Strona 1 z 1
Przetwornica DC/DC - zasilanie oświetlenia .... rowerowego
: wtorek 30 lis 2010, 10:39
autor: tomasz_kombi
Witam
Zastanawiałem się czy nie umieścić tego w dziale oświetlenia rowerowego ale tutaj chya lepiej będzie pasowało (?).
Jeśli wszystko pójdzie dobrze to w przyszłym roku chciałbym "popełnić" pojazd (rower) na którego "pokładzie" byłby pakiet 72V (pojemność między 9 a 12Ah w zależności od użytych ostatecznie ogniw).
Na etapie "projektu" utknąłem na temacie oświetlenia.
Mógłbym zastosować niezależne zasilanie ale jest to w tym konkretnym przypadku średnio wygodne (chociaż możliwość odpięcia latarki i poświecenia nią sobie poza rowerem też ma niewątpliwe zalety).
Będzie to raczej jakiś DIY typu "dwururka" czy coś w ten deseń.
Ładowanie osobnego pakietu akumulatorów nie za bardzo mi pasuje więc wpadłem na pomysł zastosowania przetwornicy DC/DC i zasilania tego z podstawowego pakietu 72V.
I tu kilka pytań do znawców tematu:
1) Urządzenie (przetwornica) jest przystosowane do napięcia nominalnego (po stronie pierwotnej) 72V ale wiadomo, że świeżo naładowany pakiet będzie miał zauważalnie wyższe napięcie a pod koniec pracy - dla odmiany niższe. Czy przetwornica to "zaakceptuje" ?
2) Czy zmiany napięcia zasilania (patrz pyt. 1) wpłyną na napięcie po stronie wtórnej?
3) Niestety znalazłem model dający na wyjściu 12V co o ile dla standardowego oświetlenia pojazdów jest OK to przy diodowym będzie chyba wymagało odpowiedniego drivera ?
Tutaj link do konkretnej przetwornicy.
Nada się ?
: wtorek 30 lis 2010, 10:47
autor: Pyra
Witam
Ło matulu, po co Ci przetwornica 200W?
Proponował bym Ci zakup przetwornicy sieciowej do zasilania LED, która ma zintegrowany system stabilizacji prądu, mają one co prawda w opisie 85 - 240V, ale sądzę, że powinny zejść dużo niżej z napięciem zasilania. Taka przetwornica nie jest droga, więc w celach doświadczalnych możesz nabyć.
Przetwornice ze stabilizacją parametrów wyjściowych (niezależnie czy prąd czy napięcie) utrzymują parametry wyjścia w dość szerokim zakresie napięć zasilania.
A dlaczego tak wysokie napięcie zasilania? rozumiem starty mocy na transmisji, ale pojazd typu rower, powinien być raczej zasilany bezpieczniejszym napięciem.
Pozdrawiam
: wtorek 30 lis 2010, 12:50
autor: tomasz_kombi
Dzięki wielkie za odzew !
Faktycznie 200W to bym sobie mógł np. herbatkę zagotować (na dzisiejszy mrozik w sam raz
). A poważnie, to akurat taki najmniejszy model ma firma gdzie będę coś kupował i chciałem temat załatwić niejako "przy okazji".
Czy przetwornice o których napisałeś są do napięcia stałego po stronie pierwotnej ?
Bo na DX znalazłem
takie coś ale jest na AC niestety
72V jest potrzebne do napędu. Standardowo (najczęściej) stosuje się 24, 36 i 48V ale bywają też "poważniejsze" projekty na znacznie wyższe napięcia (rzędu 100 V) gdy ktoś chce osiągnąć dostatecznie dużą moc
: wtorek 30 lis 2010, 13:08
autor: krzycho_
Tylko dlaczego chcesz zasilać oświetlenie z takiego wysokiego napięcia ? Przecież można podpiąć się kilka ogniw bliżej i otrzymać niższe .
Wtedy możesz np zasilić po 3 ledy ~14v w każdej z obudów prostym driverem , mniej strat bo każda przetwornica generuje straty które idą w ciepło zamiast w leda
: wtorek 30 lis 2010, 14:01
autor: Pyra
tomasz_kombi pisze:
Czy przetwornice o których napisałeś są do napięcia stałego po stronie pierwotnej ?
