Dominik pisze:placekjw, nie ma bezpośredniego przelicznika(...)
I z tym zgodzić się nie mogę.
Na początek witam wszystkich. To mój pierwszy post na tym Forum. Przeglądam je już od jakiegoś czasu, czerpiąc pełnymi garściami inspirację, pomysły i konkretne rozwiązania przy tworzeniu własnego projektu lampki rowerowej, o którym będzie więcej, jak już się zmaterializuje.
Zależność między kandelami i lumenami istnieje, i ma postać następującego wzoru:
1 lm = 1 cd·sr
Czyli: strumień świetlny (wyrażony w lumenach) jest iloczynem światłości źródła światła oraz kąta bryłowego, w jakim jest ono emitowane.
Niewiele wzór ten wyjaśnia, szczególnie iż kąt bryłowy jest po pierwsze wyrażany w mało "codziennej" jednostce (steradian), a po drugie może mieć on taką samą wartość przy różnych "kształtach" emitowanej wiązki (np. okrągła - owalna).
Bardziej istotne jest znaczenie tych dwóch pojęć. Światłość (w kandelach) może być rozumiana jako jasność źródła światła, gdy na nie patrzymy, strumień świetlny (w lumenach) to całkowita "ilość światła" wyemitowana przez źródło w określony kąt bryłowy.
Jak więc widać, z dwóch źródeł o tej samej światłości (kandele) większy strumień (lumeny) wyemituje to o większym kącie świecenia. Przy tym samym zaś kącie świecenia "więcej kandeli = więcej lumenów". I ta ostatnia zależność ma charakter liniowy.
W praktyce światłość ma znaczenie, gdy poszukujemy źródła światła, które ma być widoczne, strumień zaś istotny jest wtedy, gdy źródło światła służyć ma do oświetlania przedmiotów "nieświecących".
Jeśli jednak komuś bardzo zależy: ze względu na trudności z "ugryzieniem" kąta bryłowego w miarę łatwo daje się wyrazić konkretna zależność między lumenami i kandelami tylko dla źródeł światła emitujących wiązkę "okrągłą" o jakimś w miarę "ładnym" kącie. Najłatwiej jest w przypadku kąta emisji równego 180 stopni (+/- 90 stopni) we wszystkich kierunkach. Wtedy kąt bryłowy jest równy 2"pi", czyli ok. 6,28. Do obliczeń przybliżonych przyjąć można, że kąt ten przyjmuje wartość 1"pi" (3.14) dla emisji w zakresie +/- 60 stopni, zaś wartość 1 dla +/- 30 stopni. Przybliżenie jest dość grube, ale w świetle niepewności danych w opisach przedmiotów na Allegro wystarczające.
Istnieje jeszcze jedna jednostka służąca do opisu źródeł światła: luks. Ale nie będę Wam mieszał w głowach jeszcze bardziej. No chyba, że ktoś chce
