Strona 1 z 2

Próba budowy pakietu z 12szt aku 1865 do zasilenia 12szt XPg

: środa 13 sty 2010, 21:23
autor: jan_kijek
witam,

tak jak w temacie prosze o opinie na temat budowy oraz kosztów zwiazanch z budowa takiego pakietu. Dla ścisłości ma to zasilać 12szt xp g przy 1A i pracowac w aluminiowym karnistrze pod woda. Znalazłem w internecie coś takiego:

http://www.bto.pl/go/_info/?id=1881

i takiego

http://www.bto.pl/go/_info/?id=1878

co o tym sadzicie? Czy 12szt to wystrczająca ilość? A co sadzicie na temat LiFePO4, czy na dzien dzisiejszy sa warte uwagi w tym pojekcie? Driver po podpowiedziach od czarnego kruka chcialem zastosować taki:

http://sklep.ledim.pl/?misc=50

, a własciwie dwie sztuki ( po 6szt diod w szeregu na driver) aczkolwiek nie upieram sie przy nim w przypadku ciekawszej konfiguracji...

http://www.bto.pl/go/_info/?id=1878 http://www.bto.pl/go/_info/?id=1878 http://www.bto.pl/go/_info/?id=1878

Re: Próba budowy pakietu z 12szt aku 1865 do zasilenia 12szt

: środa 13 sty 2010, 22:11
autor: Pyra
jan_kijek pisze: tak jak w temacie prosze o opinie na temat budowy oraz kosztów zwiazanch z budowa takiego pakietu. Dla ścisłości ma to zasilać 12szt xp g przy 1A i pracowac w aluminiowym karnistrze pod woda. Znalazłem w internecie coś takiego:
Do czego to ma być używane, bo te 12 XPG to Ci da mniej więcej tyle światła co HID, czyli ksenon samochodowy :o
No tu masz ceny, to koszty sobie sam wyliczysz.....

jan_kijek pisze:co o tym sadzicie? Czy 12szt to wystrczająca ilość? A co sadzicie na temat LiFePO4, czy na dzien dzisiejszy sa warte uwagi w tym pojekcie? Driver po podpowiedziach od czarnego kruka chcialem zastosować taki:
http://sklep.ledim.pl/?misc=50
Hmmm nie wiem czy czrny_kruk, wiedział do czego Ty to chcesz zastosować.
Ten driver jest zaprojektowany do zasilania z 12V akumulatora....
Przy takiej ilości akumulatorów lepiej zastosować przetwornice step-down a pakiet połączyć 4s3p

Pozdrawiam

: środa 13 sty 2010, 22:46
autor: jan_kijek
jesli chodzi o driver :

Parametry przetwornicy

* napięcie zasilania 3-22V

a step up bo sprawnosc duuuzo lepsza a jesli chodzi o ceny to domyslilem sie ze sam moge sobie policzyc ale to jest jedna z tysiecy pewnie stronek na ktorych mozna kupic 1865 dlatego pytanie gdzie mozna by to taniej zrealizowac. Bo nie jest problemem kupic gotowy pakiet 12szt za ponad 600zł i wlozyc w obudowe....

[ Dodano: 13 Styczeń 2010, 21:48 ]
a bedzie to uzywane jako oswietlenie podwodne..

ps. i po cichu mam nadzieje ze przebije HID35 :)

: środa 13 sty 2010, 22:54
autor: swietlik
jan_kijek, ale _zazwyczaj_ przetwornice step-down mają lepszą sprawność od step-up.

A na upartego mógłbyś dać te 12 diod w szereg i połączyć DD. Albo stabilizować AMC-kiem(ami) według schematu podawanego przez Pyrę.
Tylko to już ~42V DC.
Ciut za wysoko w środowisku wodnym. Ale z drugiej strony, skoro pakuje się pod wodę HIDy...

