Co to za układ CFB9S w przetwornicy latarki

Coś Ci się zepsuło? Nie chce działać jak powinno? Opisz dokładnie swój problem a postaramy się pomóc...
sylwester_kram
Posty: 9
Rejestracja: środa 17 lut 2010, 11:30
Lokalizacja: zielona góra

Co to za układ CFB9S w przetwornicy latarki

Post autor: sylwester_kram »

Witam serdecznie wszystkich, i żałuje że pierwszy mój post na tym forum dotyczy niestety problemu jakiego się nabawiłem z moją latareczką:(


Witam, tak jak w temacie pytanie dotyczy układu CFB9S widocznego na zdjęciu w załączniku. Cały układ to przetwornica z latarki AKORAY k-106, głównym sterownikiem jest uC TINY13. Przetwornica padła po podłączeniu napięcia które według dokumentacji powinna wytrzymać czyli 3,6V. Awaria objawia się tym że w miejscu gdzie podłącza się zasilanie widoczne jest zwarcie, według mnie uszkodzony jest właśnie ten element.

Pozdrawiam i liczę na pomoc.


Obrazek
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

sylwester_kram, witaj ;-)
Niewątpliwie jest to przetwornica step-up. z rozkodowywaniem tych nazw, symboli sa problemy, bo producenci w specyficzny sposob oznaczaja takie malutkie scalaki. Dobrze widze, obudowa sot23-6? Nic tylko duzo googlowac z haslami step-up, boost, sot236, sot23-6, cfb9s itd...
zeby miec pewnosc, ze to scalak, musial bys go wylutowac i sprawdzic czy ma zwarcie na pinach zasilajacych, mi zdarzalo sie, ze bocznikujacy kondensator robil zwarcie!
Powodzenia;-)
p.s. prawa dolna nozka jest byle jak dolutowana na moje oko
sylwester_kram
Posty: 9
Rejestracja: środa 17 lut 2010, 11:30
Lokalizacja: zielona góra

Post autor: sylwester_kram »

Dzięki za szybką odpowiedź.

Tak obudowa to sot23-6. układ postaram się dzisiaj wylutować, nie chcę tego robić w tej chwili bo na razie nie mam dostępu do hot air.

A czy jest sens w ogóle naprawiać ten driver, czy lepiej szukać na DX innego??


Pozdrawiam
DNF
Posty: 4606
Rejestracja: piątek 23 lis 2007, 19:07
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DNF »

Sens zawsze jest! Satysfakcja z tego, ze udalo Ci sie naprawic jest bezcenna!
Pozdrawiam
DNF
Awatar użytkownika
Calineczka
Posty: 7578
Rejestracja: niedziela 11 lis 2007, 20:19
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

Post autor: Calineczka »

hmm, myslę, ze będzie cięzko znaleźc tego scalaka. nawet jeśli to sam zobacz-cała przetwornica w malutkim plasticzku, łacznie z tranzystorem kluczujacym. pewnie potrafi sie nieźle smazyć, jesli ne ma madrych zabezpieczeń-to ja pewnie ubiło. Satysfakcja bezcenna, oczywiście, jak sie ma duzo czasu to mozna kombinować...
sylwester_kram
Posty: 9
Rejestracja: środa 17 lut 2010, 11:30
Lokalizacja: zielona góra

Post autor: sylwester_kram »

Szukam tego scalaczka i dochodzę do wniosku, że nawet jeśli jakimś cudem udało by mi się go znaleźć to jego koszt i pewnie wysyłki będzie większy niż cały driver z DX. Dlatego myślę że lepiej będzie kupić cały driver i tu pytanie do kolegów, jakieś propozycje?? Średnica max 16mm, wysokość około 9mm. Zasilenia to jeden akumulatorek AA. Dioda to 3 watt CREE Q5.
Za wszelkie propozycje będę wdzięczny.


Pozdrawiam
ODPOWIEDZ