Strona 1 z 1

Ocena możliwości sterownika

: wtorek 29 sty 2013, 07:48
autor: cob
Jestem właśnie w trakcie ulepszania lampki rowerowej na 3xXML. Mam zamiar wymienić pigułę z diodami, żeby poprawić ją termicznie. Następnie chciałbym podnieść prąd płynący przez diody. Zmierzyłem jak wygląda to aktualnie:
Pobór z baterii:
high: 1,8A
low: 0,5A
przy napięciu 7,7V
Prąd na trzech połączonych szeregowo diodach:
high: 1,4
low: 0,3
Znalazlem sposób na podniesienie prądu poprzez zmianę rezystora, który obecnie ma wartość 0,043 oma, a jej zmniejszenie na 0,034 daje już prąd 1,65 w trybie max. Zastanawiam się tylko jaki prąd jest granicą dla tego sterownika. Na wyjściu są dwie diody Shottky SS34, które mają max prąd 3A, więc nie powinny być specjalnym ograniczeniem. Jest tranzystor zapewne odpowiedzialny za kluczowanie STD50NH02L, ale jego Id wynosi 50A, więc raczej też nie ogranicza. Zastanawia mnie tylko ten dławik z drutem o grubości 0,5mm. Co myślicie o tym sterowniku? Co jeszcze warto w nim sprawdzić?

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

: wtorek 29 sty 2013, 08:45
autor: Pyra
Witam
Dwie diody 3A niby dają 6A, ale zważ, że jest to prąd ciągły, przy przełączaniu ten prąd się trochę zmniejsza wraz z częstotliwością. Poza tym, rozważając nawet teoretycznie, to prąd płynie przez powiedzmy pół okresu, czyli aby utrzymać stały prąd na wyjściu, tu musi być dwukrotnie większy. Te same uwagi dotyczą tranzystora, stany nieustalone podczas przełączania powodują największe straty mocy, i to one są ograniczeniem.
Jak znam producentów, to dają wszystko na styk, ale driverek powinien wytrzymać 2A na diodę.

Pozdrawiam

: wtorek 29 sty 2013, 09:24
autor: cob
Nie tyle ciągły, co średni, a przynajmniej tak jest to opisane w nocie katalogowej. Maksymalny, niepowtarzalny impuls jest na poziomie 100A. W takim razie chyba zakładają aplikację w przełączaniu impulsowym. Na jedną diodę będzie przypadać średnio połowa prądu, więc zapas jest. Ten dławik bardziej mnie martwi.

: wtorek 29 sty 2013, 09:50
autor: Pyra
Witam
Dławik powinien wytrzymać, nie jest taki delikatny jak się wydaje.
Diody i owszem, niepowtarzalny i powtarzalny impuls.. Kwestią decydującą jest nagrzewanie przez straty mocy przy przełączaniu. Co prawda te dwie diody pracują też przy 3A przetwornicach, ale lepiej być ostrożnym, chyba że masz jeden egzemplarz do prób zniszczeniowych...

Pozdrawiam

: wtorek 29 sty 2013, 10:04
autor: skaktus
Pamiętaj, że poprawiając termikę, kontakt pomiędzy obudową a piguła musi być idealny, dlatego najlepsze było by mocowanie gwintowane lub wciskane na siłę a sterownik umieścić poza lampą. Pamiętaj też, że bez zabezpieczenia termicznego, podać w diody nawet prąd 2A przy tak małej obudowie to nie za dobre rozwiązanie. Mam w domu latarkę, której głowica jest wielkości twojej lampki. XM-L T6 przy 2,9 a w diodę, VF 3,3V rozgrzewa taki klocek aluminium w kilka min a po jakiś 10 całość jest naprawdę gorąca. Przy 3 diodach i 2A w diodę mamy 6A, średnie VF wówczas to około 3,1 V co da nam jakieś 18W, czyli dwa razy więcej niż w moim wypadku.

: wtorek 29 sty 2013, 10:11
autor: cob
Lepiej dopasowana i masywniejsza piguła się toczy. Liczę na to, że bedzie na wcisk. Z prądem spróbuję dojść do 2A i zobaczę jak to bedzie działać. Głównie nastawiam się na tryb low, ale high też nie moze powodowac samozapłonu po kilku sekundach :).

