Raspberry Pi - jak ugryźć malinę ...

....nie pasujące gdzie indziej...
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Wszystko możesz zrobić na tym. Kłopotliwe jest tylko żeby podłączyć coś do RPi na usb (choćby głupi tuner DVBT) musisz podłączyć przez hub USB z zasilaniem (dodatkowy zasilacz dodatkowe pudełko). Tak jakby problemem było zrobić większą wydajność prądową wyjść USB... Dodatkowo jak masz takiego HUBa to wyłączenie samej maliny powoduje że i tak jest zasilana z huba USB i musisz wyłączać jeden i drugi. Bezsens.
alojzy
Posty: 158
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 09:19
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: alojzy »

Właśnie pojawiła się "trójka" Specyfikacja
-64-bitowy procesor Broadcom BCM2837 oferujący cztery rdzenie Cortex-A53, taktowany zegarem 1,2 GHz.
-1 GB pamięci RAM.
-chip BCM43438 zapewniający łączność bezprzewodową Wi-Fi 802.11n i Bluetooth 4.1.
-4 USB 2.0,
-micro USB,
-pełnowymiarowe HDMI,
-czytnik kart microSD, a także porty CSI i DSI.
Rozstaw elementów jest praktycznie identyczny jak w Raspberry Pi 2 Model B – jedyną różnicą jest położenie diody.
Kurnia piszą że 35 baksów a u nas ponad 200 :( , poczekam z miesiąc może dwa, może ceny spadną. Może ludzie macie miejscówkę gdzie można kupić taniej
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Ciekawe czy będzie można streamować muzykę z komórki...
alojzy
Posty: 158
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 09:19
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: alojzy »

Ja się zastanawiam co można upchnąć na "raz" do takiej maliny tz. czy jednocześnie możemy zrobić z niej centrum multimedialne, dysk nas, serwer www i sql i OwnCloud-a. Czy ona pociągnie na raz te wszystkie usługi?? Oczywiście nie będę korzystał z wszystkich na raz :) ale grunt żeby były uruchomione.
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

Pociągnie... do takiego zastosowania ograniczeniem jest w sumie tylko ram (1GB).
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Tylko czy jest sens? Ja próbowałem już uruchamiać podobne rzeczy na mocniejszych płytkach i wydajność zawsze jest słaba. Największe ograniczenie to interfejs sieciowy - co to za nas który wyciąga po kilka MBps?? Lepiej do tego celu użyć jakiś nettop. Ja w domu w tym celu używam mini pc na celeronie 1037u 4gb ram 2 interfejsy sieciowe. Do tego mam dopiętą kieszeń z raidem na 2 dyski, w komputerze mam kartę AC 1200, robi mi za nas, router, access point, mam na nim postawionego kodi do multimediów.
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

To zależy od pytającego... czy mu to wystarczy.

U siebie idę raczej w rozwiązania osobnych urządzeń do danych rzeczy. Nie lubię mieć wszystkiego w jednym. Router+AP osobno, nas osobno, rpi3 (wczoraj zupgradowane) z kodi jako odtwarzaczem (biorący dane z nasa) osobno.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 149
Rejestracja: środa 01 cze 2011, 17:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Post autor: @GUTEK@ »

igi pisze:Największe ograniczenie to interfejs sieciowy - co to za nas który wyciąga po kilka MBps??
Dokładnie to 11MB/s, więc tragedii nie ma. Oczywiście zależy kto co potrzebuje.
Są też płytki z Gigabit Lan, nie trzeba przecież się ograniczać do maliny. Taki przykładowo Odroid-C2 który miał premiere w tym samym dniu co malina 3. A jak ktoś chce coś budżetowego to są taniutkie Orange Pi, które w amatorskich zastosowaniach spokojnie dadzą radę.
Jeszcze robiłem testy podłączając pod USB kartę Gigabit Lan, udało mi się wyciągnąć 45MB/s.
Awatar użytkownika
igi
Posty: 834
Rejestracja: środa 06 lut 2008, 08:01
Lokalizacja: Elbląg

Post autor: igi »

Orange pi akurat mają mocniejszego procka - minusem jest za to że allwinner do którego wsparcie jest i zawsze było bardzo słabe. Gigabitowy lan na armie też niestety nie pokaże pazura bo procki są za słabe żeby wykorzystać pełne pasmo. Z tego co widziałem da się w porywach do 60MB/s uzyskać maksymalnie. Ja na cubietracku wyciągałem na gigabitowym lanie do 45 MB/s. Na moim mini pc wyciągam ponad 100MB/s po lanie a po wifi do 35MB/s w zapisie/odczycie z samby.
alojzy
Posty: 158
Rejestracja: środa 08 kwie 2015, 09:19
Lokalizacja: Lubelskie

Post autor: alojzy »

Fajny ten Odroid-C2no i dwa razy mocniejszy i ramu 2x więcej. 40 baksów + obudowa+ zasiłka i ewentualnie wifi. Nettop to ponad 1000zł także różnica znaczna :(
arekm
Posty: 736
Rejestracja: niedziela 22 sty 2012, 15:25
Lokalizacja: Polska

Post autor: arekm »

40$ + 16$ przesyłka + vat (+ może obsługa) bo puszczają to dhlem/innym kurierem... wychodzi drogo.
Awatar użytkownika
ElSor
Site Admin
Posty: 5040
Rejestracja: niedziela 13 wrz 2009, 12:52
Lokalizacja: Ozimek

Post autor: ElSor »

Odroid XU4 nie będzie ciekawszy ?
Kręci mnie zakup tego komputerka jako takie uniwersalne coś do wszystkiego, no może poza samym surfowaniem po sieci tak na co dzień.
Gonza
Posty: 85
Rejestracja: czwartek 31 lip 2008, 19:45
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Gonza »

Hardkernel robi fajne te Odroidy, sam korzystam od premiery z Odroida C1. Tylko właśnie problem jest z wysyłką, kiedyś posyłali listami poleconymi za 9$, a że to małe to na celnym nie zatrzymali. Teraz jest kurier za 16$ czyli trzeba się liczyć z koniecznością zapłaty VATu. Przy koszcie samej płytki na poziomie 40$ to różnica spora. Ale i tak C2 pewnie kupię.
studzin
Posty: 546
Rejestracja: sobota 17 kwie 2010, 11:45
Lokalizacja: Gdańsk/Tczew

Post autor: studzin »

Malina v3 w 24-godzinnej ofercie
http://www.ibood.com/pl/pl/
kisi
Posty: 743
Rejestracja: poniedziałek 26 lis 2007, 08:41
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: kisi »

Ja używam jako pseudo "NAS" dysk USB podpięty do routera. Wydajność kiepska ale nie potrzebuję go do niczego więcej niż fotki i filmiki. Router chodzi i tak cały czas więc przy okazji robi jako NAS.
Trzeba policzyć sumaryczny pobór prądu w rozrachunku rocznym. Taki serwer na PC/laptopie weźmie około 80W/1h a router 10. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć.
ODPOWIEDZ