po kilku miesiącach przerwy, chciałbym Wam przedstawić kolejny nowy projekt sterownika, który jest efektem zbieranych od ponad 3 lat doświadczeń oraz opracowywania i testowania najrozmaitszych rozwiązań.
Projekt ten nie jest ani demonstracją możliwości, ani rozwiązaniem iście kosmicznym, dalekim od realiów i potrzeb "normalnego" użytkownika - nie jest, bo z założenia taki miał nie być.
Wręcz przeciwnie jego celem było stworzenie rozwiązania wysoce dojrzałego, które połączyłoby wszystko to, co zostało wypracowane w poprzednich wersjach i co sprawdziło się w codziennym użytkowaniu.
Natomiast to, czego w poprzednich moich projektach brakowało, zostało tu uwzględnione i dodane.
Jako wielki pasjonat elektroniki i miłośnik latarek, jak zawsze zadbałem również o to, by rozwiązanie to było pod każdym względem wyjątkowe i bardzo dobrze przemyślane.
Oczywiście nadal moim priorytetem jest przede wszystkim: wysoka intuicyjność, ergonomia i funkcjonalność - w projekcie tym będzie to mam nadzieję bardzo dobrze widoczne. Wysoka dbałość o najdrobniejsze szczegóły ma zapewnić nie tylko komfort i pewność użytkowania, ale i sprawiać ich właścicielowi wiele radości.
W projekcie tym najwięcej ciekawych i innowacyjnych rozwiązań znajduje się w jego środku i choć przeciętny użytkownik nie będzie miał świadomości o tym, co tam w środku tak naprawdę się dzieje, to mimo wszystko zachęcam wszystkich zainteresowanych do dyskusji - chętnie podzielę się zdobytą wiedzą i doświadczeniem oraz opiszę rozwiązania techniczne zastosowane w tym projekcie (a jest ich tam całkiem sporo).
Podobnie jak wszystkie poprzednie moje projekty także i ten powstał całkowicie hobbystycznie, choć jego opracowanie i bardzo dokładne wytestowanie pochłonęło sporo mojego prywatnego czasu, którego niestety ostatnio mam jak na lekarstwo.
OK, to tyle tytułem wstępu - przejdźmy zatem do konkretów
Parametry
- - zasilanie: 2,9 – 6,0V (1x Li-Ion / 1x Li-FePO / 3x NiCd / 3x NiMH / 3x alcaline 1,5V)
- sterowanie LED`ami mocy od 1 do 4W (350mA/700mA/1A/1,4A) - możliwość sterowania kaskadowego kolejnymi modułami
- wymiary PCB: średnica 16.8mm (17mm), wysokość 3.3mm (wersje do 1,4A)
- - sterownik wielotrybowy (ilość i liczba trybów predefiniowana, zależna od wybranego wariantu)
- przełączanie trybów w sekwencji np. 1->2->3->1->2->3... itd.
- pamięć ostatnio używanego trybu o działaniu natychmiastowym
- możliwość blokady pamięci - konfigurowana sprzętowo (on/off)
- możliwość programowania jasności przez użytkownika
- indywidualne nastawy jasności dla każdego trybu niezależnie i dla wszystkich dostępnych trybów (zarówno ciągłych jak i sekwencyjnych)
- szeroki zakres regulacji: od 0,4% do 100% (w tym super-low ok. 4mA w LED dla wersji 1A)
- poziomy jasności rozłożone logarytmicznie (równomiernym dla oka)
- cyfrowe sterowanie (Fast-PWM)
- no-flickering / no-ringing – brak efektu migotania oraz piszczenia w pełnym zakresie pracy
- możliwość sprzętowej blokady zmian ustawień (setup`u) z pełnum zachowaniem wszystkich dokonanych uprzednio konfiguracji
- liniowa stabilizacja prądu diody na bazie układów AMC 7135
- możliwość sterowania dodatkowymi modułami AMC (wersje >1,4A) w postaci kaskadowego łączenia dodatkowych modułów
- automatyczna kontrola napięcia zasilania
- sygnalizacja niskiego poziomu napięcia baterii (<3,2V)
- moon-mode – tryb oszczędzania energii o obniżonej jasności (<3,05V)
- zabezpieczenie ogniwa przed głębokim rozładowaniem (<2,9V) z sygnalizacją pełnego rozładowania
- wsparcie dla rozwiązań rowerowych, czołówkowych i stacjonarnych
- wyjście cyfrowe z możliwośią bezpośredniej sygnalizacji stanu pracy sterownika oraz poziomu baterii na dodatkowej diodzie LED małej mocy (np. wyprowadzonej w widocznym miejscu)
