:)
W Castoramie/OBI/Brico* czy Platformie masz tego na szpulach ile chcesz.
Tomeqp
Posty: 954
Rejestracja: niedziela 22 lis 2009, 20:06
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Tomeqp »

Obiecałem zdjęcia, więc słowa dotrzymuję. Nie ma zdjęć świecącej, bo zdjęcie lampy nie ma sensu, a pokoju w obecnym stanie lepiej nie będę pokazywać. :mrgreen: Kiedyś zrobię, ale nie dzisiaj. Oczywiście na zdjęciu jest to połączone bardzo prowizorycznie, później będzie inaczej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Oczywiście nie tylko my wpadamy na takie pomysły.
http://3.14.by/en/read/nuclear-light-fixture-100klm
pokrótce - gościu zrobił oprawę z 7 lamp MH po 150W każda (użył świetnych lampek Osram HCI-Ts 150 /942, moim zdaniem HCI-T na trzonku G12 są JESZCZE lepsze) i użył jako głównego oświetlenia w mieszkaniu. Ja to rozumiem, ponieważ praktycznie codziennie korzystam z MH 250W (/942) + coś jeszcze, ilość światła rzędu 30 tys lm w kuchniojadalni jest bardzo OK. Gdyby te same 7 lamp rozproszyć po pomieszczeniu byłoby jeszcze milej, bo światło by przypominało lekko pochmurny dzień, gdy słońce świeci przez wysokie chmury i światło jest miękkie.
Therapeutic effect of bright light is definitely visible - there was almost no these 'gray days of depression' through the whole year. Even if it's placebo effect - I am still happy about that. These round arc tubes looks just like the sun, and I have 7 of them :-)
Efekt terapeutyczny działania silnego światła jest bez wątpienia widoczny - nie było prawie w ogóle "szarych dni jesiennej deprechy" przez cały rok. Nawet jeśli to jest tylko efekt placebo, to nadal mi się podoba. Te lampy z okrągłym jarznikiem są jak słońce, a mam ich 7 :).
Awatar użytkownika
Umberto
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 20 gru 2007, 22:55
Lokalizacja: Środkowopomorskie
Kontakt:

Post autor: Umberto »

Witam,
Zachęcony lampami MH postanowiłem kupić gotowe rozwiązania.
Oprawę ze 113,53zł i METALOHALOGEN HQI-TS 150/NDL POWERSTAR nowy za 29zł- oczywiście wszystko z alledrogo.
Oprawa wygląda dosyć solidnie. Wprawdzie powłoka na pewno wieczna nie jest ale, głównie w garażu będę używał i po podłączeniu w domu, chyba kilka trafi do walki z ograniczoną ilością światła w jesienne i zimowe wieczory.
Oprawa wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Posiada jakieś tam uszczelnienie: dookoła obudowy oraz małe oringi na śrubach
Obrazek
Układ stabilizacyjno- zapłonowy:
Obrazek
firma jakością generalnie nie grzeszy- porównuję z oprawami halopaków...
Tu jest trochę lepiej:
Kostki montażowe są ceramiczne, odbłyśnik wygląda nienajgorzej
Obrazek
Jedna już wygrzewana, a druga dopiero odpalona...:)
Obrazek
i na koniec jak to świeci- w suficie widać diody xp-g cool white w oprawach z dx-a
Obrazek
Nie mam porównania z innymi oprawami, ale jestem zadowolony z zakupów.
Zatem obecnie szukam jakiś spotów do biura, aby na biurku świeciły, bo stwierdzam, że za ciemno tam...
ja też mam swoją lampke:)
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Właśnie taka ilość światła jest potrzebna, by mieć jasno w pokoju.
Moja mała rada:
Wymień lampy z HQI-Ts na HCI-Ts, czyli na ceramiczne, w barwie 942 (dla dokładności: HCI-Ts 150W/NDL). Używasz obecnie kwarcowych, które mają słabsze oddawanie barw (Ra około 80). Wymiana da Ci jedno z najlepszych źródełek światła w ogóle (Ra=94-96, blisko 100 lm/W, świetne widmo, lepsze czasami od światła słonecznego przez grubą szybę w niektórych biurowcach).
Miałem identyczną oprawę co prawda pod inną marką, ale to nie ma znaczenia. Konstrukcja była identyczna. To dawało radę. Potem zmieniłem na oprawy z elektronicznym statecznikiem.
Awatar użytkownika
Umberto
Posty: 187
Rejestracja: czwartek 20 gru 2007, 22:55
Lokalizacja: Środkowopomorskie
Kontakt:

