Jaka latarka zasilana AA lub AAA

gdzie i jak kupować oraz nasze o tym opinie
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

wojtek_burza pisze:Radze pozyczyc od kogos latarke z wieloma trybami, zeby sprawdzic, czy taki interfejs pasuje. Szukalem latarki na 2xAA, sugerujac sie moca kupilem EagleTac P20A2, ale przechodzenie pomiedzy trybami latarki doprowadzaly mnie do szalu, w szczegolnosci przypadkowe wlaczanie strobo. Sprzet odeslalem i obecnie uzywam nieco slabszy model P100A2 z dwoma trybami. Szczerze, nie widze roznicy w max jasnosci, do tego ciesze sie prosta obsluga latarki.
Cześć Wojtku :)

Słuchaj się lepiej Calineczki...

Ale swoją drogą masz rację - dlatego doradzałem na początku P100A2 bo to bardzo przyzwoite, proste i raczej niezawodne latarki - oceniam po działaniu P100C2 ale to ten sam projekt w sumie. Właśnie prostota konstrukcji, niezawodność, sposób przełączania trybów i bardzo ergonomiczny kształt są ich największym atutem. Ale jeśli miałbym wybierać to naprawdę zastanowiłbym się nad Quarkiem.
Pozdr.
Pikom
SiD
Posty: 7
Rejestracja: wtorek 16 lut 2010, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: SiD »

Dziękuję wszystkim za pomoc, w szczególności panom Calineczka i Pikom.
Generalnie mam już tyle informacji, że teraz muszę się już tylko z tym na spokojnie przespać i dokonać ostatecznej decyzji.

Na dzień dzisiejszy największe szanse są na Quark 2AA oraz zakup w polskim 4sevens. Na latarkę mocniejszą i większą, oraz malutką jeszcze przyjdzie czas.

Tak więc jeszcze raz wielkie dzięki wszystkim, którzy tak szybko udzielili mi fachowej pomocy! Na prawdę rewelacja.

Teraz już bardziej na spokojnie będę przeglądał forum i powoli się dokształcał. Mam jeszcze natchnienie na jeszcze jeden temat w różnościach ;)

Jak odbiorę swoje pierwsze, porządne światełko, z przyjemnością podzielę się wrażeniami.
wojtek_burza pisze:Radze pozyczyc od kogos latarke z wieloma trybami, zeby sprawdzic, czy taki interfejs pasuje. Szukalem latarki na 2xAA, sugerujac sie moca kupilem EagleTac P20A2, ale przechodzenie pomiedzy trybami latarki doprowadzaly mnie do szalu, w szczegolnosci przypadkowe wlaczanie strobo. Sprzet odeslalem i obecnie uzywam nieco slabszy model P100A2 z dwoma trybami. Szczerze, nie widze roznicy w max jasnosci, do tego ciesze sie prosta obsluga latarki.
Uwaga słuszna, przerost formy nad treścią nie jest pożądany. Poza tym latarkę trzeba dopasować do swoich osobistych preferencji i potrzeb.

Moja latarka czołowa o której wspominam w pierwszym poście ma 4 tryby świecenia + tryb boost (czy turbo jak kto woli) aktywowany chwilowo (trzeba przytrzymać dodatkowy przycisk). Mnie osobiście bardzo odpowiada taki układ i w zasadzie korzystałem z nich wszystkich dość intensywnie, poza strobo. Strobo ma jednak to do siebie, że nie służy do wykorzystywania na co dzień, ale może się przydać w sytuacji awaryjnej, aby wydłużyć czas świecenia, kiedy się zgubimy i chcemy by nas odnaleziono. To jak apteczka, gwizdek czy koło ratunkowe, nikt z tego nie korzysta na co dzień, czasami nawet nigdy nie skorzysta i dobrze. Nikomu kłopotów nie życzę.
Natomiast gdy przychodzi do sytuacji awaryjnej, dobrze, że taki tryb jest.

Pod warunkiem oczywiście, że ktoś używa takiej latarki w górach, na wodzie czy w innych warunkach, gdzie potencjalnie tryb awaryjny może się przydać. Wiadomo, że jak ktoś schodzi z latarką tylko do piwnicy, to taki tryb tylko będzie denerwował i niepotrzebnie podnosił cenę.

