Strona 1 z 1

oświetlenie tylne + ramię bezpieczeństwa

: sobota 19 maja 2012, 13:37
autor: p4trykx
Na początek, jako że jest to mój pierwszy post, chciałbym powitać wszystkich na forum.

Zakupiłem do roweru "ramię bezpieczeństwa". To taki lizak montowany do bagażnika poszerzający rower i zwiększający widoczność. Wydaje mi się, że takie ramię trochę bardziej przekonuje kierowców do utrzymania 1m odstępu podczas wyprzedzania.
Nie wiem jak to się fachowo nazywa znalazłem tylko jedno zdjęcie w internecie
http://img.archiwumallegro.pl/?375298123

Chciałbym to ramię trochę oświetlić. Na razie przymocowałem do niego 3 LEDy superflux czerwone. Dodatkowo mam jeszcze czerwoną lampkę montowaną z tyłu na bagażniku. Wszystko zasilam z 2xAA NiMh(z lampki) równolegle przez opornik. Na oko dobrałem tak, żeby diody się za bardzo nie grzały.

Teraz chciałbym uzyskać poradę co do rozbudowy.
Z dyskusji na forum wynika, że lepiej powierzchnia światła" była większa a "natężenie punktowe" mniejsze. Nie razi wtedy po oczach kierowców a jest dobrze widoczne.
Obudowa lampki wygląda tak http://roweryokey.pl/product/image/1703 ... -3tl-1.jpg
Oryginalnie są tam 3 diody 5mm i taki jakby światłowód rozpraszający nie ma żadnej elektroniki jest tylko zwykły włącznik. W środku mieszczą się dwie baterie AA.

Chciałbym włożyć tam trochę mocniejsze diody. W lokalnym sklepie elektronicznym są w miarę tanie czerwone "1w" Myślałem, żeby połączyć takie 3 równolegle i dać jeden AMC7135. Wydaje mi się, że przy większym prądzie diody będą świecić za mocno. Choć zawsze można jeszcze dołożyć jednego AMC
Znalazłem też takie tanie czerwone diody
http://www.goodluckbuy.com/1w-high-powe ... 350ma.html
Czy może lepiej dać jedną mocną diodę i jakiś dyfuzor. Tylko czy da się to łatwo zrobić?

Co do zasilania na początek myślałem o 2xAA NiMh ale zastanawiam się też nad 2x14500 ale wtedy potrzebna będzie jakaś przetwornica step-down. Nie wiem też czy cenowo jest sens. Czy tanie TrustFire albo UltraFire są dużo lepsze niż np. Eneloopy?
Jeśli 2x14500 to chyba taka przetwornica by zadziałała
http://dx.com/p/regulated-cv-cc-5-mode- ... nput-20329

Kolejna sprawa z ładowaniem. Najlepiej jakby się dało to ładować bez wyciągania chyba da radę ładować małym prądem akumulatorki szeregowo?

: sobota 19 maja 2012, 21:00
autor: Pyra
Witam
To co teraz masz, to ułamek wata. LED 1 W daje ogrom światła w porównaniu z 3 LED 5mm, i to już może być zbyt jasne.
Jeśli chodzi o tylne lampki, to bardzo polecane jest Wally, uważam, że jest wystarczająco jasny i ma działanie prewencyjne, w postaci zwiększenia odległości wyprzedzania ;)

Co do Twojej przeróbki, to AMC jest dobrym rozwiązaniem, i sądzę, że zastosowanie soczewki rozpraszającej (owal) powinno dać bardzo dobre efekty. Będzie świecić szeroko, i nie powinno razić, z odpowiedniej odległości. Jedna dioda 1W będzie tu w zupełności wystarczająca, a 2 x AA zapewni Ci około 6h pracy takiego zestawu, więc chyba do przyjęcia.
Zaproponowany przez Ciebie driver, to niestety inna liga, w tym przypadku mógłbyś tylną lampką F16 strącać ;)

Pozdrawiam

: środa 30 maja 2012, 00:26
autor: p4trykx
Dzisiaj przyszły diody z Shenzhen jedna ponoć 3W druga 1W (po $1.5 więc pewnie żadna rewelacja) oraz jakiś driver. Zamówiłem ponoć step-up który chciałem zastosować gdzieś indziej ale przyszedł inny i wykorzystałem właśnie z tymi diodami. Na razie zasilam z 2 AA NiMH z Lidla.
Na płytce drivera jest napis HS602C
Jest na niej chyba procesor, 2 kondensatory, dioda, rezystor i tranzystor.
Driver ma kilka trybów tryby Hi Mid Low Strobe i SOS
Wygląda podobnie do tego
http://www.swiatelka.pl/upload_img/obra ... ffe829.jpg
Tam piszą, że procesor steruje jasnością tylko przez PWM. Rzeczywiście nie ma dławika. Ciekawe czy mierzy prąd przy użyciu tego rezystora czy ma na sztywno ustawione wypełnienie.
Może to Attiny13?
EDIT
Zmierzyłem prąd co prawda kiepskim miernikiem za 10zł z Castoramy. Mierzyłem przy baterii na wejściu Hi to 0,3 A Mid 0,12 Lo 0,03

Co do rozproszenia światła to znalazłem na DX coś takiego
http://dx.com/p/19-8mm-led-acrylic-lens ... pack-41689