ogniwo 2600mah i 9led
: wtorek 28 lut 2012, 00:13
...czyli forum miłośników światełek... ;-)
https://www.swiatelka.pl/
Jeśli masz już polutowane to zmierz miernikiem na teście diody i dodaj około 0,3V. Niestety, ale poszczególne egzemplarze różnią się i to często dość znacznie napięciem przewodzenia. Na samym początku padają te o najniższym Vf, gdyż przez nie płynie największy prąd, często przekraczając znamionowy nawet o 100%. Na Twoim miejscu przyjął bym do obliczeń 3V.jack09 pisze:jeśli przyjmę dla 1 led 4v i spadek 0.2v (0,2/0,06) wychodzi 3.3 ohm
a dla wszystkich (0,2/0,54) najbliższy 390mOhm
Na początek, to nie ma jednostki "ma" jest za to [mA] (mili Amper)jack09 pisze:jeszcze mam takie pytanko laika bo mnie to zastanawiało czemu nie przyjmujemy do obliczeń prądu jaki daje nam "źródło", jeśli mielibyśmy np zasilacz 3v 300ma i 10led 3v30ma to wtedy nie potrzeba chyba żadnego rezystora ?
na teście diody mam około 1500mV+0,3 czyli 4,2v-3=1,2 1,2/1,8=0,66? 100ohm powinien chyba wystarczyć?Jeśli masz już polutowane to zmierz miernikiem na teście diody i dodaj około 0,3V. Niestety, ale poszczególne egzemplarze różnią się i to często dość znacznie napięciem przewodzenia. Na samym początku padają te o najniższym Vf, gdyż przez nie płynie największy prąd, często przekraczając znamionowy nawet o 100%. Na Twoim miejscu przyjął bym do obliczeń 3V.
0,39Ω to bardzo mała wartość rezystancji, która de facto będzie miała znikomy wpływ na wartość prądu LED, więc ten może być skrajnie różny od zakładanego. Lepiej dać sporo większy rezystor.
tylko jeśli jedna nóżka led'a bd źle zabezpieczona(praca w wodzie) albo któraś padnie to wszystkie przestaną świecićLED nie łączy się równolegle, jedynym dozwolonym połączeniem diod jest połączenie szeregowe. Wiąże się to z dużą nieliniowością parametrów tych elementów, a jedynym wyznacznikiem ich pracy jest prąd.
Powoli studiujePS: Zapraszam do przeczytania artykułów w Bazie Wiedzy
Coś mi to podejrzanie wygląda, podejrzewałem raczej coś w okolicach 2,9V. Może zrób tak: podłącz diody przez rezystor to tego zasilacza i zmierz na nich napięcie.jack09 pisze:na teście diody mam około 1500mV+0,3 czyli 4,2v-3=1,2 1,2/1,8=0,66? 100ohm powinien chyba wystarczyć?
Zawsze istnieje ryzyko, jednak często diody padają doznając zwarcia, co przy połączeniu szeregowym wygasza tylko jedną diodę.Jeśli połączysz diody równolegle, i będziesz użytkował w skrajnych warunkach, to bardziej prawdopodobne jest zwarcie, niż przerwa w obwodzie. Przerwa skończy się ciemnością, zwarcie, może doprowadzić do uszkodzenia ogniwa.jack09 pisze:tylko jeśli jedna nóżka led'a bd źle zabezpieczona(praca w wodzie) albo któraś padnie to wszystkie przestaną świecić
od 2.2v do 2.8v z potencjometrem ustawionym na 100ohmPyra pisze: Coś mi to podejrzanie wygląda, podejrzewałem raczej coś w okolicach 2,9V. Może zrób tak: podłącz diody przez rezystor to tego zasilacza i zmierz na nich napięcie.
wydawało mi się że gdybym nie dokładnie zabezpieczył płytkę to co najwyżej utlenią się ścieżkiZawsze istnieje ryzyko, jednak często diody padają doznając zwarcia, co przy połączeniu szeregowym wygasza tylko jedną diodę.Jeśli połączysz diody równolegle, i będziesz użytkował w skrajnych warunkach, to bardziej prawdopodobne jest zwarcie, niż przerwa w obwodzie. Przerwa skończy się ciemnością, zwarcie, może doprowadzić do uszkodzenia ogniwa.
Pewnym kompromisem jest połączenie diod w matrycę 3 x 3 z odpowiednim układem przetwornicy np. max1698. Wtedy masz kompromis bezpieczeństwa i niezawodności.
He he, w Twoim przypadku, prędzej diody padnąjack09 pisze:wydawało mi się że gdybym nie dokładnie zabezpieczył płytkę to co najwyżej utlenią się ścieżki