Bo na DX znalazłem
takie coś ale jest na AC niestety
He he trochę to inaczej, przetwornica z wejściem na prąd przemienny, może pracować na dowolne zasilanie przemienny lub stały, dodatkowo przy stałym nie jest ważna polaryzacja, czyli + i - na zasilaniu. Przetwornica z wejściem prądu stałego, może pracować tylko z takim zasilaniem i do tego ważny jest kierunek podłączenia.
O
takie coś właśnie chodziło.
tomasz_kombi pisze:72V jest potrzebne do napędu. Standardowo (najczęściej) stosuje się 24, 36 i 48V ale bywają też "poważniejsze" projekty na znacznie wyższe napięcia (rzędu 100 V) gdy ktoś chce osiągnąć dostatecznie dużą moc
Nooo ładnie używamy w pracy UPSów 3 fazowych 20kVA zasilanych z akumulatorów 72V
Pozdrawiam
: wtorek 30 lis 2010, 19:12
autor: zabol
: wtorek 30 lis 2010, 22:13
autor: tomasz_kombi
Wiedziałem, że mogę na Was liczyć!
krzycho123 pisze: można podpiąć się kilka ogniw bliżej i otrzymać niższe
100% racja i taką opcję też brałem pod uwagę. Mogę nawet podpiąć się pod pojedyncze ogniwo (nominalnie 3,2V) ale chciałbym zminimalizować nierównomierne obciążenie cel w pakiecie. Stąd pomysł aby zasilić z całej baterii.
Pyra pisze: przetwornica z wejściem na prąd przemienny, może pracować na dowolne zasilanie przemienny lub stały
Niedouczony jestem
Pyra pisze: Nooo ładnie używamy w pracy UPSów 3 fazowych 20kVA zasilanych z akumulatorów 72V
Nie używamy
W ogóle nie jesteśmy "z branży" i niestety brak dostępu do części "z odzysku". To będzie pakiet zrobiony z fabrycznie nowych ogniw LiFePO4 o rozmiarze 38120 albo 38140 które planuję nabyć (wraz z BMSem itd).
zabol pisze: Zobacz to ...
Dzięki. Decydując się na 12V na wyjściu chyba wybrałbym Twoją propozycję bo wyszłaby mnie zdecydowanie taniej niż ten chiński wynalazek 200Watowy.
Jednak po przeanalizowaniu tematu skłaniam się ku sugestii Kolegi
Pyra i wezmę coś z DXa przy okazji kolejnych zakupów. Kwota faktycznie nie powala na kolana i można poeksperymentować. Jak nie zadziała z 72V to zmajstruję coś do oświetlenia w domu
Zastanawiam się jeszcze który z tych dwóch będzie dla mojego przypadku lepszy:
Ten czy
ten?
: wtorek 30 lis 2010, 22:25
autor: Pyra
tomasz_kombi pisze:Pyra pisze: Nooo ładnie, używamy w pracy UPSów 3 fazowych 20kVA zasilanych z akumulatorów 72V
Nie używamy
W ogóle nie jesteśmy "z branży" i niestety brak dostępu do części "z odzysku". To będzie pakiet zrobiony z fabrycznie nowych ogniw LiFePO4 o rozmiarze 38120 albo 38140 które planuję nabyć (wraz z BMSem itd).
He he myślałem o sobie
chciałem Ci tylko uzmysłowić poziomy mocy jakie się uzyskuje przy takim napięciu baterii.
tomasz_kombi pisze:Zastanawiam się jeszcze który z tych dwóch będzie dla mojego przypadku lepszy:
Ten czy
ten?
Zależy ile światła chcesz uzyskać.
Pozdrawiam
: wtorek 30 lis 2010, 23:10
autor: zabol
Nie chcę sie wymądrzać
))) ale może się nie udać napedzić tego z dx-a, bo 85V~ to po wyprostowaniu jakieś 120V dc.....przez chwilę miałem przebłysk natchnienia i oblukałem wszystkie zasilacze impulsowe od komórek i całej reszty:) ale one się zaczynaja od 100Vac...
: środa 01 gru 2010, 06:02
autor: Pyra
Witam
Zgadza się, dlatego napisałem, że trzeba doświadczalnie sprawdzić możliwość. Istnieje szansa, że będzie to działać.
Pozdrawiam