Strona 1 z 1

Oświetlenie wiaty i warsztatu

: sobota 20 paź 2012, 23:54
autor: Hahar
Jako że wiatę 2i rok dłubię i jeszcze nie koniec,a światełka miały być przede wszystkim energooszczędne i miały mieć coś w sobie.
Powstały takie oto lampy:
z dziś
Obrazek
Tu jeszcze przed tynkowaniem i "na krótko" :)
Obrazek

Siedzą tam chińskie ledy 120 lumenów/1W-po 5 w każdej-czyli łącznie 15W :P No 16W bo zasilacz coś tam wytraci ;) Oświetlona wiata i pół ogrodu w sam raz do grilla-niektórzy twierdzą że nawet za jasno...
Koszt-74zł elektronika,lampy za soczek od znajomego :)

I oświetlenie do "częstego pstrykania" w warsztacie za wiatą:
ObrazekObrazekObrazek

Czyż one nie są super ? :) W tej 7x1W z zasilaczem ok 40zł.
Przez te klosze o grubości ścianek ok, 1cm nie widać co tam tak naprawdę siedzi :d

Obrazek

No może prawie nie widać :d
Dojdą jeszcze dwie,ale na czym na razie tajemnica ;)

: niedziela 21 paź 2012, 00:32
autor: Bocian
Nie no, klimatyczne lampy wyszły jak nic :mrgreen: A jak z oddawaniem ciepła z LEDów? Te górne części lamp rozumiem metalowe (żeliwo/aluminium?).

PS. No i czym to konkretnie zasilasz?

: niedziela 21 paź 2012, 00:49
autor: Hahar
Bocian pisze:Nie no, klimatyczne lampy wyszły jak nic :mrgreen: A jak z oddawaniem ciepła z LEDów? Te górne części lamp rozumiem metalowe (żeliwo/aluminium?).

PS. No i czym to konkretnie zasilasz?
Piaskowane aluminium,podtoczone i w środek płyta alu o grubości 1cm-ona sama do tych ledów wystarczała podczas testów :twisted:
Pierwsza robi się ledwo letnia bo w niej jest zasilacz.
Obrazek
Jak to czym zasilam-chińskimi zasilaczami które sieją tak że radio zagłuszają :D
Ale już je prawie opanowałem-kondensator i podwójny dławik w zasilaniu + PE na obudowę :)
Ta 7W już się uspokoiła-czas zająć się tymi trzema-jakieś propozycję co tam wsadzić ?
Ten sam zestaw co w tamtej nie daje rady niestety...

: niedziela 21 paź 2012, 11:11
autor: amisiek
Walczyłem z tym, pojedynczy dławik niewiele dawał. Skróć przewody po obu stronach (przy diodzie też), załóż dławik skompensowany prądowo (uzwojenia nawijane bifilarnie) x2 z kondensatorami po środku, jeśli to nie pomoże, dowiń trzecie uzwojenie na dławiku po stronie przetwornicy i zewrzyj. Całość porządnie zaekranuj - pierwszy dławik razem z przetwornicą w puszce, następne w osobnej, albo jedna większa z przedziałkiem i przepustami.
Kiedys w elektronice zakładałem filtry firmy Miflex, dokładnie takie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2218845.html, do tego dobre były filtry od telewizorów, ale je trzeba było zaekranować. Kiedys koledzy w PIRze (potem PAR, obecnie część UKE) zmierzyli mi taki kilkuobwodowy filtr, wyszło, że ma 90dB tłumienia.
Te chińskie tandety tak sieją, że w czasach PRLu żadne takie urządzenie nie miałoby szans na homologację. Szkoda, że teraz nikt nie przestrzega ochrony przeciwzakłóceniowej...

