pasta termoprzewodząca

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
Leszcz
Posty: 17
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:15
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

pasta termoprzewodząca

Post autor: Leszcz »

Mam pytanie. Na DX znalazłem kilka past (klejów) termoprzewodzących. Na forum zorientowałem się, że polecacie Fujik. Czy to bez różnicy czy kupię ten:

mniejszy

czy ten drugi:

większy

Pytam się, ponieważ ten pierwszy wychodzi taniej, a nie potrzebowałbym a 50g i nie wiem czy się czymś różnią i czym - powiem szczerze, że zależy mi na jakości. Z góry dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika
megabit
Posty: 989
Rejestracja: poniedziałek 20 gru 2010, 11:26
Lokalizacja: Sady

Post autor: megabit »

Ta tańsza to pasta - bez właściwości klejących.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Leszcz, jak potrzbujesz pastę a nie klej, to możesz wpaść do mnie.
Megabit, sto lat! :wink:
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Ja do klejenia diod no-name w które daję prądy max 500 ma kleję do podłoża za pomocą...super glue ;)
ILPT
Leszcz
Posty: 17
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:15
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Post autor: Leszcz »

DNF bardzo dziękuję, ale chyba nie skorzystam - po prostu mam słabą pamięć do pożyczanych i "użyczanych" rzeczy - boję się, że np. nie oddam itp. poza tym często lubię wykorzystywać "na maksa" więc mógłby być problem (wczoraj w chińską diodę wpakowałem 1,1A choć, o dziwo, się nie spaliła). Raczej sam kupię te termoprzewodzące substancje.
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Nie bój nic, mogę Ci do, nie wiem, np do strzykawki nałożyć pasty.
Mam tyle, że do końca życia, wliczając w to moje przyszłe dzieci nie zużyjemy :wink:
Skaktus, faktycznie, świetny patent na wklejanie diody. Poważnie..
Leszcz
Posty: 17
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:15
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Post autor: Leszcz »

ale... super glue chyba nie najlepiej przewodzi, skoro jednak i to daje radę to chyba... musi być markowy :mrgreen:
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Rzecz w tym, że nie przewodzi.
Leszcz
Posty: 17
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:15
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Post autor: Leszcz »

DNF, właściwie jeśli dał cieniutką warstewkę tego kleju, odpowiedni radiatorek, ewentualnie też wentylatorek to właściwie byłoby można się specjalnie nie dziwić.
Awatar użytkownika
skaktus
Posty: 6166
Rejestracja: środa 04 cze 2008, 18:41
Lokalizacja: OP

Post autor: skaktus »

Diody no-name, tylu luxeon, z dużą podstawą-średnica to prawie 5mm. Każda dioda przed przyklejeniem przechodzi polerkę na lustro, to samo z aluminiowym radiatorem. Powierzchnie są na tyle gładkie że taki klej dla takich diod spokojnie wystarcza, tym bardziej że w większości wypadków idzie na nie 350 mA. Przy dłuższej pracy radiator ma około 55 - 60 st natomiast dioda nie wykazuje wyższych temperatur ani na soczewce, ani na nogach, obudowie itp.
ILPT
Marcin1312
Posty: 7
Rejestracja: środa 02 lut 2011, 21:10
Lokalizacja: wlkp

Post autor: Marcin1312 »

Na dniach przyjdzie do mnie latarka Solarforce z KD, to moja pierwsza latareczka. Muszę ją troszkę zmodyfikować, mam już płytkę miedzianą, muszę kupić jeszcze pastę termoprzewodzącą. Jaką polecacie, może jakieś propozycje z pewnego serwisu aukcyjnego? Bo tam pewnie ją kupię.
Leszcz
Posty: 17
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:15
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Post autor: Leszcz »

Marcin1312, zależy czy pastę czy klej (patrz wyżej) - tam są w dość przyzwoitej cenie (pasta i klej) rekomendowanej firmy Fujik.
Marcin1312
Posty: 7
Rejestracja: środa 02 lut 2011, 21:10
Lokalizacja: wlkp

Post autor: Marcin1312 »

Chodzi mi o modyfikację podaną w tym poście przez Greg-a:
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t ... tic+silver
Blaszkę mam, potrzebuję pastę. Wnioskuję, że tą pastą muszę posmarować blaszkę, gdy już ją wcisnę. Nie wiem co jeszcze. Okolice diody? Więc potrzebuję pewnie pastę, nie klej... Jest tam jeszcze napisane coś takiego: "Kolejna rzecz to odpowiednie MCPCB, a raczej 100% copper PCB", chodzi o nową płytkę, ale tego już chyba sam nie zrobię.
Leszcz
Posty: 17
Rejestracja: sobota 08 sty 2011, 19:15
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy

Post autor: Leszcz »

Marcin1312, chyba nie przeczytałeś dokładnie do końca tego tematu... W każdym razie płytka nie musi być w całości z miedzi, wszystko zależy czy ta płytka jest dobrej jakości... Pastę warto użyć; w niewielkiej ilości; w najbardziej strategicznych miejscach.
ODPOWIEDZ