Strona 1 z 1

Jaka dioda do latarki z soczewką.

: środa 02 maja 2012, 22:07
autor: Minorek
Witam wszystkich serdecznie, jako "nowy" zaznaczę że, bezpośrednio na "światełkach" to ja się nie znam. Jednak o elektronice jako takiej pojęcia trochę mam. Nie mniej chciał bym poprosić o pomoc.


Otóż sytuacja prezentuję się następująco. Otrzymałem od miłej pani do naprawy latareczkę, jest to jakiś chińczyk z zoomem. Jednak latareczka całkiem sympatyczna, inna trochę od tych co są na allegro, bardziej dopracowana... przynajmniej obudowa.

Latareczka z "zoomem" jak wiadomo posiada soczewkę, i możliwość zmiany ogniskowej. Zdziwił mnie trochę brak jakiegokolwiek reflektora, ale po chwili oglądania doszedłem do wniosku że i tak by się nie zmieścił żaden mi znany.

W tej latarce padła dioda, i próbuję ją wymienić na jakąś sensowną. Nie mniej mam dylemat czy warto kupować teoretycznie diodę o większej liczbie lumenów i większym kącie, czy może mniejszy kąt i mniej lumenów?

Konkretnie upatrzyłem diody XP-G i XR-E, latareczka budżetowa to i z diodami nie ma co szaleć, dlatego o XM-L się nie pokuszę.

No i teraz czy bez tego reflektora nie będę marnował na tyle dużo światła z XP-G że może się okazać, iż XR-E jednak poświeci mocniej?

XP-G przy 350mA - 139 lm - 125 stopni
XR-E przy 350mA - 107 lm - 90 stopni

układ bez obciążenia podaje na diodę ok. 960mA


Patrzyłem na porównania, ale raz wygrywał XP-G a raz XR-E, myślę że problemem jest reflektor... jak dobrze skupić XP-G to siłą rzeczy będzie mocniejsza, tak na logikę.

Tak więc prosił bym o pomoc, mam nadzieje że napisałem dość zrozumiale, jeżeli jednak nie no to trzeba zapytać:)

[ Dodano: 3 Maj 2012, 17:45 ]
Dzięki za pomoc, bez was bym sobie nie poradził;)

: wtorek 08 maja 2012, 12:42
autor: skaktus
Zanim cokolwiek założysz nowego, poprzednia dioda padła z jakiegoś powodu, podejrzewam że kompletny brak chłodzenia - przy każdej diodzie musi on być bdb.

Zmierz prąd idący na diodę, ale z diodą, nie bez.

: wtorek 08 maja 2012, 13:24
autor: Minorek
Poprzednia dioda padła z mojej winy... Nieopatrznie puściłem na nią 12V z zasilacza, źle ustawiłem... Bo chciałem sprawdzić czy może mocniej świecić, tylko sterownik/aku nie dostarcza prądu odpowiednio dużo, czy to maks dla diody. A byłem u znajomej, i nie miałem miernika żadnego, to "na oko" chciałem ocenić.

Co do samej diody... Przy wielkiej pomocy kolegów z forum (znajomej której wysłałem zdjęcia i sobie po wyglądzie wybrała) padło na XP-G taką diodę włożyłem. O chłodzenie jestem spokojny, testowane.


Przy okazji pragnę polecić sklep ledim.pl, bo zamawiałem diodę w weekend majowy, i byłem przygotowany, że dopiero po niedzieli zostanie wysłana... Bo nawet jak na urlop nie pojedzie właściciel to mu się nie będzie chciało w te kilka roboczych dni wysyłać, a wyjaśnienie będzie miał dobre. I niespodziewanie przesyłkę dostałem wczoraj, tzn w poniedziałek, zaraz po weekendzie majowym. Byłem zdziwiony... na + oczywiście.

: wtorek 08 maja 2012, 17:19
autor: skaktus
Jak testowałeś chłodzenie ? Nie żebym nie wierzył czy coś, ale wielokrotnie spotkałem się z takim testem - włączenie latarki, minuta pracy, wyłączenie.... Posiadam osobiście Rominsena RC-U4 i XP-G R5 potrafi ją dobrze rozgrzać. Posiadam też latarkę JFT z zoomem i dioda Cree Q5 silnie ją rozgrzewa mimo że w diodę idzie ledwo 700 mA. Po kilku minutach pracy dioda wręcz parzy - wszystko przez cienkie ścianki latarki i inne problemy, jakie stwarza 90% zoomów, szczególnie tych tanich.

Pochwal się jak wygląda latarka, co ma pod diodą, co z czym się styka i jak i wtedy będzie można dobierać.

No i sterownik - sprawdzałeś ten oryginalny ? Jest go w ogóle warto zakładać ?