Strona 1 z 1

Chłodzenie MC-E

: czwartek 09 gru 2010, 10:55
autor: edek
Witam
Mam takie pytanie, czy mając taką diodkę MC-E, jest ona fajnie wykonana bo ma blaszki do lutowania, czy można to przylutować zwykłą lutownicą kolbową, czy trzeba mieć coś specjalistycznego. W sensie czy nie przegrzeje się dioda podczas lutowania.

Mam taką diodę Obrazek. Słyszałem że jest to niezbyt dobre MCPCB. Przykręcona do radiatora Obrazek
z dodatkiem pasty termo Arctic Silver. Mierzyłem temperaturę przy prądzie około 2A na nóżkach od lutowania i po kilku minutach miałem do około 38 stopni. Czy taki pomiar odzwierciedla rzeczywistą temperaturę złącza? Temp nie jest za niska, czy może dzięki dużemu radiatorowi rzeczywiście taka może być? Czy taka temperatura jest normalna? Po kilku minutach radiator (6x6x5cm) zaczynał się robić ciepły. Całość wygląda tak:
Obrazek

Dzięki

: środa 29 gru 2010, 17:02
autor: Komarek34
Witam.
Nie lutowałem wprawdzie samego MC-E do miedzi, ale "nóżki" da radę oporową.
Myślę,że w sprawie lutowania diody po podłoża możesz znaleźć pomoc u Midiego-on na 100% robił takie rzeczy. :)

: środa 29 gru 2010, 17:29
autor: rrobsonm
Trzeba użyć pasty lutowniczej i podgrzać cały element z nałożoną diodą na niego. Zwykłą lutownicą może być ciężko. Ja do mcpcb lutuje żelazkiem.

: środa 29 gru 2010, 17:35
autor: Pyra
Witam
Kiedyś w ramach prób skupienia reflektora od żarówki, zmajstrowałem sobie coś takiego:

Obrazek

Pasek blachy miedzianej 1mm na który nałożyłem trochę pasty lutowniczej, potem położyłem LEDa, przytrzymałem w imadle za krawędzie i zacząłem grzać małym palnikiem na propan. Kiedy cyna wypłynęła bokami, przestałem grzać, po wystygnięciu gotowy produkt. Podobnie odlutowywałem od MCPCB Luminusa SST-50.
Tylko trzeba grzać ostrożnie ;)

Pozdrawiam

: środa 29 gru 2010, 17:44
autor: krzycho_
Ja nie miałem hotaira to też grzałem gazówką ,ale łatwo przesadzić . Max temp palnika to 1200-1300st :mrgreen:
Co do żelazka , może jakieś stare by się nadało . Te które mam daje max ~300' do pasty noPb się nie nada a i zwykły stop SnPb ciężko idzie.

: środa 29 gru 2010, 17:56
autor: edek
OK Dzięki za rady. A co myślicie o chłodzeniu tak jak już jest na zdjęciach?
Jest jedna rzecz jeszcze która mnie zdziwiła ;) Jak daję prąd około 2A (zasilane z 4 baterii R20) to soczewka 10* jest chłodna gdy dotknę, natomiast samo światło wydobywające się jest gorące, tzn. gdy przystawię rękę na kilka sekund w odległości 1-2cm od soczewki to można poczuć "lekkie" ciepło (zmierzone termometrem szpilkowym ma około 50 stopni). Czy to normalne?
Acha i czy pomiar termometrem szpilkowym na nóżkach od lutowania jest wiarygodną temperaturą złącza? Jeżeli na nóżkach mam 40* to ile w przybliżeniu może być na złączu?

: środa 29 gru 2010, 20:45
autor: ledmocy
Co do metody pomiaru temperatury się nie wypowiem, natomiast za notą producenta temperatura złącza jest wyższa od zmierzonej typowo o 3stC na każdy Watt mocy. Przy 2A w diodę mamy ok 6,6W mocy czyli ok 20stC więcej niż temperatura mierzona "na zewnątrz" diody.

: środa 29 gru 2010, 22:03
autor: Komarek34
Dla samej ciekawości spróbowałem na zepsutej diodzie - MC-E na żelazku dało radę. Powoli, z wyczuciem, bez pary oczywiście :)
Cieszę się,że odgrzebanie tematu przyniosło jakieś korzyści..... :)