DIY 2x XP-G,

Oświetlenie przednie i tylne w rowerze, zasobniki na baterie. Komfort i bezpieczeństwo nocnej jazdy.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Drogo te ledy Cię kosztowały , na allegro masz tanio XP-G R5 ~23zł na mcpcb .

Co do kabli , przez kabel o przekroju 1mm możesz "puścić" prąd 10A :) i analogicznie przy 1,2 przekrój min musi wynosić 0,12mm /
elektroda.pl
Awatar użytkownika
ledmocy
Posty: 151
Rejestracja: sobota 13 lis 2010, 11:00
Lokalizacja: W-w

Post autor: ledmocy »

Może te 34 to razem z wysyłką - w końcu za nią też trzeba zapłacić :). Dioda wygląda nie ciekawie ale za to możesz się pobawić i spróbować ściągnąć z niej soczewkę będzie piękne dookólne źródełko światełka, znaczy 180st.
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Można spróbować ale dioda za długo nie pożyje , luminofor się ulenia i z czasem przestanie wogóle świecić .
elektroda.pl
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Sądzę że kolega sam uszkodził diodę - prawdopodobnie przy zakładaniu soczewki. Soczewka diody jest miękka i wystarczy lekki ją "puknąć", nacisnąć, zahaczyć palcem itp. Uszkodzenia widać dość dobrze na foto jako poszarpany bo a nie przytopiony. Dodatkowo kolega pisze że w diodę daje 1,2 A i świeci diodą po 30 sekund - radzę wtedy bardzo dobrze kontrolować temperatury. Mam xpg na starach ale czarnych (chyba z maritexu) i te po około 15 sekundach, gdzie w diodę idzie 1,1A są już tak gorące że nie da się ich utrzymać w ręce.

Kolego - diodę którą masz, zostaw sobie, dziurę zalej super glue, zamów soczewkę matową, i zrób sobie lampkę do oświetlania biurka. Wtedy artefakty nie będą widoczne a i dioda się nie zmarnuje.
ILPT
Awatar użytkownika
Tomek210
Posty: 317
Rejestracja: piątek 15 sie 2008, 02:54
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Post autor: Tomek210 »

I jak będziesz kupował kolejną, weź na innej płytce - ta którą miałeś jest chyba najgorsza na rynku.
Obrazek
Rafal87xc
Posty: 18
Rejestracja: środa 10 wrz 2008, 15:56
Lokalizacja: zduńska wola

Post autor: Rafal87xc »

co do ceny Diody to razem z przesyłką (od Edima) 27,5zł dioda + 6zł przesyłka

skaktus zgadza się że sam uszkodziłem, zahaczyłem o soczewkę bo mam na niej lekko przytopiony plastik, Nie sądziłem że ta dioda taka delikatna, no ale cóż, człowiek uczy się na błędach.

Diodę już zamówiłem i niestety na tym samym starze, miejmy nadzieje że obudowa nadrobi chłodzenie Diody :roll:

Jeszcze mam brak pomysłu na koszyczek na 4x 18650, tak żeby łatwo można wyjmować aku do ładowania, może ktoś podsunie jakiś pomysł?
upek
Posty: 347
Rejestracja: wtorek 17 mar 2009, 21:55
Lokalizacja: Lubań

Post autor: upek »

toosh ma coś dla ciebie w sklepiku ;)
Awatar użytkownika
Pichu
Posty: 160
Rejestracja: niedziela 18 paź 2009, 17:44
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: Pichu »

Co do koszyka to polecam moje rozwiązanie. Tanie w budowie i znakomicie spełnia swoje zadanie ( o ile chcesz akusy łączyć szeregowo)

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... rt=135#top
armako
Posty: 87
Rejestracja: piątek 19 mar 2010, 19:23
Lokalizacja: Lublin

Post autor: armako »

Pichu pisze:Co do koszyka to polecam moje rozwiązanie. Tanie w budowie i znakomicie spełnia swoje zadanie ( o ile chcesz akusy łączyć szeregowo)

http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... rt=135#top
Popieram. Zrobiłem taki sam zasobnik i jest znakomity - łatwo go zamocować do ramy, np. taśmą klejącą, jeżeli nie mamy uchwytów.
Rafal87xc
Posty: 18
Rejestracja: środa 10 wrz 2008, 15:56
Lokalizacja: zduńska wola

Post autor: Rafal87xc »

no i powstała moja lampeczka na rowerek :)

obecnie schnie termopox bo niestety jak zajrzałem do środka to się okazało że jedna dioda nie trzyma a to dziwne bo obie były klejone z jednej mieszanki, druga się trzyma, jak mocno tego nie wiem ale jak się już utwardzi klej to włączę na full i się zobaczy czy oddaje ciepło na obudowę.

koszty okazały się dużo większe niż sądziłem, liczyłem ze w 270zł się zmieszczę a wyszło okolo 370zł.

roboty od cholery, zarówno nad pojemnikiem na akumulatorki jak i nad body.
problem również był z upchnięciem płytki ze wskaźnikiem naładowania akumulatorków, został siłą tam wepchnięty.

Jak klej się utwardzi i wszystko będzie działało na 100% tzn. klej będzie prawidłowo przekazywał ciepło z Diod na body to będą testy czasu świecenia na full, plus pewnie jakieś korekty potencjometru wskaźnika naładowania akumulatorków.

a tym czasem można sobie zerknąć jak to wygląda

ogólnie to można jeszcze obudowę wypolerować czy coś ale przyznam szczerze że już mi się nie chcę z tym bawić

co do otworów na diody od wskaźnika naładowania to wiem że nierówno ale wiertło mi ściągnęło


Zdjęcia:
http://picasaweb.google.com/Rafal87xc/L ... YGO4Jzs9QE#
Awatar użytkownika
krzycho_
Posty: 2187
Rejestracja: piątek 08 maja 2009, 18:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: krzycho_ »

Żeby thermopox szybciej związał możesz spokojnie odpalić lampkę , thermopox w wyższej temp szybciej wiąże.

Fajna lampka wyszła :) Pokaż ją też koniecznie w nowym wątku na forum .
elektroda.pl
ODPOWIEDZ