: czwartek 14 sty 2010, 01:05
autor: Ragrastin
Największa barierą tego projektu będzie wyselekcjonowanie odpowiednich diod XP-G pod względem niskiego Uf, wiem jak to boli i jak trudno znaleźć chociażby jedną dorodną sztukę, a Ty nie dość, że musisz znaleźć 12 wyselekcjonowanych to jeszcze muszą mieć podobny do siebie spadek Uf. Jest to syzyfowa praca chyba, że masz kupę $$ i pomęczysz kogoś by Ci wyselekcjonował ale wtedy oczywiście więcej zapłacisz.
Kolejną barierą jest temperatura światła emitowanego przez diodę - musiałbyś dobierać odpowiedni zestaw tych 12 ciężko wyselekcjonowanych Ledów do danego typu i głębokości wody w której nurkujesz. To też wszystko zależy od Ciebie. Kumpla ojciec nurkuje z Customką montowaną na ręcę zbudowaną na 3x XP-G bin R5 6000K i z tego co wiem mu jak na razie wystarcza
Jak chcesz mogę się dopytać o szczegóły

: czwartek 14 sty 2010, 06:14
autor: Pyra
jan_kijek pisze:jesli chodzi o driver :
Parametry przetwornicy
* napięcie zasilania 3-22V
a step up bo sprawnosc duuuzo lepsza
Hmmmm a możesz tą tezę poprzeć jakimś przykładem? Bo z tego co wiem to porównując dobrze dobrane przetwornice pracujące w optymalnych warunkach, step-down wygrywa sprawnością, poza tym ma lepsze sprawności w szerszym zakresie napięć pracy.
Step-up już traci na tym, że elementy przełączające pracują na większych prądach i niższych napięciach niż odpowiedniki obniżające napięcie, co już powoduje mniejsze straty.

W opisie przetwornicy jest:
"sprawność do 92% zależnie od zasilania i konfiguracji" czyli tylko w określonych optymalnych warunkach.
Dalej:
"natomiast dla 12-14V nawet 8 sztuk"
Zauważ tylko, że przetwornice step-up podwyższają napięcie, czyli że diod połączonych szeregowo, musi być w przybliżeniu więcej niż ogniw LiIon na zasilaniu (oczywiście też łączonych szeregowo, bo przy połączeniu równoległym dasz radę wysterować 3 może 4 diody szeregowo z małą sprawnością przetwornicy)
A to:
"napięcie zasilania 3-22V" są granice zastosowania, a nie zakres napięć pracy gwarantujący maksymalną sprawność.
jan_kijek pisze: a jesli chodzi o ceny to domyslilem sie ze sam moge sobie policzyc ale to jest jedna z tysiecy pewnie stronek na ktorych mozna kupic 1865 dlatego pytanie gdzie mozna by to taniej zrealizowac. Bo nie jest problemem kupic gotowy pakiet 12szt za ponad 600zł i wlozyc w obudowe....
No niestety ale na takie zasilanie trzeba trochę wyłożyć, szczególnie, że trzeba dobrać 12 sztuk akumulatorów o tych samych parametrach inaczej pakiet bez balansowania się szybko rozjedzie. Innym rozwiązanie będzie zastosowanie koszyków, wtedy mozna akumulatory ładować osobno.
jan_kijek pisze:[ Dodano: 13 Styczeń 2010, 21:48 ]
a bedzie to uzywane jako oswietlenie podwodne..

ps. i po cichu mam nadzieje ze przebije HID35 :)
Tu masz duże szanse :twisted:

Pozdrawiam

PS: Diod nie musisz dobierać pod względem identycznego Vf jak sugeruje kolega "Ragrastin", gdyż przy zastosowaniu przetwornic i połączeniu szeregowym nie ma to wpływu na pracę.

: czwartek 14 sty 2010, 09:51
autor: czarny_kruk
Kilka zdan na temat zasilania latarki nurkowej i 12 szt diod XPG.
Mozliwosci zasilania:
- akumulator NiMH/NiCd (np. 10-12 i wiecej sztuk AA dla takiej ilosci diod)
- akumulator li-ion 7.2V / 10.8V / 14.4V i inne litowe (li-pol/ lifepo4 / limnnico ...)
- kwasowe /inne
Sa to realne i najbardziej typowe opcje ktorymi mozemy zasilac latarke nurkowa, inne np. proponowane powyzej 42V sa ultraniestandardowe i zupelnie imho nie potrzebne.

