Strona 1 z 1

XR-E na 1,85A, długo pożyje?

: czwartek 12 sie 2010, 17:45
autor: Liro
odprowadzanie ciepła dobre, radiator ma ok. 40°, od paru godzin niby świeci...

: czwartek 12 sie 2010, 20:28
autor: midi
Budowałem latarki z XR-E Q5 w które w max idzie 2A, od 2 lat ani jedna do mnie wróciła.
Pozdrawiam.

: piątek 13 sie 2010, 10:46
autor: Liro
A mi się pożegnała krótko po napisaniu posta. Wygląda idealnie ale ma zwarcie :roll:

: piątek 13 sie 2010, 11:34
autor: DNF
Przy takich prądach, to już MCPPCB się pomija i lutuje diodę od razu na radiator.

: niedziela 15 sie 2010, 15:18
autor: Liro
No tak miałem ale nie wytrzymała jednak.

: niedziela 15 sie 2010, 22:59
autor: greg
No sorry, ale jakby to powiedzieć... na własne życzenie? ;) Nagięcie parametrów producenta o prawie 100% to na dłuższą metę prośba o kłopoty. A to, że komuś gdzieś tam działa, to nie reguła tylko przypadek.

: niedziela 15 sie 2010, 23:43
autor: midi
Mordowałem już kilka razy XR-E 2A przez około 10h i za każdym razem dawały radę. Wydaje mi się że autor zdaje sobie sprawę o tym że wykracza po za parametry dopuszczone przez producenta a cała sprawa odnosi się o to jak długo może to świecić. Jeżeli dioda będzie bezpośrednio przylutowana do odpowiedniego kawałka miedzi to według moich doświadczeń nie powinno dojść do szybkiego uszkodzenia. W Twoim przypadku dioda padła po kilku godzinach a radiator utrzymywał temperaturę w okolicach 40* to albo dioda była przyklejona na klej do radiatora i tu tkwi problem lub radiator był tak duży że dioda nie dawała rady go bardziej nagrzać tylko że w takim przypadku powinna wytrzymać przynajmniej kilka dni. Ja bym bardziej zwrócił uwagę na mocowanie diody, nie ma mowy o żadnym MCPCB, led musi być przylutowany bezpośrednio do radiatora nie przyklejony.
Greg - kolega chce troszkę poeksperymentować , ja bym nie podchodził do sprawy w stylu producent dopuszcza 1A wiec kategorycznie zaprzestań takiej zabawy bo nie wolno. Gotowy jestem stwierdzić że jestem w stanie każdą XR-E Q5 puścić na 1,85A z zastosowaniem odpowiedniego radiatora i mocowania do niego diody. Za jakiś czas jak będę miał wolną chwilę postaram się zrobić test puszczając w diodę 2A na 24h jak przejdzie test pozytywnie to pokuszę się nawet o 3A od tak dla przekonania się czy wytrzyma z własnej ciekawości. Bocian chciał wysadzić aku 18650 i mu się nie udało a tego też nie wolno a próbujący w sumie sam się prosi o problemy, jak się ma wyobraźnie i pojęcie to czemu nie wszak nabyte doświadczenie to cenna sprawa dla nas i potomnych ;) .
Może jakiś konkurs zorganizujemy w stylu rekordów wpompowanego prądu w konkretne diody hehe, troszkę zabawy nie zaszkodzi a destrukcja też potrafi frajdę przynieść :twisted: .
Pozdrawiam.

: niedziela 15 sie 2010, 23:49
autor: greg
Coś w stylu pirotechniki domowej i crash testów. Fajne, ale kosztowne. Pobawić się zawsze można. :mrgreen:

: poniedziałek 16 sie 2010, 13:28
autor: Liro
Myślę że przejście ciepła było niewystarczające bo u mnie pole kontaktowe z radiatorem jest okrągłe fi5 (pasta/docisk). A eksperyment dlatego bo mi przetwornica daje taki prąd z 1 diodą (zły dobór cewki jak się okazuje). A więc jak se ne da to se ne da :roll: czekam na właściwe cewki/