Strona 1 z 1

Tylna lampka DIY pod bagażnik

: wtorek 14 cze 2011, 00:33
autor: herpitek
Zgodnie z zapowiedzią link chce przedstawić moją modyfikację tylnej lampki pod bagażnik.
Oryginalnie lampka była zasilana dwiema bateriami AA i posiadała dwie led świecące w sposób ciągły. Prąd diod ograniczały rezystory 48 ohm do wartości 50 mA.

Charakterystyka:
Moja wersja wyposażona została w powerleda o mocy 1 wata link dostępną na alledrogo, kolimator od cree xr-e link, zasilanie ogniwem li-ion 18650 i sterowanie mikrokontrolerem Attiny13V.
Lampka posiada 6 trybów pracy:
Ciągłe Low 30mA, Mid 100mA, High 300mA oraz migające o takich samych prądach ale o wypełnieniu 50% i częstotliwości 3Hz. Tryby pracują w pętli i 7 naciśnięcie przycisku powoduje przejście lampki w tryb powerdown gdzie pobierany jest pomijalnie mały prąd (rzędu mikroamperów). Lampka posiada dodatkową diodę led sygnalizującą spadek napięcia ogniwa do 3.1V. Po wykryciu takiej sytuacji przechodzi w najsłabszy tryb migający.
Sprawność lampki wynosi 72% we wszystkich trybach przy nap. ogniwa 4V. Oznacza to pobór prądu 200mA w trybie high i czas pracy 10h a w trybie migającym 20h.

Budowa:
Led zasilany jest przez przetwornice dc-dc typu buck z kontrolą prądu link. Tranzystor kluczujący to P-MOS IRF7404, dioda prostująca 1N5819, dławik smd 330uH 1.2A link, kondensator 100uH LOW ESR. PCB jednostronne ze ścieżkami od strony elementów wykonane metoda żelazkową. Elementy przewlekane, które wykorzystałem można zastąpić samymi smd. Ja wykorzystałem po prostu to co miałem w szufladzie.
Wszystkim steruje Attiny13V. Częstotliwość pracy przetwornicy to 18kHz. Program napisany został w bascom-ie i naprawdę musiałem się natrudzić aby zmieścić się w 1KB kodu <pisze> <co?> :mur:.
Wewnętrzny zegar mikrokontrolera ustalony jest na 4.8MHz. Timer pracuje w trybie PWM bez podziału i dodatkowo generuje przerwanie po przepełnieniu służące do odliczania czasu. ADC pracuje w trybie free run i mierzy spadek napięcia na rezystorze 1 ohm włączonym szeregowo z LED. Napięcie to filtrowane jest dodatkowo poprzez filtr typu T w celu stłumienia harmonicznych mogących zakłócać odczyt. Procedury kontroli prądu wykonywane są w przerwaniu od ADC.
Przycisk zmiany trybów zrealizowany został poprzez przerwanie INT0. Napięcie ogniwa jest sprawdzane pośrednio tzn kontroluję wartość wypełnienia przebiegu dla danego prądu. Jeśli przekroczy przez jakiś czas wartość zadaną wtedy ogniwo jest uznawane za wyładowane i załączany jest tryb low migający i led sygnalizacyjny.

Schemat:

to nie Eagle ale tak prostych schematów nie będę męczył w edytorze :mrgreen:
Obrazek


Płytka:

Obrazek


link do wsadu (bin, hex i a co tam bas ale proszę się nie śmiać z moich wypocin :roll: )


Video:

DIY Tail Light


Fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fotki terenowe wkrótce, ale zapewniam, że w trybie high nie da się patrzyć wprost na lampkę bez mroczków przed oczami <okularnik>.

: wtorek 14 cze 2011, 06:23
autor: Pikom
No, bardzo ciekawa relacja :) Dzięki. Czekam na więcej takich ;)

: wtorek 14 cze 2011, 09:21
autor: Calineczka
herpitek, ciekawa konstrukcja. Widać, że to nie fabryka-w sensie pozytywnym ;-). Na czym bazuje przetwornica?

: wtorek 14 cze 2011, 11:47
autor: herpitek
Dorzuciłem schemat i wsad. Teraz będzie jasne jak to działa ;-)

: wtorek 14 cze 2011, 19:22
autor: Pyra
Witam
No teraz to mi się też podoba :mrgreen:
Może tylko z jednym zastrzeżeniem, rezystor pomiarowy jest sporej wartości, co powoduje dodatkowy spadek napięcia, czy może brałeś pod jakiś wzmacniacz operacyjny?
Oczywiście wielkie brawa za projekt.

: wtorek 14 cze 2011, 20:39
autor: herpitek
Zastanawiałem się nad mniejszą wartością rezystora pomiarowego ale gdybym użył np. 0.33 om napięcie w trybie niskim wynosiłoby tylko 10mV. Bez wzmacniacza operacyjnego dokładność regulacji wyniosłaby w najlepszym przypadku -/+10%. Straty spadłyby o 0.06W a sprawność wzrosła o jakieś 6-7%. Komplikacja układu wzrosłaby jednak sporo. Obecnie straty na oporniku w trybie high to 0.09W czyli około 15% mocy pompowanej w LED.


Edit Pyra": OK Poprawiłem ;)