Ja uważam tryby Quarka 2AA za przydatne, na podstawie praktyki z czołówką.
wojtek_burza
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 17:33
Lokalizacja: Oxford

Post autor: wojtek_burza »

O ...piiii...! Przepraszam :oops:
Od dosc dawna czytuje forum i myslalem, ze juz zdazylem sie przywitac. Pewnie pomylilo mi sie z innym forum, rowniez latarkowym.
Jeszcze raz przepraszam Was bardzo. I witam serdecznie wszystkich forumowiczow. Lepiej pozno niz wcale... :oops:
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

wojtek_burza pisze:O ...piiii...! Przepraszam :oops: [...] I witam serdecznie wszystkich forumowiczow. Lepiej pozno niz wcale... :oops:
Hej :) Spoko, każdemu się może zdarzyć...
SiD pisze:Ja uważam tryby Quarka 2AA za przydatne, na podstawie praktyki z czołówką.
Tu tylko chciałbym zaznaczyć, że są dwa różne sposoby ustawiania trybów w latarkach Quark:

Regularna - na skręconej lub rozkręconej głowicy po włączeniu latarki możemy zmieniać kolejne tryby lekkimi przyciśnięciami włącznika i zostawiamy w trybie który chcemy zaprogramować - praktycznie funkcja ta jest stale dostępna a tryby łatwe do wybrania.

Taktyczna - musimy zaprogramować dwa używane tryby wcześniej przez odpowiednie poluzowanie głowicy, przejście przez proces programowania i zapamiętania. Potem samo klikanie włącznikiem nie zmienia trybów. Jest to o tyle wygodne, że nie przeprogramujemy przypadkowo latarki, ale dostęp do nietypowych trybów jest utrudniony.

Co kto woli...
Pozdr.
Pikom
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

wojtek_burza, witaj ;-).
p.s. bo ja taki wyczulony jestem ;-)
wojtek_burza
Posty: 4
Rejestracja: czwartek 19 lis 2009, 17:33
Lokalizacja: Oxford

Post autor: wojtek_burza »

Czyli w taktycznej mozemy ustawic 2 najczesciej uzywane tryby i nadal cieszyc sie prostota obslugi, bo inne tryby sa gdzies glebiej ukryte, wiec nie wlacza sie przypadkowo podczas uzywania latarki? Jesli dobrze zrozumialem to mi sie ten Quark tez podoba :)
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

wojtek_burza pisze:Czyli w taktycznej mozemy ustawic 2 najczesciej uzywane tryby i nadal cieszyc sie prostota obslugi, bo inne tryby sa gdzies glebiej ukryte, wiec nie wlacza sie przypadkowo podczas uzywania latarki?
Dokładnie tak.
Pozdr.
Pikom
ferenchy
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lip 2008, 00:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ferenchy »

Przepraszam za wznawianie tematu, ale poszukuję jakiejś lepszej latarki na 2xAA, a w tym temacie pojawiło się kilka propozycji. Interesuje mnie głównie Eluma SA2 i Quark 2xAA Tactical na R2. Z początku myślałem tylko o SA2, ale wziąłem też pod uwagę Quarka z 4sevens.com. Dodatkowo w Quarku podoba mi się Moonlight Mode, więcej zdefiniowanych trybów, Prism.

Moje pierwsze pytanie chciałem skierować głównie do Pikoma, który jak pisał ma obie latarki :) Czy mógłbyś jednoznacznie polecić którąś z nich? :) Głównie chodzi mi o to, która latarka lepiej sprawdza się w terenie, w górach, na leśnej ścieżce - np. jak sprawdzają się zdefiniowane tryby? Czy masz może jakieś doświadczenie pod tym względem?:) W Quarku wydaje mi się brak czegoś pomiędzy 18 a 70 lumenów (zdanie laika po spojrzeniu na dane latarki).

Chciałem się jeszcze zapytać o sam zakup z USA. Za zakupem SA2 przemawia właśnie pewność przesyłki i gwarancja. Już nawet nie patrzę na czas przesyłki z USA, ale jak wygląda sprawa gwarancji? Czy w przypadku awarii Quarka można oddać do naprawy w Polsce czy trzeba odsyłać?

Najchętniej kupiłbym od razu obie, ale mimo wszystko żal mi jednorazowo wydawać tyle kaski na latarki :)
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

ferenchy pisze:Głównie chodzi mi o to, która latarka lepiej sprawdza się w terenie, w górach, na leśnej ścieżce - np. jak sprawdzają się zdefiniowane tryby? Czy masz może jakieś doświadczenie pod tym względem?:) W Quarku wydaje mi się brak czegoś pomiędzy 18 a 70 lumenów (zdanie laika po spojrzeniu na dane latarki).

