Strona 1 z 2

Driver 3W, do 30zł

: wtorek 30 lis 2010, 17:33
autor: wikrap1
Witam. Jestem Wiktor i jestem od prawie 5 lat posiadaczem diody luxeona, kupionej na allegro. Była już w chyba 5 "generacjach" mojej latarki. Były już przeróżne formy i eksperymenty. Ostateczną formą od 2ch miesięcy jest lampka czołowa do biegania.

Niedługo mamy w szkole mikołajki. Kupujemy sobie prezenty do 30zł i z tej okazji chciałem sobie zamówić jakiś driver. Musi być gdzieś do kupienia tak, żeby na mikołajki zdążyć. i do 30zł z transportem.

Czy w takiej cenie da się cokolwiek kupić? Kształt i wielkość dowolna. Driver ma działać w zakresie 3- 15V i dobrze, by miał jakąś łatwą regulację mocy świecenia. Może być płynna, może być stopniowa. Przydałaby się też dobra sprawność. Jakie układy spełniałyby moje oczekiwania?

Dziękuję za odpowiedź i wyrozumiałość. Wiem, że moje pytanie jest laickie, ale ja się latarkami nie fascynuję. Są po prostu potrzebne i chciał bym z waszej wiedzy skorzystać.

: wtorek 30 lis 2010, 18:20
autor: krzycho_
Luxeon jak luxeon , musisz napisać co to za dioda dokładnie . Luxeonów jest kilka genracji i w zależności od tego akceptują różne prądy zasilania .

W pierwszych luxeonach o ile pamiętam max prąd to 350mA , w takim przypadku można by zastosować popularny sterownik oparty AMC7135 .
Tryby zapewni wbudowany mikrokontroler ATtiny13 , zależnie od wersji są różne tryby ale driver ten ma fabrycznie tryby stałe nie ma bezstopniowej regulacji .

Można go kupić na allegro lub czasem w dziale giełda , niestety ale fabrycznie driver dostosowany jest do prądu zasilania ~1050mA i posiada na pokładzie 3x AMC .
Jeżeli nie posiadasz sprzętu (lutownicy na gorące powietrze) moze być problem z wylutowaniem zbędnych układów aby go dostować do pracy z Twoim ledem.

Jako że Twoja dioda to już archaiczny wynalazek ;) polecałbym jednak oprócz drivera kupić jaką nowocześniejszą diodę lub np. zamieścić ogłoszenie "przygarnę leda" :)

Pozdrawiam ,krzycho

PS1> witamy na forum ,obyć wyniósł z niego jak najwiecej wiedzy

PS2> popróbuj forumowej wyszukiwarki

: wtorek 30 lis 2010, 19:09
autor: Calineczka
wikrap1, witaj ;-)
Pytanie-driver ma łapać, znaczy się akceptować cały tez zakres napięć? Bo jak tak to ten proponowany przez Kolegę się nie nada. Napisz z czego chcesz zasilać. A luxeony są całkiem całkiem, mój długo był męczony różnymi sterownikami i doświadczeniami zanim wyzionął luminofor ;-)

: wtorek 30 lis 2010, 19:18
autor: wikrap1
Napisałem, że to 3 wattowa. Łyka 700mA Modelu nie podam, bo kolimator jest oblany klejem :mrgreen:
Wiadomo, jak to jest z tymi aukcjami, ale z tego, co pamiętam, to gość pisał, że daje 180lm(chyba przesadził, nie?). kolor zimny niebieski. Na prawdę trudno mi zidentyfikować teraz tego leda, bo po 5 latach nie wiele pamiętam.

Tak w wielkim skrócie, jak ledy poszły do przodu od tego czasu? Jakie parametry się poprawiły i dla czego warto kupić nową diodę?

Stacji lutowniczej nie posiadam, dla tego wielonóżkowych tworów nie mogę przelutować. Interesują mnie już gotowe układy :razz:

A zasilam najczęściej z pakietu 4 Ni-MH w szeregu. Czasami mógłbym użyć żelowego 12V
Dla tego uniwersalność przyjmowanych napięć byłaby wskazana, ale zadowolę się też układem działającym w 3-6V.

Driver, który teraz mam działa od ok. 3V, od 4,5V około już pełne światło dioda daje. tego co pamiętam, to do 30V można go zasilać, także zdziwiłem się, że 3-15 jest takie unikalne.

: wtorek 30 lis 2010, 19:27
autor: Calineczka
wikrap1, czytaj proszę ze zrozumieniem ;-). Mnie nie interesuje prąd leda bo to jak pisałem-przerabiałem (my tu tak mamy na tym forum ;-) ) a napięcie jakim chcesz zasilać swiatełko, po polskiemu pisząc ILE WOLTÓW? jeszcze inaczej-z jakich ogniw/baterii chcesz to zasilać? Podałeś 3-15V a to ogromna rozpiętość. Z takim będzie ciężko. Więc?

: wtorek 30 lis 2010, 19:36
autor: wikrap1
O prądzie było do Krzycha. Pisał, że pewnie mam 350mA, a mam 700mA.