Z racji iz 12 diod autora to 4 moduly po 3 diody w szeregu (i zakladanym braku ciecia sciezek) mozemy zasilac je trzy sposoby:
1. przy poleczeniu w konfiguracji 12S - Vf 27.6-39.6V @ 0.01-1A
2. przy polaczeniu 3S4P - Vf 7.2-9.9V @ 0.01-4A
3. przy polaczeniu 6S2P - Vf 13.8-19.8V @ 0.01-2A
plus wariacje z uzyciem kilku zamiast jednego steronika dla tych samych opcji.

Mozliwosci sterownikow:
1. Obnizacje napiecie.
Z racji iz z reguly sa one najbardziej wydajne najczesciej polecane. Przy naszych mozliwosciach zasilania (wymienionych wyzej) w gre wchodza 4sterowniki po 1A do konfiguracji 3S4P lub 1 mocny 4A do tej samej konfiguracji.
Z tych dostepnych 1sztuka 4A sterownika bedzie miala kiepska wydajnosc (ponizej 80% dla np. sterownika Mr_Elektronika).
Uzycie 4 sztuk po 1A jest dobrym pomyslem o ile mamy wydajny sterownik. Wymusza to jednak na nas uzycie zasilania minimum 11V. Zatem zalecane min. 4 ogniwa li-ion w szeregu (maja 11.2V przy pelnym rozladowaniu) lub wielokrotnosc (8 / 12 sztuk).
Znane mi i dostepne na polskim rynku sterowniki buck nie przekraczaja 85%. Zaleta jest z pewnoscia w wiekszosci przypadkow brak koniecznosci dodatkowego odprowadzania ciepla ze sterownikow.

2. Obnizajaco-podwyzszajace.
Brak ogolnodostepnych sterownikow o takiej mocy. (Wydajnosc rozwiazania dla sprzyjajacych warunkow ~85%.)

3. Podwyzszajace napiecie.
Tutaj mamy do wyboru: uzycie jednego mocnego sterownika (np. Taskled Hyperboost) i zasilanie 12 diod w szeregu (opcja nr 1 - 12S). Zasilanie zalecane >8V. Wydajnosc przy zasilaniu z 4li-ion ~90%. Wady cena sterownika: 40$ + przesylka.

Dla polaczenia diod sposobem 2 (3S4P) mozemy takze uzyc podwyzszajacej przetwornicy, jednak wymusza to uzycie 4 takich przetwornic oraz zasilanie <9V oraz pamietania o napieciu przewodzenia (mozliwosc sciemniania).

Dla poleconego przeze mnie rozwiazania autorowi (tj. konfiguracji 6 diod w szeregu * 2) i 2 sterownikow Edima U257 http://sklep.ledim.pl/?misc=50 na wyjsciu potrzebujemy ~19.8V.
Z racji iz uzyta przetornica w tym sterowniku to wydajny Linear mozemy uzyc dowolnego zasilania min. 6V; przy czym najwyzsza wydajnosc uzyskamy nie przekraczajac 2-2.5A na wejsciu, co daje ~8-10V.
Pozwala to nam na uzycie znacznie wiekszej opcji zasilan:
od akumulatorow 12V zelowych czy NiMH po li-ion 10.8 czy 14.4V, a w razie koniecznosci uzycie takze li-ion 7.2V (zapewniajac odprowadzenie ciepla ze sterownikow).
Dla sugerowanego zasilania tj. min. 10V sprawnosc tego rozwiazania wyniesie 90%, a gdyby Edim pokusil sie o uzycie kilku nieco lepszych elementow to nawet kilka % wiecej, tak jak wyciagaja 94% sterowniki Taskled Maxflex dla Vin 11V, Vout 19V.
Stad moj wybor:)

ps. Odnosnie przebicia 35W HIDa - nie powinno byc wiekszych problemow skoro 7sztuk przebija 24W HIDy. W zaleznosci od reflektora w HIDzie 35W mozna spodziewac sie jednak nieco wiekszego zasieg, bo skupienie Twoich soczewek to +-8*.
Swoja droga czy napewno potrzebujesz az 12 ogniw li-ion? Dla ogniw 2400mAh da to ponad 2,5godziny pracy zakladajac 1A na diode, czyli jedyne ~4000lumenow. ;)

pps. 500 postow:)

