Strona 1 z 3

Fenix HP-20 rezurekcja

: środa 10 paź 2012, 09:41
autor: Pyra
Witam
Już spory kawał czasu, jak dotarła do mnie czołówka Fenixa, tyle, że....
Obrazek
Troszkę jakby rozebrana. Z informacji otrzymanych, dowiedziałem się że najpierw straciła tryby, potem został wyeliminowany pilot, następnie zaczęła szwankować i próba podłączenia jej do innego źródła zasilania skończyła się zgonem totalnym.
Trochę roboty mi odeszło, gdyż lampka dotarła do mnie już rozebrana, a trzeba przyznać, że posklejane to było niemiłosiernie.
Pierwsze co poszło na tapetę, to wymiana spalonej diody. Właściciel miał propozycję podłożenia XML, ale uważam, że to nie był by za dobry pomysł, gdyż zastosowano dedykowane MCPCB formowane przez Fenixa.
Obrazek

Kolejnym problemem w zwiększeniu mocy światełka, jest sposób przekazywania ciepła na radiator, trzeba przyznać, dość spory.
Obrazek
Jak na klasę lampki kontakt termiczny jest, jak dla mnie, dość symboliczny.
Dioda zamówiona z pewnego źródła XPG R5, została natychmiast po przyjściu zalutowana w miejsce uszkodzonej.
Obrazek

Trochę problemów nastręczało zapakowanie tego wszystkiego na swoje miejsce, szczególnie, że oryginalne kabelki, posiadają izolację dość szybko reagujące kurczeniem przy próbie lutowania. Być może dlatego fabrycznie na końcach zastosowano koszulki ochronne, które ledwo się mieściły w wyfrezowaniach.

Pilot okazał się sprawny, więc postanowiono go wykorzystać, no i znalazł się ponownie na kabelku. Pilot jest bardzo prostą konstrukcją, zawierającą dwa LEDy do podświetlania silikonowych przycisków, dwa mikroswitche, oraz kilka elementów pasywnych.

Całym sprawca zamieszania okazał się być kabelek pomiędzy pilotem a zasobnikiem, w którym zlokalizowano driver. Jest to jakaś dedykowana konstrukcja, składająca się z dwóch grubszych żył do zasilania LEDa głównego, oraz pomocniczych 4 służących do sterowania. Właśnie te cztery pomocnicze, są newralgicznym punktem gdyż jest to dość prosta konstrukcja w postaci kilku skręconych żył w różnych kolorach izolacji (emalii). Wredne do dziadostwo okrutnie. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się izolacji na końcach było precyzyjne podgrzanie w płomieniu palnika (łącznie z fragmentami skąpego już owłosienia nad czołem ;) ).
Po kilkukrotnym sprawdzeniu, całość została zmontowana.
Obrazek
Na razie lampka jest poskładana bez kleju, w związku z ewentualnością dokonywania poprawek podczas uruchamiania.

Niestety oryginalny sterownik jest już martwy, tak więc podjąłem decyzję o dorobieniu nowego. Aktualnie jestem w trakcie dopracowywania oprogramowania programu dla procka i wykonania płytki. Niestety musi to być płytka dwustronna, więc będę musiał trochę pokombinować. Projekt nowego sterownika zakłada użycie przetwornicy prądowej na PT-4105, oraz procesora sterującego ATtiny13.
Aktualna wersja sterownika, ma 4 tryby ciągłe zaczynające się od moon, zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem poprzez obniżenie trybu, aż do najniższego, na którym zaczyna mrugać. Tryby zmieniane w obu kierunkach przez jeden lub dwa kliki. Osobny włącznik (standby) na pilocie, też będzie wykorzystany.
Przedstawiam schemat elektroniki.
Obrazek
R6 i D5 to pozostałość po poprzedniej koncepcji, więc w tej wersji ze stabilizatorem na zasilaniu AMC, nie musi być.

Na razie tyle...
Pozdrawiam

: środa 10 paź 2012, 13:04
autor: skaktus
Fajna recka.

Myślę że sklejać tego nie warto, no może poza małym paskiem sylikonu dla szczelności i nic więcej.