Post autor: Umberto »

A czy te "dla dokładności: HCI-Ts 150W/NDL" to to samo co:
http://www.luxmarket.pl/i/osram/lampa-h ... dl-pb/1102
bo widzę tu jeszcze przyrostek PB i nie wiem czy ma znaczenie, następne w kolejności znalazłem za 130zł :(
ja też mam swoją lampke:)
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Tak, to jest ta lampka. Kod EAN: 4008321679871. Moim zdaniem razem z HCI-T 150W NDL (jednostronnie trzonkowana, trzonek G12, a zatem nie pasuje do Twojej oprawy) to są najlepsze metalohalogeny na świecie.

Na Allegro można czasami upolować taniej, ale HCI-Ts zdarzaja się rzadziej od HCI-T, a o wiele rzadziej od gorszego Philipsa CDM-T/CDM-Td. Pierwszego MH sam kupiłem w luxmarkecie.
Awatar użytkownika
Pyra
Site Admin
Posty: 8527
Rejestracja: niedziela 02 sie 2009, 20:35
Lokalizacja: Gądki

Post autor: Pyra »

Witam
Że się tak wtrącę... właśnie znalazłem i kupiłem 2 szt ładnych palników 70W. Gdyby ktoś potrzebował..Metalohalogen żarnik PHILIPS CDM-TD 70W/942

Pozdrawiam
Izali miecz godniejszy niżli topór w boju?
Piszmy po polsku, wszak jesteśmy Polakami.
Awatar użytkownika
pegasus_sis
Posty: 963
Rejestracja: środa 25 sie 2010, 13:03
Lokalizacja: Łódź

Post autor: pegasus_sis »

Mam ten palnik w fitotronie. Roślinki nie mają depresji :D

Obrazek
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Mam lampkę (HCI-Ts 150W /NDL ), to pora ją odpalić, a fajna jest :D
Obrazek
rozgrzewa się
Obrazek
full power
Obrazek
Obrazek

po uderzeniu naprawdę porządną lampą błyskową na wprost, kontrasty da się wyrównać
(z racji na regulamin tego Forum, nie mogę umieścić zdjęcia, gdyż znajdują się na nim butelki z alkoholem)

Off, lampka stygnie.
Obrazek
Teraz będzie można poświecić, kilka sztuk takich lampek da radę przy walce z deprechą, to na bank :D
Jak widzicie oprawka jest nieco wymodzona, pochodzi z halopaka, została odrobinkę podcięta dremelem, by pasowała do MH. Dorobiłem tylko dystansówkę z blachy. To się niewiele grzeje w porównaniu do halogena 250W a świeci o wiele mocniej.
Dzięki Koledzy, a szczególnie taki jeden :)
Piotr aka Cypis
Posty: 17
Rejestracja: środa 03 mar 2010, 12:02
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: Piotr aka Cypis »

A kojarzycie może źródło żarników 250W?

Konkretnie NDL (4200K) lub D (5100K) - pod oprawkę FC2 albo E40.
amisiek
Posty: 570
Rejestracja: poniedziałek 16 lip 2012, 18:50
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: amisiek »

Na Allegro niedawno były trzy sztuki HQI-Ts 250/NDL (842), niestety nowe daylighty (HQI-Ts 250W/D) mają gorsze Ra, już nie przekraczają 88. To wszystko na trzonku FC2.

Są jeszcze bardzo dobre lampki 250W Philips CDM-T 250/942 na trzonku G12. Są nieco dłuższe od tych 70/150W. Świecą naprawdę dobrze, to jest ceramik, 4200K Ra>93. Są na Allegro, ale dość drogo, 145zł, np tu.

Na trzonku E40 masz sporo daylightów, ale wszystkie to seria PRO, mają Ra w okolicy 87-88 a nie 92. Przykładowe aukcje to ta lub ta . Jest także oferta, która wygląda na starsze, lepsze lampki, jeszcze bez pro, czyli ta , ale jest sporo drożej.
Jedyna sensowna N/SI (zobacz w katalogu jaka to lampka) jest tu.
ODPOWIEDZ