O napięciu zasilania do Calineczki: Będę zasilał najczęściej z pakietu 4 Ni-MH w szeregu tj. poniżej 3V najlepiej, jak by się wyłączył, by nie dobić ogniw, no i 6V też go nie może rozkwasić, bo wyjęte z ładowarki akusy i tyle mogą mieć. Jeśli trudno będzie o wyższe napięcia zasilania, to takim układem się zadowolę. W ogóle jestem zadowolony, tylko dla fanaberii chcę jeszcze regulację mocy, skoro do 30zł nie mam innego pomysłu na prezent.

: wtorek 30 lis 2010, 19:40
autor: Calineczka
wikrap1, to sterownik na AMC7135 proponowany przez Krzycha jest jak najbardziej. Szukaj u forumowego kolegi Edim-a. Jak z zabezpieczeniem to Df ma takowe, ale nie wiem czy ostatnio czyta forum....ew. szukaj w sklepiku.

: wtorek 30 lis 2010, 19:57
autor: Pyra
Witam
Z tego co się orientuję, to 4 x NiMH mają sporo więcej niż 3V w stanie rozładowania.
4x0,9V = 3,6V.
Biorąc pod uwagę charakterystykę rozładowania akumulatorków (przez większość czasu utrzymują napięcie około 1,2V, po czym szybko spada), proponuję użyć 3 x NiMH.
Jako sterownik do tego bardzo dobry będzie proponowany przez kolegów driverek oparty o układy AMC7135, tyle, że dobrze by było poprosić sprzedawcę o pozostawienie tylko 2 sztuk na płytce, aby nie przekroczyć prądu 700mA.
EdiM raczej powinien takie zlecenie wykonać.

Pozdrawiam

: wtorek 30 lis 2010, 20:39
autor: wikrap1
3 ogniwami Ni-Mh, to bym ledwo przekroczył napięcie przewodzenia diody. Driverek jaki by nie był, to przy 4V już chyba będę widział, że koniec prądu. Taki wniosek po zachowaniu się diody na obecnym driverku. A w awaryjnej sytuacji jeszcze wykrzesam coś z ogniw. Jak w takim stanie długo nie będą leżeć, to nie powinno im się nic dziać. To jeszcze eksperymentalnie ustalę, jak się to zachowuje na nowym driverku przy jakich napięciach.

To temat na razie jest chyba zakończony. Bardzo dziękuję za pomoc :smile:

: wtorek 30 lis 2010, 20:42
autor: Pyra
wikrap1 pisze:3 ogniwami Ni-Mh, to bym ledwo przekroczył napięcie przewodzenia diody.
Oooo to jakie ta dioda ma Vf, a może to zasilanie obecnego driverka?

Pozdrawiam

: wtorek 30 lis 2010, 21:16
autor: wikrap1
Może i tak. Jak będę miał spodobność, to wybadam tą diodkę na zasilaczu laboratoryjnym. Jak jesteś ciekawy, to musisz poczekać do weekendu :razz: :mrgreen: Nie mniej taki stary rupieć chyba może mieć Vf ok. 4V

: wtorek 30 lis 2010, 22:10
autor: Pyra
Witam
A tak z ciekawości pomierzyłem mojego niebieskiego Luxeona III i wyszło przy prądzie 700mA 3,395V, jak do tego dodamy 0,12V na AMC to wychodzi około 3,5V, czyli mamy jakieś 1,13V na ogniwo, a to już są trochę rozładowane ogniwa.
Zwiększając napięcie zasilania zwiększasz tylko straty mocy w regulatorach, w nieznacznym stopniu przedłużając świecenie w max.

Pozdrawiam

: niedziela 19 gru 2010, 18:45
autor: wikrap1
Tylko jest taka kwestia, że AMC7135, to driverek liniowy. Będę więc miał na nim straty.
Jaki driver impulsowy wybrać, by miał kilka trybów świecenia? Musi dawać 350-1400mA, bo w planach mam XPG R5.

: niedziela 19 gru 2010, 21:52
autor: Pyra
Witam
A Ty myślisz, że przetwornice pracują bez strat?
Chodzi o to, że driverek liniowy, w przypadku małej różnicy napięć, spisuje się często lepiej niż przetwornice. Ma też jedną niezaprzeczalną zaletę, niezawodność, jest ona dużo większa, niż dla przetwornic z DX, a przy takim budżecie tylko to źródło pozostaje.

Pozdrawiam

: poniedziałek 20 gru 2010, 17:56
autor: wikrap1
Myślę, że mają sprawność ok. 90%- tak mi się zawsze wydawało.
Nowa dioda będzie miała według optymistycznych allegrowiczów Vf ok. 3,0V, czyli do pełnej jasności potrzebuję powiedzmy 3,12V, a więc 1,04V na ogniwo. Pewnie więcej, bo wątpię, by pierwsza lepsza sztuka miała 3.0 Vf.

Świerzo naładowane ogniwka będą miały max 4,5V. Wtedy 1,38V odkłada się na scalaczku, pochłaniając
966mW mocy, przy 700mA? Czyli sprawność wyniesie ok. 69%?

Później 1,2V na ogniwko, to 3,6V. 336mW na driverkach- 87% sprawności przez większość czasu?
Czy w przyblizeniu tak właśnie by działały te układy?