: czwartek 14 sty 2010, 11:21
autor: Ragrastin
Oprócz rozwiań czysto konstrukcyjnych należy wspomnieć o barwie światła jak już wspominałem wcześniej. Zależnie od koloru wody,głębokości i stopnia zanieczyszczenia trzeba stosować inne barwy światła. Wiem coś o tym bo mam podobny problem w jaskiniach. W jaskiniach jury Krk-Czest kolor skał wymusza stosowanie ciepłych barw podobnie ma się to w warunkach Tatrzańskich, biały kolor skał z białym zimnym odcieniem światła diody zlewa się i jest kiepsko widoczny. Natomiast w fliszowych jaskiniach np Beskidów stosowanie białej zimnej barwy światła jest konieczne, ponieważ kolor skał jest ciemno-brunatny i tutaj ciepły odcień zlewałby się z otoczeniem...

: czwartek 14 sty 2010, 11:38
autor: leszekw
Witam
Ja zrobiłem lampkę pod wodę z ośmioma diodami XP-G zasilaną z pakietu Li-Ion 10,8V 8800mAh i świeci całkiem przyzwoicie. HID 35W przynajmniej z tych, którymi dysponowałem okazał się słabszy wizualnie i w praktyce. Aha najważniejsza jest optyka +-8° czyli 16° to za dużo najlepiej jak byś się zmieścił w 10°

: czwartek 14 sty 2010, 12:25
autor: jan_kijek
hmmm...

bedac u schylku moich studiow ( elektroniki i telekomunikacji ) po tym co napisal czarny kruk, uswiadamiam sobie ze jestem dalej zielony w temacie :)

Wracajac do rozwazan apropo sterownika to jaka jest forma zaplaty za zakupy u Taskleda? Bo biorac pod uwage 2szt u ledima to koszt 100zł + przesylka wiec 40$ plus przesylka jest do przelkniecia.

Czy te driverki od ledima oraz taskleda wymagaja chlodzenia? czyli przykrecenia do obudowy?Bo to znacznie skomplikuje projekt obudowy wiec wolalbym tego uniknac.

Jesli chodzi o baterie to interesuje mnie ok 2godz swiecenia na pelnej mocy (przy xpg na 1A) ale trzeba wziasc pod uwage iz temp. pracy to 4stopnie C co ma niestety wplyw na aku. Czy potrzebuje 12szt? nie wiem:) chcialbym aby swiecily 2godz i aku mozna bylo zapakowac w sensownych rozmiarow okragly karnister z alu. Wazna jest tez cena w stosunku do jakosci (aby byla zbalansowana tzn. ma spelniac swoja funkacje jak najlepiej za jak najnizsza cene). Wiec jakie rozwiazanie bedzie najbardziej optymalne?

a co powiedzie o LiFePO4? bo wyczytałem ze duzo lepiej znosza niskie temperatury.....


Barwa... wiem w czym rzecz Ragrastin ale grzebiac w pdf od roznych latarek pod wode korzystajac z wlasnych obserwacji i obserwacji innych najczesciej pojawia sie barwa 6400-6700 i chcialbym na takiej barwie oscylowac w tym projekcie..


A jesli chodzi o optyke to nie moglem nigdzie znalesc lepszej niz to co zaproponowal czarny kruk ( chodzi o potrojne kolimatory) ew rozwazalem zastosowanie aby na kazda z diod zastosowac osoby pojedynczy koliamtor ale to z kolei stwarza dodatkowe problemy natury konstrukcyjnej:/ no i nie wiem jak z pojedynczych kolimatorkow wszytskie diody zleja sie w jeden strumien swietlny...a kolimatory sa jedna z tanszych elementow tego swiecidelka wiec zawsze bedzie mozna ja troche przerobic i je zmienic...no chyba ze macie jakies konkretne na mysli...

: czwartek 14 sty 2010, 12:41
autor: leszekw
Skupienie z pojedynczych soczewek to nie problem a jeśli chodzi o driver to brałbym od Edima U257 w wersji z dwoma trybami 360mA 1A
U mnie spisuję się znakomicie :)

: czwartek 14 sty 2010, 12:43
autor: czarny_kruk
W Taskledzie placi sie paypalem.

