Strona 1 z 1

Jaki maksymalny prąd do Nichia GS

: niedziela 06 lut 2011, 13:14
autor: marmez
Witam wszystkich forumowiczów :)

Nie wiem czy tworzyć nowy wątek, czy się podpiąć. To się może podepnę.

Wymieniłem wczoraj diody w leciwej (2005) czołówce Petzl Tikka Plus. Niestety na tych nowych diodach leci teraz znacznie większy prąd niż na starych. Tzn. w trybie maksymalnym wcześniej był prąd 190mA (mierzony pobór z baterii [alkaicznych prawie nowych]), a teraz jest 280mA.
Trochę się boję używać czołówkę przy takim prądzie, żeby te diody za szybko nie padły.

Czy ktoś wie jaki prąd mogą wytrzymać takie diody?

Trochę wyjaśnienia kupiłem takie:
http://www.ledrise.com/leds/5mm-leds/p4 ... white-led/
a efekt jest taki jak na zdjęciu w galerii:
https://picasaweb.google.com/marmezz/20 ... 6047285778

Osobiście wydaje mi się, że te 280/4 = 70mA (no minus straty może jeszcze jakieś na sterowniku) to za dużo, choć mam jeden brelok LED Energizer, który ma taką (albo podobną) diodę bezpośrednio do dwóch szeregowych baterii 2032 i leci przez nią prąd 110mA i a już z jeden komplet baterii wyświeciłem i dalej świeci bardzo mocno (na nowych bateriach), no to breloczek który się zapala najczęściej na kilka kilkanaście sekund tylko...

Mam jeszcze pomysł, żeby włożyć w tę Tikkę akumulatorki, co może dzięki zmiejszonemu napiąciu powinno dać mniejszy prąd na diodach.

Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenie z tymi diodami, albo z upgradowaniem takiej latarki, to poproszę o jakieś sugestie :)

: niedziela 06 lut 2011, 13:42
autor: Ragrastin
Witaj
Raczej nie powinny się usmażyć, kiedyś katowałem te diodki i były raczej odporne.
Akumulatorki mogą oddać nawet większy prąd w zależności od ich jakości.
Ale wypróbuj akumulatorki sam jestem ciekaw efektu.

: niedziela 06 lut 2011, 14:23
autor: Calineczka
marmez, Witaj ;-)
Moim zdaniem to już za dużo w te akurat diody. Są diody 5mm o większej mocy, ale ta Nichia nie jest do takowych projektowana. Świecić świeci, ale mogą w akurat niewłaściwym momencie polecieć... Jak są zasilane? Każda ma własny rezystor? Zawsze możesz przecież ten prąd zmniejszyć...

p.s. http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet- ... GS-K1.html max 30mA

: niedziela 06 lut 2011, 15:33
autor: marmez
Dzięki za odpowiedzi (w tym za PDF) i za wydzielenie i przeniesienie wątku. :)

Prądu na diodach już tak łatwo nie zmierzę, tzn. nie chce mi się ich wylutowywać a szczególnie rozbierać znowu tej latarki, strasznie namęczyłem się z wyłuskaniem z obudowy tych bebechów (przez klejenie stała się jeszcze trudniejsza w rozbiórce) ;)

Póki, co szybko przeskakuję tryb maksymalny na mniejszy, gdzie na pewno już nie ma za dużego prądu. (gdzieś w dokumentacji było, że może przepływać przez te diody krótki prąd 100mA (flash))

Za jakiś czas będę miał jeszcze jedną taką czołówkę, to w niej spóbuję pomierzyć prądy na diodach, i wtedy też pewno kupię akumulatorki, No i przyjrzę się rezystorom, choć wątpię bym się odważył z moim sprzętem je wymieniać (jakaś toporna lutownica tranzystorowa).

Jak coś pomierzę, to dam znać, ale to pewno tak za miesiąc. :)

Re: Jaki maksymalny prąd do Nichia GS

: niedziela 06 lut 2011, 20:45
autor: Lampek
marmez pisze:Trochę wyjaśnienia kupiłem takie: http://www.ledrise.com/leds/5mm-leds/p4 ... white-led/
Skąd je otrzymałeś? Ja jak kupiłem też u nich, to przesyłkę otrzymałem z Rumunii.

: niedziela 06 lut 2011, 21:06
autor: missieek
Z tego co piszą mają tam hurtownię:

http://www.ledrise.com/shop_content.php?coID=1

tak mniej więcej w połowie strony.