[ Dodano: 31 Styczeń 2013, 21:21 ]
Udało mi się dostać rezystory SMD do eksperymentów ze zwiększeniem prądu. Są większe i musiałem połączyć trzy w piramidkę ;), ale jest ok. Trochę krzywo się wlutowały, ale już nie poprawiam, bo jeszcze zepsuję. Ważne, że są dobrze wlutowane i jest pewny kontakt.
Obrazek Obrazek
Po tym zabiegu prąd w trybie high wzrósł do 2,2A, a w low wynosi 0,5A. Bez obudowy piguła już po krótkiej chwili na high zaczyna parzyć, więc bawiłem się tylko chwilkę. Ewidentnie czuć, że cewka i kondensator robią się również ciepłe. W sumie to może warto by było wymienić chociaż kondensator na jakiś lepszy low ESR, aczkolwiek obecny chyba też jest tego typu. W zwiększanie jego wartości chyba nie ma co się bawić?

: czwartek 31 sty 2013, 21:37
autor: Pyra
Witam
cob pisze:Ewidentnie czuć, że cewka i kondensator robią się również ciepłe. W sumie to może warto by było wymienić chociaż kondensator na jakiś lepszy low ESR, aczkolwiek obecny chyba też jest tego typu.
Jak widzę jest tam 47µF 25V, możesz zmienić na tantalowy 100µF 25V, dostaniesz bez problemu SMD, możesz polutować na jednym lub dwóch krótkich drucikach.
Cewkę możesz zostawić, toroidy mają małe pole rozproszenia, niskie zakłócenia. Dopóki nie parzy, nie jest źle.

Pozdrawiam

: czwartek 31 sty 2013, 22:33
autor: cob
Skoro jest tam element przewlekany, to chyba nie ma co wciskać SMD. Aktualnie siedzi tam Rubycon 47uF/25V z serii YXF:
http://html.alldatasheet.com/html-pdf/1 ... 1/YXF.html
Przy 105 stopniach i 100kHz ma ripple current na poziomie 150mA.

Na szybko mam CapXon 47uF/50V z serii KM:
http://starwatcher-circuits.net23.net/C ... 003/km.pdf
Przy 105 stopniach i 100kHz ma ripple current na poziomie 176-195 zależnie od źródła.

Impedancji dla CapXon nie mogę znaleźć. Nie wiem czy warto się bawić w taką podmianę.

: piątek 01 lut 2013, 07:40
autor: Pyra
Witam
Dlatego podałem tantala, jest nawet mniejszy, więc może się uda jednym końcem przylutować do pola lutowniczego po starym, a drugi połączyć drucikiem. Parametry ma dużo lepsze.

Pozdrawiam

: piątek 01 lut 2013, 08:27
autor: skaktus
Sprawdź jak zachowuje się cewka po długiej pracy - jak jest jedynie gorąca to ok, jak parzy lub zaczyna się kopcić to nie jest dobrze.

: sobota 02 lut 2013, 09:05
autor: cob
Kiedy sterownik jest poza lampką, to nic się z nią nie dzieje, ale w lampce, po zamknięciu ma znacznie cięższe warunki pracy. Znalazłem nawet rdzeń, na którym mógłbym nawinąć nieco grubszy drut o tej samej ilości zwojów, ale raczej nie ma na nią miejsca w środku. Poza tym nie wiem, czy ta sama liczba zwojów wystarczy jeśli nie wiem jak mają się parametry nowego rdzenia względem starego.
Obrazek
Miałem też sporo zabawy z odklejeniem diod od piguły, ale jakoś dałem radę.

: sobota 02 lut 2013, 10:10
autor: Flora
Przy większej średnicy drutu musiałbyś nawinąć więcej zwojów. Stary rdzeń jest 'grubszy' co sprawia, że zmienia się geometria cewki, więc nawet przy zachowaniu parametrów rdzenia indukcyjność cewki ulegnie zmianie. Pytanie tylko jaka jest teraz indukcyjność tej cewki i w jakich granicach może się zmieniać.

: sobota 02 lut 2013, 11:08
autor: cob
Stary rdzeń jest grubszy, ale niższy. Przekrój może ma nawet trochę większy. Niestety nie wcisnę go tam raczej.
Obrazek