Chciałem się jeszcze zapytać o sam zakup z USA. Za zakupem SA2 przemawia właśnie pewność przesyłki i gwarancja. Już nawet nie patrzę na czas przesyłki z USA, ale jak wygląda sprawa gwarancji? Czy w przypadku awarii Quarka można oddać do naprawy w Polsce czy trzeba odsyłać?
W terenie nieco wygodniej uzywa się Quarka z nakładką Prism. Pochodziłem tez jakiś czas z SA2 i moge powiedzieć, że ma nieznacznie lepszy zasięg niz Quark (inny reflektor) ale daje też nieco mniej uzytecznego światła na krótkim dystansie, wokół osoby idącej w lesie. Różnice nie są jednak takie znowu wielkie, ani w rozkładzie promienia ani w dystansie. Decydujące powinny więc byc inne cechy - a tu zdecydowanie wygrywa Quark. I trybami i jakością wykonania (budzi wieksze zaufanie...), wygodą zmiany trybów i wyposażeniem. Zaś nakładki Prism nic nie pobije jeśli chodzi o szybkie dostosowanie latarki do zadań czołówkowatych.

Jeśli mówimy o trybach w Quarku - mi nie brakowało żadnego trybu / poziomu jasności. Fakt, że skok jest spory, ale w SA2 jest jeszcze większy ;) To dość indywidualna sprawa więc cięzko coś doradzić. Może tylko tyle - ja i tak w terenie wolę latarki z driverkiem Flagiusza i Calineczki z ogniwem 18650 - i regulacja bardzo szczegółowa i parę innych mozliwości no i ogólny "wygar" wiekszy... ;)

Niestety, jeśli chodzi o zakup to nie mam dobrych wieści - trochę ryzykowny i na pewno dłużej trwa przesyłka. W ciągu ostatniego półrocza zamowiłem z 4sevens.com 16 przesyłek i na jedną z nich czekałem około 3 miesiące. Pozostałe dochodziły róznie - jedna w 12 dni a inne w trzy, cztery tygodnie. Jedna przesyłka (z listopada) jak do tej pory nie przyszła i być może już nie przyjdzie...

Co do gwarancji - nie miałem okazji się przekonać, ale widzę dwie możliwości. Zwrócić się do 4Sevens.com z zapytaniem o formę realizacji gwarancji albo zapytać 4Sevens.pl co by zrobili gdyby... W sumie sądzę, ze nie powinno dziwić gdyby sklep 4Sevens.pl obsługiwał bez problemów także zgłoszenia gwarancyjne sprzętu zakupionego w Stanach.
Pozdr.
Pikom
ferenchy
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lip 2008, 00:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ferenchy »

Dzięki bardzo za odpowiedź. W takim razie jeśli o Quarka chodzi to pozostaje mi się zastanowić nad ryzykiem i napisać zapytanie w sprawie gwarancji. A jako, że wspomniałeś, mógłbyś podać przykład latarki z driverkiem Flagiusza i Calineczki i jakie to są koszta? :) (+aku i ładowarka)
Jeszcze raz dzieki:)
Awatar użytkownika
Pikom
Site Admin
Posty: 2912
Rejestracja: sobota 27 wrz 2008, 20:31
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pikom »

ferenchy pisze:A jako, że wspomniałeś, mógłbyś podać przykład latarki z driverkiem Flagiusza i Calineczki i jakie to są koszta? :)
Co do latarki o którą pytasz - po pierwsze wszystko zależy od tego jakie body chcesz sobie kupić, jaką diodę i czy może chcesz po prostu przerabiać (zmienić sam driver) gotową latarkę czy robić coś od podstaw. Ja mam przerobione latarki UltraFire C2, C9-MCU, 502B oraz Romiseny RC-K4 i RC-G4 - każdą z inną diodą i trochę inną wersją sterownika... Wszystkie kupowane na DX plus ewentualnie kupowane w Polsce diody plus oczywiście wspomniane drivery.

Co do driverków musisz pogadać z twórcami - podaję linki do obu wersji:

Wersja tradycyjna, łatwiej chyba dostępna:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=524

Wersja najnowsza
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=3034
Pozdr.
Pikom
ferenchy
Posty: 11
Rejestracja: piątek 11 lip 2008, 00:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ferenchy »

Jeszcze raz dzięki za informację. Przemyślę jeszcze sprawę :)

Otrzymałem odpowiedzi ze sklepów 4sevens PL i USA. Niestety produkty można odsyłać tylko do sklepów gdzie się je zakupiło. Więc jednak to minus zakupów z USA.
ODPOWIEDZ