: niedziela 06 lut 2011, 21:56
autor: marmez
Tak, przesyłkę otrzymałem (14 diod 5mm i nic więcej) z Rumuni, w kopercie bąbelkowej listem priorytetowym ale nie poleconym. Btw. zamówiłem 22 stycznia otrzymałem 3 lutego. Z samej Rumunii szło chyba z 3-4 dni.
:)

Jeszcze BTW. Trochę wątpiłem na początku czy to są oryginalne Nichia (dalej pewien nie jestem) bo nie rzucają okrągłego słupa światła na ścianę tylko trochę podłużne (mówię oczywiście o jednej diodzie, ale każdej). Tak, się trochę zdziwiłęm ;) Są jasne, ale nie mam porównania innego niż stara Tikka

Edit:

Znalazłem dwa akumulatorki AAA i zrobiłem pomiar z tymi dwoma aku i jedną baterią - tak wiem, że tak to się nie powinno robić (na dłuższą metę).

Prąd był mniejszy, niż przy samych bateriach (170mA) :) Czyli jestem dobrej myśli, że nic nie będę przerabiał tylko kupię Eneloopy czy coś i będę ich spokojnie w starej dobrej Tikka używał :) Takie rozwiązanie mi nawet pasuje, bo nie lubię jednorazowych baterii ;)

: poniedziałek 07 lut 2011, 12:08
autor: Luigi
Przydałaby się jakaś stabilizacja prądu.
Polecam lekturę
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?t=2918

: poniedziałek 07 lut 2011, 14:21
autor: DNF
Jak zaaplikujesz 3 eneloopy, to prąd będzie jeszcze większy..
Te akumulatorki mają bardzo małą rezystancje wewnętrzną, dzięki czemu mogą "szaleć" z prędem.
Pozdrawiam
DNF

: poniedziałek 07 lut 2011, 14:51
autor: marmez
Poczekamy zobaczymy. ;)

Te latarki nie mają stabilizacji, i na akumularkach (przy mniejszym napięciu) zawsze świeciły dużo słabiej, niż na bateriach. Jest to ich znaczną wadą, tzn. tych latarek (tikka różne modele, MYO XP, wszystkie bez stabilizacji).

Z tego co się zorientowałem to przy niższym napięciu takie diody dają większy opór, czy jak to tam zwał, po prostu znacznie mniejszy prąd przez nie leci.

Stabilizacji oczywiście dokładać do tej latarki nie będę, jest to bardzo kompaktowa konstruckja (nie zmieścił bym nic do niej więcej), a i ja tak bardzo się bawić w psucie jej (przy moich umiejętnościach) nie zamierzam, chciałem tylko diody wymienić na takie jakie gdzies w necie polecali do niej:
http://blog.svilen.com/2010/09/petzl-ti ... s-mod.html
http://www.candlepowerforums.com/vb/sho ... Tikka-Plus

: poniedziałek 07 lut 2011, 15:37
autor: Calineczka
DNF pisze:Jak zaaplikujesz 3 eneloopy, to prąd będzie jeszcze większy..
Mikołaju, prąd idący w LED-a nie zależy TYLKO od wydajności akumulatora. Zależy też od jego napięcia, a 3,6V to mniej niż 4,5V. Przy sterowaniu DD (ew. przez rezystor) właśnie owo napięcie ma decydujące znaczenie, zakładając przyzwoitej jakości (wydajności) źródło prądu.
marmez, dioda polecana przez innych, kupiona nawet na tej samej półce w sklepie internetowym może mieć inne napięcie przewodzenia i w zależności od konstrukcji sterownika świecić mocniej lub słabiej. Po prostu takie modyfikacje wypadało by robić z głową i miernikiem-nie pędzić w LED-y tyle, ile wyjdzie a tyle, ile mogą dostać zgodnie z datasheetem producenta diody.

: poniedziałek 07 lut 2011, 19:06
autor: marmez
Calineczka, cóż zdecydowanie masz rację ;) No ale jakoś tak wyszło, że zbytnio uwierzyłem opisom w necie, ale jeszcze się nic nie popsuło, zresztą to mój pierwszy upgrade LED w latarce i na przyszłość będę bardziej przezorny ;)

Na swoje usprawiedliwienie jeszcze dodam, że późno, bo późno, ale zauważyłem, że ten prąd jest za duży i temu tutaj napisałem ;)

Pozdrawiam marmez

btw. obiecuję za miesiąc dać znać jak to świeci i przy jakich prądach na akumulatorkach, to się może komuś innemu przyda. Póki co używam na trybie 2. i 3., pierwszy omijam ;)