Strona 1 z 2

Korozja metali, połączenia miedzi z aluminium - pytanie.

: czwartek 17 sty 2013, 13:29
autor: skaktus
Witam.

Jak wiadomo, miedź w połączeniu z aluminium = nu nu nu. Metale te koroduja w połączeniu z sobą. Zatem mam do was pytanie - w jaki sposób sa produkowane radiatory na procesory, grafiki, które często mają miedziane rdzenie a same żebra z aluminium ? Czy w tym wypadku musi być dostep powietrza dostykających się powierzchni czy inaczej jest to "załatwione".

: czwartek 17 sty 2013, 13:36
autor: Pyra
Witam
Najważniejszym medium jest woda, w której to tworzą się elektrolity odpowiedzialne za korozję. Sam dostęp powietrza może tylko spowodować tworzenie się tlenków. Jeśli połączysz metale uniemożliwiając dostęp wody, nic strasznego się nie stanie.

Pozdrawiam

: czwartek 17 sty 2013, 13:44
autor: skaktus
Dzięki za info. Pytam z tego względu że będe łączyć dwie powierzchnie radiatorów - miedzianą i aluminiową.

Jeszcze jedna niepewność - wieloktornie słyszałem jak ojciec narzekał na instalacje w blokach - przyłącz z klatki na starych przewodach z aluminium, w mieszkaniu nowa instalacja z miedzi. Przyłącze skorodowane, aluminium pokryte tlenkami, miedź czarna. Czy w tym wypadku powodem takiego stanu rzeczy był przepływ prądu w przewodach?

: czwartek 17 sty 2013, 13:49
autor: Pyra
Witam
Prąd plus wilgoć z powietrza.

Pozdrawiam

: czwartek 17 sty 2013, 13:52
autor: skaktus
Dzięki. Teoretycznie puszka była hermetyczna, ale wiadomo że nikt z niej wilgoci nie "odsysał".

Można zamknac.

: piątek 25 sty 2013, 22:50
autor: cob
Zastanawiam się jak będzie to wyglądać, jeśli pomiędzy tymi metalami znajdzie się niewielka, uszczelniająca warstwa z pasty termoprzewodzącej?

: piątek 25 sty 2013, 23:56
autor: Hahar
Do łączenia przewodów aluminiowych z miedzią stosuje się takie cudo:
"Blacha kupalowa - blacha bimetalowa aluminiowo-miedziana (Cu-Al) ma zastosowanie w przemyśle energetycznym, elektrycznym i elektronicznym.

Produkuje się z niej podkładki niezbędne do połączenia elektrycznego urządzeń z miedzi (Cu) i aluminium (Al). Połączenia powstałe przy wykorzystaniu podkładek cupalowych eliminują zjawisko powstawania ogniw na styku Al-Cu (zapobiegają powstawaniu korozji elektrochemicznej np. przy montażu kondensatorów w obudowie aluminiowej na płytkach drukowanych). "
Czyli do powstania "korozji elektrochemicznej" potrzeba prądu i wilgoci z powietrza w skrócie... :wink:
Ta blacha jest tak sprasowana że wilgoć się nie dostanie i ogniwo się nie tworzy.

: środa 25 lut 2015, 23:43
autor: Seeker
"Produkuje się z niej podkładki niezbędne do połączenia elektrycznego urządzeń z miedzi (Cu) i aluminium (Al)."

Jakiś czas temu spotkałem takie w komplecie do anteny TV.

: czwartek 26 lut 2015, 16:46
autor: paolo1976
Mam kilka radiatorów od komputerowych CPU, radiator aluminiwy z rdzeniem miedzianym, lub alubiniowy korpus i przykręcona gruba, miedziana stopa do kontaktu z CPU. Nie zaobserwowałem jakichś negatywnych zmian pomimo kilku ładnych lat.

: czwartek 26 lut 2015, 17:09
autor: sp5it
paolo1976 pisze:Mam kilka radiatorów od komputerowych CPU, radiator aluminiwy z rdzeniem miedzianym, lub alubiniowy korpus i przykręcona gruba, miedziana stopa do kontaktu z CPU. Nie zaobserwowałem jakichś negatywnych zmian pomimo kilku ładnych lat.
Bo nie płynie tam prąd.
M

: czwartek 26 lut 2015, 17:16
autor: ptja
sp5it pisze:
paolo1976 pisze:/.../alubiniowy korpus i przykręcona gruba, miedziana stopa do kontaktu z CPU. Nie zaobserwowałem jakichś negatywnych zmian pomimo kilku ładnych lat.
Bo nie płynie tam prąd.
i nie pada deszcz (vide zastosowanie podkładek kupalowych do anten)
http://www.metale-kolorowe.eu/wyroby-dl ... alowe.html

: czwartek 26 lut 2015, 17:21
autor: Pyra
Witam
U nas to stosowaliśmy do połączeń powrotnych prądu trakcyjnego. Uzwojenia dławików były z miedzi, a przewody połączeniowe z aluminium (miedziane kradli na potęgę...).
Parametry pracy, to 1,5kA przy 3KV. Wytrzymywały po kilka lat, ale musiały być chronione smarami przed "standardową" korozją.

Pozdrawiam

: piątek 27 lut 2015, 04:07
autor: paolo1976
Racja. Nie pomyślałem o sytuacji, gdy przez połączenie alu - miedź płynie prąd :mur: <idiota> :mur:

: poniedziałek 02 mar 2015, 15:48
autor: simon-u
W hydraulice używa się złączek mosiężnych, zalutowanych lub skręcano-zaciskanych do strony miedzianej i skręcanych lub skręcano-zaciskanych po stronie aluminium.
A prąd w połączeniu miedzi i aluminium się i tak sam tworzy, bo pomiędzy nimi powstaje różnica potencjałów tworząca ogniwo.
W radiatorach miedziano aluminiowych specjalnie wytwarza się warstwę tlenków, która ma uchronić od wyżerania aluminium.

: wtorek 03 mar 2015, 14:16
autor: paolo1976
Taki mały off-top:
Zawsze myślałem, że aluminium nie ma prawa się lutować. Nigdy się nad tym głębiej nie zastanawiałem naprawiając laptopy, aż zajrzałem wczoraj do swojego kartonu z rozbiórkowym chłodzeniem z laptopów i oczom mym ukazał się taki oto widok:
z jednej strony miedziana rurka heat-pipe jest lutowana do miedzianego termopada, następnie na całej długości jest LUTOWANA DO ALUMINIOWEGO radiatora, a następnie jej koniec jest lutowany do miedzianej chłodnicy, przez którą wentylator przepuszcza powietrze. W różnych modelach które posiadam różnie to rozwiązano, ale generalnie lutuje się rurki heat-pipe z miedzią i aluminium w rozmaitych konfiguracjach.

Gdyby sie trochę postarać, to myślę, że przylutowanie Noctigona, czy SinkPada do aluminiowej piguły nie powinno stanowić problemu.

Pozdrawiam.