Strona 1 z 1
Mam problem z latarką IR
: środa 09 sty 2013, 14:46
autor: Drops
Witam wszystkich,
potrzebuję latarki IR, chciałem wybrać łatwą drogę i zakupić taką ale nie jest to takie proste, więc padł pomysł zrobienia tego własnoręcznie
Zakupiłem sobie do testów taką o to
DIODĘ.
Poczytałem już co nieco o zasilaniu, ale dalej mam problem jak to jakoś poskładać do kupy (w sensie body, MCPCB i driver, zasilanie).
Może ktoś z doświadczonych użytkowników byłby wstanie pomóc świerzakowi światełkowemu
: środa 09 sty 2013, 15:23
autor: Pyra
Witam
Przede wszystkim, podaj z czego to chcesz zasilać i ile kasy wydać.
Pozdrawiam
: środa 09 sty 2013, 15:36
autor: Drops
Co do zasilania to w zasadzie bez różnicy - tak żeby było dobrze.
Co do kasy - to rozsądnie budżetowo
ale lepiej mniej niż więcej
: środa 09 sty 2013, 15:43
autor: Pyra
Witam
Jeśli ma to być latarka, to mamy do wyboru zasilanie z LiIon lub AA.
Gdybyś zmierzył dokładne Vf tej diody przy prądzie 700mA to mieli byśmy jasność, bo podane informacje (1,4 - 2,4V) są dość nieprecyzyjne. W wypadku Vf w pobliżu 1,8V można by się pokusić o zasilanie AA, Jeśli Vf będzie w okolicach 2 - 2,4V opłacało by się zasilać z LiIona. Przeanalizuj sobie za i przeciw i będziemy dobierać obudowę i driver.
Pozdrawiam
: środa 09 sty 2013, 16:28
autor: Drops
co do zmierzenia Vf to będzie problem, bo nie mam regulowanego źródła napięcia. Więc chyba można by założyć że 1,8V było by ok.
Co do za i przeciw, to jedyne które widzę (z noty katalogowej) to Power dissipation. Innych za i przeciw jeżeli chodzi o źródła zasilania nie znam, tzn nie miałem okazji używać LiIon - ale z tego co widzę mają na pewno większy prąd ładowania co mnie w sumie cieszy. Ale dalej nie skreślam AA jeżeli będzie lepiej/taniej - trochę eneloopów się wala po szufladach
: środa 09 sty 2013, 16:37
autor: Pyra
Witam
Właśnie od Vf uzależniony jest wybór zasilania. W przypadku wyższego, można się pokusić o dwa AMC i zasilanie LiIon, w razie gdyby faktycznie LED miał około 1,8V to można by zasilać z 2 x AA. Skoro masz Eneloopy i ładowarkę, a latarka nie będzie musiał świecić godzinami, to wystarczą. Znów przy zasilaniu z LiIon i Vf rzędu 1,6V AMC mogą tego nie wytrzymać i będzie potrzebna przetwornica, tak więc spróbuj pokombinować aby zmierzyć faktyczne Vf (jakiś dodatkowy rezystor itp.)
Jeśli naprawdę nie dasz rady, to pozostaje wersja bezpieczna, czyli zasilanie LiIon i przetwornica step-down, ustawiona na 0,7A.
Pozdrawiam
: środa 09 sty 2013, 16:40
autor: Drops
No właśnie dobrze by było żeby latarka długo świeciła. To w takim razie postaram się podskoczyć do kolegi który ma lepiej wyposażony warsztat i sprawdzić Vf - wtedy będziemy myśleć dalej, jak się nie uda to opcja bezpieczna
: środa 09 sty 2013, 17:37
autor: Pyra
Witam
Weź pod uwagę, że do LiIon potrzebujesz nie tylko ogniw, ale też ładowarki.
Pozdrawiam
: piątek 11 sty 2013, 10:34
autor: Drops
Wiem wiem, tu z pomocą przyjdzie Imax B6 - chyba tylko ta z moich ładowarek poradzi sobie LiIon.
A więc tak, nie udało mi się wyczekać na kumpla więc złożyłem sobie źródło prądowe i dla 620mA Vf=1.7V
Nie bardzo mam jak ustawić prąd 700mA, ale może jest jakaś zależność i da się to wywróżyć.