Strona 1 z 1

Pare latarek.

: wtorek 04 maja 2010, 13:40
autor: Marian
Pare latareczek, ktore zrobilem w wolnych chwilach majac dostep do tokarki. Material mosiadz. Poza ta na 14500 to same body (na razie) z dodanym refem i gumka do zdjec.Zrobilem tez piguly do tych latarek, mysle, ze dosc ciekawe rozwiazania ale o tym pozniej.

14500 i Crki (jedna posiada przedluzke na dwa ogniwa)

: wtorek 04 maja 2010, 13:51
autor: kulasart
WOW - chyba mamy kolejny talent na forum :D
Oby tak dalej... Miejmy nadzieje że niedługo będziesz mógł pochwalić się kolejnymi "dzieciaczkami" :D

: wtorek 04 maja 2010, 14:43
autor: rc.poznan
No muszę przyznać, że spodobały mi się te mosiężne latareczki, maja taki fajny stary klimat ;)
Swoją drogą czy zrobiłbyś coś na zamówienie?

: wtorek 04 maja 2010, 15:45
autor: pawelsz
ładne- mają w sobie coś, ten klimat, no i molet bardzo dobry, wszystkie stoją na dupce no i przedłużki super sprawa.
Gratulacje :)
ps
miałem taką z mosiądzu by Mar3, szkoda że tak mocno patynuje od mojego potu i zdeko śmierdzi potem

: wtorek 04 maja 2010, 16:18
autor: Pikom
Bardzo ciekawe, można by gdzieś się zgadać i pomacać latareczki??

: wtorek 04 maja 2010, 16:30
autor: Calineczka
Marian, śliczne są!! Też bym z chęcią obejrzał je,a przede wszystkim Mariana na żywo :mrgreen: . Panowie, robimy jakiś mini zlocik, jakiś wieczór w pubie,barze,restauracji z późniejszym wyjściem w las połączonym koniecznie ze świeceniem i być może geokeszowaniem>

: wtorek 04 maja 2010, 16:32
autor: midi
Hej, fajniutkie latarki, mosiądz to bardzo przyjazny materiał do obróbki, widzę iż moletowanie wychodziło coraz lepiej, niektóre są podwójnie nacięte, też z tym czasem walczę. Mój sposób na to jest taki że dosunięcie radełka do materiału wykonuję dość gwałtownie i zdecydowanie, to się dosyć sprawdza, oczywiście ważne jest też smarowanie jednak w mosiądzu nie jest tak bardzo istotne. Gdyby nie to że mosiądz jest ciężki i nie najlepiej przewodzi ciepło też bym troszkę z nim popracował, w sumie zrobiłem kilka latarek z tego materiału jednak aluminium tu lepiej się sprawdza. Mój typ to latarka z czwartego zdjęcia, najbardziej mi się podoba, może następnym razem zrobisz coś z aluminium :wink: . Mam nadzieję iż latarek będzie w przyszłości więcej z pod Twojej ręki, pozdrawiam i dzięki że chciałeś nam je pokazać.

: środa 05 maja 2010, 03:55
autor: Tomek210
Piękne. Proponuję prysnąć którąś czarnym lakierem i poprzecierać lakier na wszystkich możliwych krawędziach. Będzie wyglądać jak przedwojenna :mrgreen:

: środa 05 maja 2010, 11:57
autor: Marian
Dzieki panowie za pozytywne oceny . Pozytywy w oczach fachowcow licza sie podwojnie :mrgreen: .
Co do wykonania czegos na zamowienie to raczej ciezko. Latareczki zrobilem w pracy na statku, gdzie mam tokarke. Tokareczka w domu by sie przydala lecz przy dwoch pokojach nie ma warunkow :cry: .
Molet, fakt wychodzil coraz lepiej ale nie jedna k....a poleciala i nie jeden material skonczyl w koszu. Po analizie dlaczego wlasnie wychodzily podwojne naciecia wywnioskowalem, ze przy dosunieciu i docisnieciu radelka material sie delikatnie odksztalca i traci osiowosc i rolka przeskakuje. Pod koniec podpieralem material konikiem i moletowalem na biegu jalowym obracajac wrzeciono recznie ale tez czasem natnie podwojnie.
Mam w planie poczernic kilka z tych latarek. Znalazlem przepis na miksture czerniaca mosiadz na czarny mat (azotan miedziowy-20g i azotan srebrowy-1,5g) lecz nie moge dorwac azotanu miedziowego. Moze ktos z forum ma dostep do odczynnikow i by pomogl.
Jako, ze latarki sa z mosiadzu zrobilem 2 rodzaje pigul z miedzi, ktore powinny pomoc w transferze ciepla na zewnatrz. jedna jest jakby podwojna-idea jest taka, ze powierzchnia styku tradycyjnej piguly z body jest dosyc mala. Ta pigula ma duza powierzchnie styku z body a zarazem zajmuje malo miejsca w latarce i powinna lepiej przenosic cieplo na zewnatrz.
Druga stanowi jakby polaczenie piguly i mcpcb, emiter bedzie bezposrednio lutowany do piguly i do padow umieszczonych na pigule i odizolowanych od niej.
Teraz czeka mnie zamowienie gratow na DX i w polskich sklepach. Mozna gdzies u nas dostac MCPCB 16mm do XR-E? i diody XR-E Q5 z niskim Vf.
Zamieszczam fotki pigul.

: środa 05 maja 2010, 12:26
autor: greg
Marian, niezła koncepcja "p1-3.JPG". W jaki sposób wykonałeś izolowane pady? Rozumiem, że pad termalny i elektryczne są idealnie w jednej płaszczyźnie co zapewni prawidłowe nalutowanie emitera?

: środa 05 maja 2010, 21:37
autor: Marian
Na element z 2 zdjecia (w ten kanal) naniesiony jest "klej" bardziej wyglada to jak jakis cement odporny na wysokie temperatury cienka warstwa do wyschniecia, potem kolejna warstwa i w nia "wcisniete" pady wyciete z mosieznej blachy. Po wyschnieciu calosci gorna powierzchnia przeszlifowana na papierze sciernym na plaskiej powierzchni wiec calosc tworzy plaszczyzne do przylutowania emitera.

Do Pikoma i Calineczki zeczywiscie mozna by sie zgadac i gdzies spotkac na male poswiecenie :)

: środa 05 maja 2010, 22:16
autor: greg
Sprytne. Gratuluję ciekawej koncepcji.

: czwartek 06 maja 2010, 14:45
autor: DNF
Latarka na zdjeciu 2-2 :shock:
Az slinka mi pociekla! :mrgreen:

: piątek 07 maja 2010, 22:57
autor: Volt
Jak dla mnie to świetnie się ten mosiądz prezentuje, myślę że akurat byłby do takich eleganckich latarek co nie mają świecić mocno ale ładnie :wink:
Oj panowie no i znowu mi narobiliście smaki żeby sobie tokarkę zanabyć jakąś :roll: