Strona 1 z 1

[newbie] skompletowanie części do projektu

: poniedziałek 28 lip 2008, 00:09
autor: kamil_de
Witam, szukałem dziś w necie dobrej lampki na rower i przypadkiem trafiłem na to forum, które zainspirowało mnie do stworzenia czegoś samemu :cool:

Chcę zrobić 2 lampki, jedna ma świecić szeroko, dobrze oświetlać pobocze i drogę tuż przede mną a druga ma dawać strumień światła, który będzie świecił w miarę daleko. Jestem totalnym nowicjuszem, po lekturze forum coś tam już zaczynam kojarzyć ale mimo wszystko chciałem się upewnić czy wybrałem dobre części do mojego projektu. A są to:

- 2 x ultra jasna dioda cree link do aukcji
- przetwornica link do aukcji
- soczewka smooth spot (do lampki o dużym zasięgu) link do aukcji
- soczewka wide (do lampki, która ma świecić szeroko) link do aukcji
- 2 x driver link do aukcji

Proszę o podpowiedź czy mój wybór jest słuszny.

Oczywiście do tego dochodzi jakaś obudowa (pewnie kwadrat) i zasilanie. Ogólnie projekt wyobrażam sobie tak że aku i przetwornica siedzą na ramie, od tego wychodzą kable do lampek, z których każda ma osobne sterowanie trybów pracy.

Mam jeszcze kilka lamerskich pytań:
- Czy przypadkiem ten driver z linka nie pełni też funkcji przetwornicy? wydaje mi się że przetwornica służy do regulacji napięcia a driver odpowiada tylko za miganie i inne "efekty" ale mogę się mylić.
- Do zasilania chcę użyć aku AA bo są popularne, myślę np. o 8x Energizer 2500mAh na każdą lampkę. Dobrze myślę czy 16 aku to przesada? :wink:

Każda rada jest mile widziana bo jestem totalnym lamerem jeśli chodzi o budowę takich rzeczy i jak na razie cała moja wiedza opiera się na tym co przeczytałem dziś na swiatelka.pl

Pozdrawiam!

: poniedziałek 28 lip 2008, 00:24
autor: Bocian
Dzizas ludzie :???: Niedługo dojdziecie do 100xEneloop Ni-mH. Zacznijcie się rozglądać za skuteczniejsza/wydajniejszą bęczką na energię tj. np. Li-Ion 18650 chociażby :wink:

: poniedziałek 28 lip 2008, 00:45
autor: kamil_de
Bocian pisze:Zacznijcie się rozglądać za skuteczniejsza/wydajniejszą bęczką na energię tj. np. Li-Ion 18650 chociażby :wink:
Jeśli możesz to napisz ile sztuk 18650 potrzebowałbym do mojego projektu tak aby osiągnąć rozsądny czas świecenia.

: poniedziałek 28 lip 2008, 00:48
autor: Calineczka
Raczej tak tego nie zrobisz, tzn. nie połączysz przetwornicy od Edima z aukcji z tym sterownikiem z trybami.
Możesz zrobić tylko na tym sterowniku z trybami, jeśłi na trybach Ci zależy, zasilaj go np. z 2 lub 3 AA, jak najbardziej. Jaki prąd chcesz tłoczyć w LED-a?

: poniedziałek 28 lip 2008, 01:11
autor: kamil_de
Calineczka pisze:Jaki prąd chcesz tłoczyć w LED-a?
Z tego co wyczytałem tutaj, 1A będzie słuszny.

: poniedziałek 28 lip 2008, 02:59
autor: Calineczka
1A będzie ok.
Nadal pozostaje pytanie, czy chcesz mieć tryby?
Jak długo chcesz świecić na komplecie zasilania?

: poniedziałek 28 lip 2008, 09:30
autor: kamil_de
Calineczka pisze:Nadal pozostaje pytanie, czy chcesz mieć tryby?
Chcę mieć możliwość włączenia trybu migającego bo uważam że to dobre rozwiązanie na miasto i oświetlone latarniami ulice.
Calineczka pisze:Jak długo chcesz świecić na komplecie zasilania?
2h świecenia na Hi to minimum, liczyłem że uda się zmontować coś co pociągnie 4h.

: poniedziałek 28 lip 2008, 10:07
autor: Calineczka
Zapytaj Edima. Wydaje mi się, że ma w ofercie coś z miganiem.
Jeśli nie-pozostaje SKU7882 zasilany np. z 2,3,4 AA-trzeba by sprawdzić te konfiguracje. Można, dla zwiększenia czasu pracy, połączyć akkusy/pakiety akkusów równolegle, z jakąś diodą szeregowo żeby ograniczyć ew.prądy pomiędzy pakietami.
Możesz też spróbować zaimplementować nasz (Df&Cali) driverek, zasilany z 4 sztuk AA, przy 2500mAh będziesz miał ponad 2h świecenia

: poniedziałek 28 lip 2008, 11:37
autor: groszman
Witam

Sam jakis czas temu przerabialem takowy projekt. Powiem szczerze, ze z trybow migajacych przestalem korzystac, ale to juz zalezy od konkretnej osoby :) Widze, ze chcesz soczewki jedna 14 stopni a druga 60. Ja zastosowalem 14 i 28 stopni. Z mojego doswiadczenia zreszta podpowiadano mi to juz wczesniej na forum) wyniklo, ze lepsze sa jednak dwie 14. Zblakanego swiatla po bokach i tak troche jest, a jednak z przodu jasniej. Ja wzialbym jedna przetwornice 1600mA od Edima i polaczyl diody szeregowo. Zasilam z zasobnika 8xAA i starczy to na jakies 4 godziny.

: wtorek 29 lip 2008, 15:27
autor: kamil_de
groszman pisze:Ja zastosowalem 14 i 28 stopni. Z mojego doswiadczenia zreszta podpowiadano mi to juz wczesniej na forum) wyniklo, ze lepsze sa jednak dwie 14. Zblakanego swiatla po bokach i tak troche jest, a jednak z przodu jasniej. Ja wzialbym jedna przetwornice 1600mA od Edima i polaczyl diody szeregowo. Zasilam z zasobnika 8xAA i starczy to na jakies 4 godziny.
Zamówiłem soczewki 14, 28 - muszę sam zobaczyć jak to świeci na żywo w razie czego wymienię 28 na drugą 14. Do tego Cree XR-E Q4 i przetwornica 1600mA. Na razie odpuszczam kombinowanie z driverami, może później jak nabiorę trochę doświadczenia w temacie.

Dziękuję wszystkim za pomoc, za jakis czas zaprezentuję efekty pracy na forum.