: środa 10 paź 2012, 15:21
autor: krzycho_
Pyra a pokażesz driver seryjny ? Tak z ciekawości :)

: środa 10 paź 2012, 16:27
autor: Pyra
Witam
Oto i na życzenie Twoje są fotki...
Obrazek Obrazek

Kształt płytki jest dość wymyślny, więc kilka wieczorów siedziałem nad projektem. Widać już puste miejsce po wyłączniku, który odlutowałem dla pomiarów.

A tak wygląda pilot w środku od strony połączeń.
Obrazek

Pozdrawiam

: środa 10 paź 2012, 16:35
autor: krzycho_
Dzięki :) Scalaczki jakieś egzotyczne ? bo może by się dało pozyskać nowe ?

: środa 10 paź 2012, 16:38
autor: Pyra
Witam
Prościej mi będzie zrobić nowy układ. Procek to jakiś Pic, a na tych się nie znam...

Pozdrawiam

: środa 10 paź 2012, 16:49
autor: krzycho_
Może procek żyje :) Tam jeszcze jeszcze trzy sztuki jakiś IC.

: środa 10 paź 2012, 16:54
autor: Pyra
Witam
Dwie... przetwornica, opamp do pomiaru prądu, i mosfety jeden do przetwornicy, drugi do kluczowania sterowania jasnością. Trochę to udziwnione...

Pozdrawiam

: środa 10 paź 2012, 17:47
autor: robertgl17
Witam.

Też miałem problem z jedną z 2 moich HP20.
Uszkodzenie było na kablu zaraz przy powerpacku.
Wydaje mi się, że fenix tego troszeczkę nie dopracował.
Słyszałem już o kilku takich przypadkach.
Pyra powiedz mi, a ta powłoka na 4 kablach sterujących to zwykła emalia czy coś bardziej wyrafinowanego ?

: środa 10 paź 2012, 18:11
autor: Pyra
Witam
Te kabelki pokryte są kolorową emalią "samolutującą", ale chyba tylko twardym...
Każdy kabelek jest złożony z kilku takich drucików i dodatkowo osłonięty klasyczną przezroczysta izolacją, ale też mało odporną termicznie.


Pozdrawiam

: środa 10 paź 2012, 18:19
autor: krzycho_
Czyli najlepiej wymienić cały kabel na coś w silikonie ,będzie trwałe i odporne na uszkodzenie.

: środa 10 paź 2012, 19:35
autor: robertgl17
Pyra dzięki za info.

Jeszcze jedno pytanie ( skleroza dopada mnie w moim wieku ). niestety zaczął rozklejać mi się przycisk zmiany trybów-ten na kablu. Masz jakąś propozycję odnośnie kleju, który skutecznie by skleił te dwa zółte plastikowe elementy i zapobiegł dostawaniu się do wnętrza ewentualnej wilgoci.
Myślałem nad UHU "Super glue" albo o czymś innym w żelu, ale nie wiem czy nie będzie to zbyt agresywne nie tylko dla tworzywa a i innych elementów?

: środa 10 paź 2012, 20:07
autor: krzycho_
robertgl17 SuperGlue rozpuszcza plastik i zostawia brzydki nalot na plastiku , lepiej do tworzyw użyć np. Patex Extreme Repair.

: czwartek 11 paź 2012, 23:52
autor: Pyra
Witam
Właśnie skończyłem ustawianie trybów i zabezpieczenia przed rozładowaniem akumulatorków (4,2V). Tryby ustawiłem na 8mA, 56mA, 270mA i 800mA (takie turbo) Trzy pierwsze tryby są zapamiętywane po około 4s świecenia, Najwyższy nie, czyli latarka się w tym trybie nie włączy z włącznika, jednak ten tryb będzie pamiętany przy użyciu przycisku na pilocie (standby).
Niestety musiałem zmienić system sterowania prądem, oraz muszę wyeliminować błysk przy włączaniu zasilania, będę musiał zaprojektować płytkę od nowa....

Pozdrawiam

: piątek 12 paź 2012, 00:14
autor: Calineczka
Pyra, dasz radę :) . Skąd ten błysk? Nie da się jakiegoś opóźnienia zasilenia leda zrobić? Albo żeby ogr. prądowe najpierw brało nap. pomiarowe z wyższej rezystancji....