Edit - rozejrzyj się za czymś takim: http://allegro.pl/statecznik-tridonic-p ... 68842.html 20W = blisko 2000 lm, Ra=85, CCT 3000K :D

: niedziela 21 paź 2012, 11:39
autor: Hahar
amisiek pisze:Walczyłem z tym, pojedynczy dławik niewiele dawał. Skróć przewody po obu stronach (przy diodzie też), załóż dławik skompensowany prądowo (uzwojenia nawijane bifilarnie) x2 z kondensatorami po środku, jeśli to nie pomoże, dowiń trzecie uzwojenie na dławiku po stronie przetwornicy i zewrzyj. Całość porządnie zaekranuj...
Użyłem dławika z telewizora 2x33µH i kondensatora 0,22µF/400V-całość zamknięta w lampie i podłączona pod PE.A na przewodzie od radia dławik ferrytowy od TV.
W lampie na 7u ledach pomogło bo są krótkie przewody (wszystko w jednej lampie).
Natomiast w tych 3ech gdzie zasilacz jest jeden na wszystkie nie wiele to pomogło.
Ale tamte nie są jeszcze podłączone pod PE.
Jakiś schemat jak Ty taki filtr widzisz wrzucisz ,z wykazem elementów ?
amisiek pisze:Te chińskie tandety tak sieją, że w czasach PRLu żadne takie urządzenie nie miałoby szans na homologację.
Masakrycznie sieją (radia nie dało się słuchać)-ale tego się nie dowiesz przed zakupem...No ale mają jedna zaletę-są tanie ;)
amisiek pisze:Edit - rozejrzyj się za czymś takim: http://allegro.pl/statecznik-tridonic-p ... 68842.html 20W = blisko 2000 lm, Ra=85, CCT 3000K :D
Jak wyżej:
Dojdą jeszcze dwie,ale na czym na razie tajemnica ;)

: niedziela 21 paź 2012, 12:43
autor: amisiek
Narysuję wieczorem i edytnę potem ten post (chyba mam do tego uprawnienia ;) ), jeśli się nie da, to dopiszę nowy ze schematem. Indukcyjność identyczna, pojemnosć też, cała sztuka w ułożeniu, przepustach i ekranowaniu.
edit:
Schemat wygląda tak, jest to de facto nieco zmodyfikowany filtr produkowany przez Miflex wieki temu:
Obrazek

pierwszy dławik nawija się bifilarnie na rdzeniu (początek uzwojeń po lewej stronie schematu), ale można użyć gotowego od TV razem z kondensatorem. Całość konstrukcji trzeba umieścić w trzech przedziałach - pierwszy filtr, drugi filtr i przetwornica. Między działami przepuszcza się przewody za pomocą kondensatorów przepustowych (4n7 albo jakoś tak). W drugiej komorze nawija się tryfilarnie (trzema przewodami) transformator na rdzeniu w.cz. (początek po lewej stronie schematu), przy czym jedno (trzecie) uzwojenie należy zewrzeć. Pozostałe dwa powinny być tak nawinięte, by pole magnetyczne z przewodów sieciowych 230V 50Hz się znosiło. Wtedy zakłócenia, które mogłyby się zaindukować w jednym przewodzie będą wytłumione i zamienione na ciepło na trzecim uzwojeniu i jego zworze. W modelowej konstrukcji pracowały spore rdzenie od dławików w.cz. z którejś ze starszych radiostacji z demobilu. Dalej kondensator 220nF na prąd przemienny oraz standardowy podwójny kondensator od lodówki ;) - ten kondensator także zawiera w obudowie rezystor, który posłuży do rozładowania pozostałych kondensatorów po wyłączeniu zasilania (bleeder). Obudowę należy porządnie zaekranować, łącząc na styk im mniej lutowania po drodze, tym lepiej, użyłem gotowej puszki mosiężnej.
Osie rdzeni obu transformatorów muszą być pod kątem prostym. W trzeciej komorze można umieścić przetwornicę, wyjście z niej zabezpiecz kondensatorami 470nF + rezystor 1kΩ równolegle i dodaj kondensatory przepustowe. Jeśli to nie pomoże, to będziesz musiał jeszcze lepiej zaekranować przewody od przetwornicy do ledów. Z mojego doświadczenia z tanim badziewiem wynika, że wiele śmieci przechodzi po zasilaniu.

: niedziela 21 paź 2012, 20:48
autor: adam-bmw
Ja mam takie oprawy w pokoju, zawsze mi się podobały a żeby dopełnić całości przemysłowego stylu załączam je pakietowymi włącznikami z Apatora.

