Strona 1 z 1
HID 200watt
: poniedziałek 07 mar 2011, 16:46
autor: kurek
Witam,
Moje imię Jarek, to mój pierwszy post na forum, mam niewielkie doświadczenie w branży światełek ...oprócz użytkowania.
Interesuje mnie wykonalne instalacji do 200 watowego HID HMI którego będę mógł włożyć pod wodę (po zapakowaniu w obudowę). Takie zagraniczne konstrukcje istnieją ale niestety są bardzo drogie.
Obudowę jestem wstanie wykonać sam, oraz przygotować odpowiednie pakiety akumulatorów (zakupić). Od czego zacząć poszukania podzespołów. I co proponujecie?
O prądzie wiem tyle ze jest + i - wiec bardzo proszę o dużą wyrozumiałość.
Jarek K
: poniedziałek 07 mar 2011, 23:25
autor: Power2Nite
Witaj,
na polskich platformach niewielkie jest doświadczenie modderów i konstruktorów w zakresie mocy wyższych od 50W. Przede wszystkim problem stanowi słaba dostępność odpowiedniej mocy przetwornic o parametrach wystarczająco dobrych, by myśleć o współpracy z inwerterami i przenośnymi źródłami energii elektrycznej.
Tereny które chcesz odkrywać jako niedoświadczony użytkownik są niczym głębokie wody Bałtyku - mętne, ciemne i słabo poznane.
Proponuję Ci Jarku zacząć od tanich i sprawdzonych komponentów. Zainteresuj się samochodowymi przetwornicami i lampkami D2S dostępnymi na serwisie aukcyjnym. Za naprawdę mikre w porównaniu z potężnymi systemami 200W pieniądze uzyskasz wspaniały efekt.
HID o mocy 35W to nie tylko ogromna ilość światła dla większości zastosowań, ale też poręczność, wysoka efektywność, brak konieczności używania inwertera, szybkie rozgrzewanie lampy, natychmiastowy zapłon po zgaszeniu. Do tego dochodzi najważniejsza rzecz - niezawodność i długi czas działania akumulatorów. Pod wodą jest to chyba ważne.
Gdybyś zdecydował się na rozpoczęcie przygody z HID-ami od tego pułapu możesz liczyć na fachowe porady wielu użytkowników Światełek.
: wtorek 08 mar 2011, 01:27
autor: upek
Jeśli nie wymagasz dużego skupienia to może wielodiodowa konstrukcja na XM-L? Już 7 diod da ci ogromną ilośc światła, a moduł 12szt. niemal tyle co HMI 200w.
: wtorek 08 mar 2011, 09:10
autor: kurek
Witam,
interesuje mnie uzyskanie odpowiednio mocnego źródła światła, dysponuję HID'em o mocy do 25 watt działa świetnie (ale ma wąski kąt). Posiadam też latarki do wideofilmowania na bazie Led i poza pewnymi mankamentami uważam ze są bardzo dobre.
Diody które posiadam do filmowania (nie pamiętam modelu, ale topowe sprzed 3 lat) nie mają soczewek i posiadają naturalny swój szeroki kąt, ale zasięg nawet w bardzo przejrzystej wodzie do kilka metrów. Obiekty które są oddalone o te kilka metrów są niedoświetlone. Z obserwacji świetne efekty daje umiejscowienie kolejnego mocnego źródła światła na najdalszym punkcie planu ....podświetlanie przez filmowanego nurka planu. Daje to zjawisko trójwymiarowości planu. Czym to światło mocniejsze tym lepiej.
Dlatego poleciałem z grubej rury i zapytałem o coś największego co może być zasilane z pakietów akumulatorów, co dalej daje najlepsze efekty. Jak to ktoś powiedział "niewypowiedziane marzenia się nie spełnią". Kilku konstruktorów z którymi rozmawiałem też przekonuje mnie do technologi Led.
Zdecydowanie nie mówię diodom nie
Pozdr.
Jarek
: wtorek 08 mar 2011, 09:29
autor: Power2Nite
Możesz wykorzystać kilka źródeł światła i łączyć zalety HID-a oraz LED-ów.
Jeżeli potrzebne są duże ilości światła na potrzeby filmowania, możesz zastosować reflektor HID o mocy 35W oświetlający plan z przodu oraz diodowy reflektor dużej mocy o wysokiej temperaturze barwowej, stanowiący oświetlenie tła.
Te (mniej lub bardziej) firmowe HID-y 35W będą posiadać 2,5 krotnie większy strumień światła niż HID 25W, dodatkowo możesz zastosować palnik o temperaturze 4300K w celu ciepłego oddania pierwszego planu i podkreślenia trójwymiarowości planu z chłodnym barwowo tłem.
Skupienie (kąt) zależy tylko od zastosowanego reflektora. Można też rozproszyć światło jakimś dyfuzorem nałożonym na przednią szybę.
Diody można skupić za pomocą optyki do postaci szerokiej plamy świetlnej, a dzisiejsze topowe LED-y biją na głowę te sprzed 3 lat. W wodzie problem chłodzenia nie jest istotny, więc możesz zastosować 4 diody zasilane ze źródła o napięciu np od 14 do 16V (12 akumulatorów Ni-MH) strumień świetlny z 4 diod XM-L dorówna mocy palnika HID 35W. Razem da to ponad 6000 lm, oczywiście nie uwzględniając strat optycznych i temperaturowych.
: wtorek 08 mar 2011, 18:58
autor: kodi
Wtrące swoje 3 grosze. Zrobiłem dla kogoś na zamówienie 250W przenośny metalohalogen. Przetwornicę znalazłem aż jedną dostępną, która nie była zasilana AC. Cena o ile pamiętam to ok 300E + VAT. Potem była jazda z budą i reflektorem, ale jeśli robisz budę sam to już inna bajka. Całość wyszła blisko 800E. Główna wada rozwiązania - po wyłączeniu trzeba było odczekać kilka minut nim można było ponownie włączyć. NAPRAWDĘ nie polecam tego komuś, jako pierwszy projekt.
BTW: jakby ktoś chciał rozwiązanie 250W przetwornicy do samodzielnego montażu - to polecam to rozwiązanie:
http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/14622.pdf . Nie ma hot restrike'a, ale poza tym jest super.
: wtorek 08 mar 2011, 21:04
autor: Power2Nite
kodi,
Czy ta jedyna przetwornica na DC za 300EUR to ta z PDF-a którego zamieściłeś? Czy już zmontowana i uruchomiona?
: wtorek 08 mar 2011, 21:07
autor: kodi
To była gotowa przetwornica. Firma była z Niemiec i było problematyczne zamówienie jednej sztuki tyle pamiętam. Niestety nie mam obecnie dostępu do swojej dokumentacji (szpital
).
: środa 09 mar 2011, 19:26
autor: kurek
Witam,
dziękuje za pomoc, spróbuje na razie pokombinować coś w technologii LED. Jak widać z hid sa wspomniane problemy. Ze swojej strony praktycznej dodam ze są to konstrukcje nieodporne na wstrząsy i kapryśne na spadki prądu w aku z powodu termiki. Poza tym mają same zalety
A z innej beczki kogo szanowne forum by poleciło w okolicach 3 miasta jako projektanta takiego zestawu na diodach?
Pozdrawiam
Jarek K
: środa 09 mar 2011, 19:43
autor: Calineczka
(nie ma mnie
)
: czwartek 26 sty 2012, 11:26
autor: androot
Może tak:
200W przetwornica z uszkodzonego projektora, zasilana przez mostek prostowniczy z kondensatorem 100uF/400V przez tanią (prostokąt nie sinus) przetwornicę 24/230V.