Strona 1 z 1

: wtorek 23 lis 2010, 20:10
autor: DRAGO
Jest to mój pierwszy post tutaj więc witam wszystkich. Forum to przeglądam od dawna i jakiś już czas temu pojawiła mi się myśl o zbudowaniu czołówki idealnej (mała, lekka, dużo światła, długo świeci i wodoodporna). Myślałem o zastosowaniu modułu 3x XP-G i zasilaniu 2x 18650. Znalazłem takie moduły na stronie http://www.lux-rc.com/view.php co o nich myślicie?. Trochę brak mi doświadczenia i wyposażenia warsztatu do budowania czołówki i tak myślę czy ktoś z forum nie był by w stanie zrobić jej dla mnie i ile by mogło to kosztować? Fajnie by był jakby lampka była coś na wzór z ww. strony, czyli mała i lekka.

: wtorek 23 lis 2010, 21:02
autor: Pyra
Witam
Temat wydzieliłem i przeniosłem.
Rozumiem, że chcesz dużo światła, ale to wiąże się odprowadzaniem sporych ilości ciepła, takie 3 x XP-G można porównać do dobrej żarówki halogenowej H4 (włókno świateł mijania), tak więc mało prawdopodobne aby była "mała i lekka".
przejrzyj projekty midiego, czy choćby Ragrastina, może to Ci rzuci trochę światła ;)
Pozdrawiam

: wtorek 23 lis 2010, 21:11
autor: DRAGO
Tylko ta duża ilość światła ma być raczej wykorzystywana sporadycznie. Czołówka ma służyć przede wszystkim podczas wypraw górskich oraz do jaskiń. Więc myślę, że najczęściej używanym trybem był by taki 20% czyli coś około 200lm a w namiocie czy podczas postoju wystarczy 5%, tyle w zupełności wystarcza zazwyczaj. Ale czasami dobrze mieć możliwość poświecić gdzieś dalej. Nie sądzę aby pełna moc była mi potrzebna ciągle. Zresztą w tym momencie czas świecenia był by za krótki. przy 20% przy 2x 18650 powinna poświecić tak na oko jakieś 7h co jest wystarczające. Więc teoretycznie by wystarczyła jedna dioda lecz przy trzech które nie będą świecić pełna mocą układ będzie bardziej ekonomiczny.

: wtorek 23 lis 2010, 21:32
autor: wojtek_krakow
Hej

Jak masz zaparcie to polecam zrobić to samemu.
Co do lux-rc to topowa półka, dostępny jest już najnowszy model tego modułu, jest tego dużo wersji, za 2-3 tyg ukaże się najciekawsza opcja.

Jak pewnie zwróciłeś uwagę, moduł 3 diod jest zintegrowany wraz z driverem, więc to całkowicie zmienia podejście do budowy lekkiego i kompaktowego światła.

No i driver posiada chyba wszystkie fiuczery jakie dziś można spotkać i które mogą być przydatne.

Obok Taskleda , Lux-rc - model l333 to najciekawsze co możesz dostać.


Najlepiej załóż temat w dziale czołówki, opisz dokładnie czego chcesz, a chłopaki na pewno pomogą Ci zbudować do podstaw.

: środa 24 lis 2010, 00:24
autor: Aleksiaczek
Jeśli zarzucisz jakimś pomysłem nad wykonaniem zawiasu wraz z regulacją nachylenia takiej czołówki to myślę że na tokarce uda mi się coś zdziałać dla ciebie.
Pozdrawiam.

: poniedziałek 29 lis 2010, 13:37
autor: DRAGO
Myślałem czy by nie można było zrobić mocowania (regulacji nachylenia) podobnie jak to jest w tym projekcie z Lux-rc http://lux-rc.com/temp/L30BM09.jpg tylko powierzchnia odprowadzania ciepła musiała by być trochę większa. Może coś na wzór http://www.rcgroups.com/forums/attachme ... id=2417524 Zastanawiam się też nad wyłącznikiem, gdzie go umieścić i jak? Może nie musi być w latarce tylko np przy pojemniku z akumulatorami albo np całkiem osobno przymocowany do paska?. Fajnie by było np jak by latarka miała jakiś dyfuzor, żeby była możliwość wyboru pomiędzy dalekim zasięgiem i szerokim kątem świecenia. Ale tu już kompletnie nie mam pomysłu jak takie coś przymocować. Najlepiej jak by był jakoś wbudowany ale jakoś nie umiem sobie tego wyobrazić za bardzo a zewnętrzny np dokręcany będzie mniej wygodny w użyciu i można go zawsze zgubić.

: środa 01 gru 2010, 14:03
autor: xsherlock
Co regulacji kąta nachylenia to ja rozwiązałem to tak:

Kupiłem taką jak ta:
http://allegro.pl/latarka-na-czolo-czol ... 66067.html
za 17PLN i wyrzuciłem czołówke zostawiając mocowanie.

Jak widać na ostatnim zdjęciu na stronie jest tam taki fajny uchwycik o rozstawie ok 2.5 cm z odpowiednio dopasowaną śrubką ośką.

Następnie znalazlem idelnie pasujący (po przewierceniu) radiatorek który stał się bazą do budowy czołówki 3 xp-g. Całość ładnie sie odchyla teraz w dół z dobrym oporem i nic nie lata.