Obrazek

: piątek 02 lis 2012, 17:14
autor: Hahar
amisiek po ile mikro henryków mają te dławiki ? Może coś dobiorę-mam w pracy kilka spalonych falowników...
Albo ilu zwojowe uzwojenie ? Duże rdzenie się tam nie zmieszczą, jak nic nie znajdę nawinę na ferrytowe z zasilacza ATX.
Ekranem ustrojstwa jest aluminiowa obudowa lampy.Przewodów nie skrócę bo jeden zasilacz zasila trzy lampy.

: piątek 02 lis 2012, 18:32
autor: skaktus
W kuchni mam lampę na 6 diodach 1W, w diodę przy 360mA idzie 4V (magiczne VF). Przy 7 diodach daje to ponad 10W. Diody pięknie rozgrzewają duży radiator z Athlona z grubymi żebrami. Dlatego też sądzę że twoje diody z zasilaczy albo nie dostają po te 350 mA, bo gdyby tak było, aluminiowa płyta w zamkniętej obudowie porządnie by się nagrzała po powiedzmy godzinie pracy.

PS-Co to masz za magiczne ledy, osiągające 120 lumenów z wata ? Tyle XM-L nie osiąga, chińczyki ledwo do 80 dochodzą przy ciepłej barwie.

: piątek 02 lis 2012, 19:02
autor: Hahar
skaktus pisze:... Dlatego też sądzę że twoje diody z zasilaczy albo nie dostają po te 350 mA, bo gdyby tak było, aluminiowa płyta w zamkniętej obudowie porządnie by się nagrzała po powiedzmy godzinie pracy.
Prądu nie mierzyłem jeszcze-ale zmierzę ...
Płyta ma 1cm grubości i jest wykonana z bardzo miękkiego aluminium-wypiaskowana i polerka pod płytką z ledami,pasta MX-2 po godzinie pracy ledwo letnia.
Obudowa też z aluminium -bez klosza ten komplet waży ok 1,6 kg z kloszem prawie 5kg.

skaktus pisze: PS-Co to masz za magiczne ledy, osiągające 120 lumenów z wata ? Tyle XM-L nie osiąga, chińczyki ledwo do 80 dochodzą przy ciepłej barwie.
Ledy chyba takie tam siedzą-wiem że chinole zawyżają parametry niemniej świeci to mocniej jak 40W żarówka ale trochę słabiej jak 60W-nie posiadam luksomierza wiec nie zmierzę.
Ogólnie jestem zadowolony-myślę czy nie założyć jeszcze wyłącznika do mostkowania środkowej lampy-do grilla jest lekko za jasno.Ekipa narzekała ostatnio...
Zasilacz obsługuje od 9 do 16 ledów.


Tylko te zakłócenia ... A Ty jak sobie z nimi poradziłeś?

: piątek 02 lis 2012, 19:13
autor: amisiek
Nawijałem po dwadzieścia zwojów na drugim trafusie i wykorzystałem pierwszy gotowy układ z telewizora.
Z tego co pamiętam to najważniejsze były nie tyle parametry, ale dobre zaekranowanie i podzielenie urządzeń w puszce. Koniecznie połączyć to tak, by prądy w.cz. z siejącej przetwornicy zostawały w puszce. Jak znajdę podręcznik ultraktrótkofalowca to przeskanuję fragment o ekranowaniu, to bardzo dobry materiał i świetnie pasuje do tych problemów z chińską tandetą.
Dziesięciowatowa chińska dioda na solidnym radiatorze od starej CB-cznej dopałki New Mosquito daje tyle ciepła, że musiałem zainstalować wentylator od jakiegoś procka.

: niedziela 31 sie 2014, 18:29
autor: Hahar
Mała aktualka - w lampach na zewnątrz zainstalowałem moduły 3x nichia w szeregu CRI92 pędzone 700 mA z zasilacza mean weel z odzysku z akwarium- jest pięknie! :mrgreen:
W warsztacie doszedł metalohalogen 70W 942 w mlecznej kuli jako światło do prac precyzyjnych. :twisted: