Witam ponownie !
Przyznam, że nie spodziewałem się tak szybkiego zainteresowania tematem
!
Może trochę wypowiem się na temat tego co napisaliście, tego, co sam już przerabiałem, co bym w takiej latarce uważał za ważne po swoich doświadczeniach (i również kilku porażkach
)
1.
Zakładam, że robimy latarkę składającą się z dwóch części, tj. reflektora i zasobnika na baterie (patrz dzisiejszy post Tomsa ). Nurkując i przyświecając sobie tylko czasami można faktycznie kupić latareczkę typu np. Lumen 6 f-my Technisub i też świecić. Sam taką posiadam i czasami z niej korzystam. Pod wodą jednak fajnie mieć wolne ręce, gdyż ma się do obsługi kilka urządzeń, np. inflator i zawory suchego skafandra. Nie będę tutaj zanudzał o co dokładnie chodzi. Nury wiedzą, a nie nurkującym i tak się to teraz nie przyda.
Latarka, której nie musimy trzymac w dłoni będzie więc wygodniejsza. Przytaczam znów rozwiązanie opisane przez Tomsa, tj. uchwyty Goodmana lub też mocowanie na głowę czy kask. Korzystałem kilka lat temu z latarki mocowanej na kasku w czasie nurkowań w zalanym bunkrze. Jest o.k.
2.
Co do temperatury i postu Night_82. Niska temperatura faktycznie będzie korzystna dla diody, lecz skraca czas pracy akumulatorów. Kolega skonstruował kiedyś oświetlenie do kamery podwodnej. Zastosował w nim dwie zarówki halogenowe 25W i dwa akumulatory 7Ah obudowane w aluminiową puszkę. Jako reflektory posłużyły obudowy do oczek wodnych zakupione w Castoramie. Do nurkowań w bunkrach i zalanych korytarzach było o.k. Tam głębokość najczęściej nie przekracza kilku metrów i całość wytrzymywała ciśnienie. Wynikło tylko jedno ale... Czas pracy akumulatora w wodzie o temperaturze ok. 6 stopni skrócił się dość znacznie w stosunku do tego, co było na powierzchni...
WNIOSEK:
- proponuję czymś odizolować termicznie akumulatory. Zakładając, że nie stosujemy prostokątnych żelówek, tylko np. szeregowo accu R-20 w rurze, możemy zastosować rurę o ciut większej średnicy. Przestrzeń (kilka mm) powstałą między rurą a akumulatorami wypełnić izolatorem termicznym, np. pianką poliuretanową lub czymś w rodzaju neoprenu czy karimaty.
3.
Latarki HID takie jak w poście Thomsa mają dość duże zasobniki na baterie. Najczęściej w czasie nurkowania podwiesza się je pod butle, lub do jacketu (dla osób, które nie nurkują wyjaśniam ogólnie, że jest to pompowana powietrzem kamizelka, slużąca do regulowania pływalności nurka. Do niej też mocuje się butle. - To tak straaasznie ogólnie...) .
Nurkując jednak w ciasnych przestrzeniach, tj. wrak czy też korytarz, dobrze jest mieć jak najmniej elementów wystających, którymi można się o coś zaczepić. Biorąc pod uwagę, że stosując diody nie będziemy potrzebowali tak dużego źródła zasilania możemy ten zasobnik na baterie zmniejszyć.
MOJA PROPOZYCJA 1:
Zastosować rurę, którą będzie można przymocować równolegle z butlą.
Dla nurów - chodzi mi o miejsca po obydwóch stronach butli, a dokładnie między butlą a jacketem.
Kurcze... ciężko mi to wytłumaczyć nie nurkującym ludziom... Następnym razem zrobię jakieś foto orientacyjne mojego sprzętu i mocowania butli, bo teraz to chyba strasznie mieszam...sorry...
W rurze możemy zmieścić 4 szt accu R 20. Każdy z nich ma ok 6 cm długości, więc cała rura nie będzie dłuższa, niż 30 cm. Z rury (od góry)wypuścić przewód do reflektora. Biegł by on wzdłóż ramienia, az do nadgarstka lub głowy i tam wchodził do reflektora (głowicy).
MOJA PROPOZYCJA 2: - Włącznik
A może zamiast stosować mechaniczny, wiercić i uszczelniać obudowę zastosujemy wewnątrz niej kontaktron a z zewnątrz zamocowany i jakoś dosuwany magnes??? W ten sposób wyeliminujemy ruchome uszczelnienie. To tylko moja wizja oczywiście...
PROPOZYCJA 3 -reflektory - głowice.
Obudowy na żarówki halogenowe do oczek wodnych, które kolega zastosował w oświetleniu do kamery o którym wczesniej pisałem okazaly się dość mocne. Udało mi się je "ściągnąć" na 30metrów głębokości i wytrzymały ! Niestety warunki w Krakowie (a tam mieszkam) nie pozwalają mi na głębsze testy.
Może na dzisiaj zeby nie "zaciemniać" więcej tyle wystarczy. To i tak dopiero sama obudowa...
Następnym razem zamieszczę kilka zdjęć sprzętu,aby osobom, które nie nurkują naświetlić trochę pewne rzeczy.