Sterowniki podwyzszajace napiecie z reguly potrzebuja chlodzenia. Przy takiej mocy rzedu 40W nawet obnizajacy sterownik wymaga chlodzenia. Rozwiazaniem byloby podzielenie tego na wiecej sterownikow (moc rozdzielona na kilka przetwornic). Po jednym sterowniku obnizajacym (np. ledima http://sklep.ledim.pl/?misc=56) do kazdego modulu 3led nie wymagaloby dodatkowego przykrecania ich do obudowy.

Odnosnie zasilania to jesli 2h to najsensowniejszy bedzie pakiet z 12ogniw o pojemnosci 2.2-2.4Ah kazde (czyli 6.6 lub 7.2Ah 14.4V).
Odnosnie temperatuty to temperatura 4*C ma pomijalne znaczenie (<3%) dla akumulaotrow li-ion. Do -10*C mozna spokojnie uzywac bez strat przekraczajacych ~7% pojemnosci.

Odnosnie zas optyki to pojedyncza optyka 11* Ledila jest najwezsza do diod XP-G o sensownych wymiarach (~21mm srednicy).
Z klastrow potrojna Tuija Ledila 50mm (nowosc, do kupienia tylko u producenta) mialaby szanse wyciagnac FWHM ~14-15*, ale w takim wypadku to juz lepiej imho uzyc pojedynczych 11*. Umieszczonych obok siebie 5/8 czy 12 sztuk oczywiscie skupi sie ladnie w jeden punkt. Tzn. nie bedzie jakis artefaktow czy widocznych osobnych punktow.

ps. Mam nadzieje, ze pomoglem ;)

: piątek 15 sty 2010, 11:32
autor: jan_kijek
oczywiscie ze pomogles i pomagasz:) czy moglbys mi jeszcze wyjasnic roznice miedzy markowymi ogniwami Li-ion a tymi duzo tanszymi? a jesli chodzi o driverki to w niedziele badzw poniedzialek jestem umowiony na spotkanie z takim spoko profesorkiem z uczelni i poprosze go jeszcze o opinie na temat tych driverow i wtedy bede zamawial. Czy ew jest jakas mozliwosc zeby sie razem jakos zgrac na zamowienie z Taskleda tak zeby sobie koszta przesylki podzielic?

[ Dodano: 15 Styczeń 2010, 10:37 ]
leszekw pisze:Witam
Ja zrobiłem lampkę pod wodę z ośmioma diodami XP-G zasilaną z pakietu Li-Ion 10,8V 8800mAh i świeci całkiem przyzwoicie. HID 35W przynajmniej z tych, którymi dysponowałem okazał się słabszy wizualnie i w praktyce. Aha najważniejsza jest optyka +-8° czyli 16° to za dużo najlepiej jak byś się zmieścił w 10°
_________________
Pozdrawiam,
Leszek W
Czy miales problem z odprowadzaniem ciepla w swoim swiecidelku? A jaka optyke zastosowales Ty na te XP-G?I jeszcze jedno...skad zamawiles zlacza kablowe do pracy pod wode i jakie byly tego koszta jesli mozesz zdradzic... Bo z Grallmarine i z Loli wychodza dosyc drogo ale fakt ze sa dobrej jakosci aczkolwiek gdyby byla jakas alternatywa do tych dwoch firm to bylo by swietnie...

pozdrawiam Paweł

: piątek 15 sty 2010, 12:24
autor: leszekw
Cała konstrukcja to aluminiowa walec o wymiarach 135mm x 85mm plus uchwyt, więc nie ma problemu z ciepłem (Kiedyś to była głowica do HIDa).

Obrazek
Zdjęcie prototypu z komórki

Jest jedno złącze do ładowarki niestety nie znam typu i producenta, ale jak się dowiem to dam znać
A jeśli chodzi o optykę to LEDIL FA10661_LXP-RS &plusmn;5,5°

: piątek 15 sty 2010, 14:49
autor: jan_kijek
super, dzieki bardzo za fotke...

Ja jestem w trakcie rysowania projektu ktory puszcze sobie na tokarke a Ty zaadoptowałes poprostu body od czegoś innego stad tyle moich małych problemów:). Potrzebuje jeszcze jakis wyłacznik on/off takze wodoszczelny ale jak najbardziej prosty bez kontraktronow itp.


ps. Czarny kruku wszytsko dotarło wielkie dzieki i pozdrawiam :)