- możliwość sterowania niskoprądowym micro-switch`em astabilnym (np. wyprowadzonym w dobrze dostępnym miejscu)
- - zmiana trybu: 2-klik (2 krotne szybkie odcięcie zasilania lub przyciśnięcie micro-switch`a)
- wejście do trybu konfiguracji jasności: 3-klik (3 krotne szybkie odcięcie zasilania lub przyciśnięcie micro-switch`a)
- akceptacja wybranej jasności w trybie konfiguracji: 1-klik przy wybranej jasności
- anulowanie zmian i wyjście z trybu konfiguracji: 1-klik w fazie sygnalizacji konfiguracji (pierwsze 2 sek. od wejścia do ustawień) oraz automatycznie po 6 pełnych cyklach zmian jasności bez dokonania wyboru
- natychmiastowy powrót do trybu pierwszego (dot. konfiguracji z wyłączoną pamięcią trybów): 1-klik
- - normalna praca
- - główny LED: tryby oraz jasność zgodnie z dokonanymi ustawieniami
- wyjście cyfrowe: stan niski (opcjonalna dioda sygnalizacyjna zgaszona)
- - główny LED: 2 podwójne błyski o średniej jasności
- wyjście cyfrowe: przebieg 4Hz (opcjonalna dioda sygnalizacyjna szybko błyska)
- - główny LED: cykliczne zmiany jasności od minimum do maksimum i z powrotem z pauzami oraz pojedynczym mignięciem przy wartościach skrajnych
- wyjście cyfrowe: przebieg 4Hz (opcjonalna dioda sygnalizacyjna szybko błyska)
- - główny LED: krótkie pojedyncze "ciemne" mignięcia powtarzane w odstępach co ok. 8s
- wyjście cyfrowe: przebieg 1Hz (opcjonalna dioda sygnalizacyjna wolno pulsuje)
- - główny LED - przejście w tryb o obniżonej jasności (moon-mode) oraz krótkie pojedyncze "ciemne" mignięcia powtarzane w odstępach co ok. 8s
- wyjście cyfrowe - stan wysoki (opcjonalna dioda sygnalizacyjna świeci światłem ciągłym)
- - główny LED - 4 półsekudnowe błyski o niskiej jasności i wyłączenie się sterownika
- wyjście cyfrowe - 4 półsekudnowe błyski i przejście w stan niski
- - główny LED: tryby oraz jasność zgodnie z dokonanymi ustawieniami
Zmiana trybu następuje "dwuklikiem" czyli 2-ma następującymi po sobie miękkimi kliknięciami (odłączającymi zasilanie sterownika), co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i zarazem praktycznym, gdyż dobrze zabezpiecza przed przypadkowym przełączeniem się trybów podczas użytkowania (np. jazda rowerem po wertepach).
Każdy z trybów zarówno ciągłych jak i specjalnych (sekwencje) może mieć dowolnie ustawioną przez użytkownika jasność. Dzięki temu możliwe jest nie tylko ustawienie swoich własnych preferowanych poziomów siły światła w poszczególnych trybach pracy, ale i ich kolejności (np. low->mid->high, high->mid->low, low->high->mid itd.), co czyni całe rozwiązanie niezwykle uniwersalnym.
Zmiana jasności (setup) możliwa jest po wykonaniu 3-kliku i dotyczy ona trybu aktualnie aktywnego.
Sterownik zasygnalizuje ten stan 2-ma podwójnymi błyskami, a następnie przejdzie do procedury wyboru jasności.
Pojedyncze kliknięcie lub wyłączenie latarki podczas sekwencji poprzedzającej wybór ustawień anuluje tryb konfiguracji, bez dokonywania żadnych zmian.
Właściwa sekwencja wyboru rozpoczyna się od poziomu najniższego i stopniowo (co ~0,5s) sterownik zwiększa jasność do wartości maksymalnej, a następnie przebiega w drugą stronę od wartości maksymalnej do minimalnej.
Poziomy skrajne (min i max) trwają nieco dłużej i są sygnalizowane jednym krótkim mignięciem, co doskonale ułatwia ich identyfikację oraz upraszcza wybór wartości skrajnych.
Dostępne jasności zawierają się w bardzo szerokim przedziale (od 0,4 do 100%) i zostały pogrupowane na 9 poziomów rozłożonych w skali logarytmicznej. Rozkład logarytmiczny jest bardziej naturalny niż podział liniowy (proporcjonalny), gdyż sprawia wrażenie, że każdy z kolejnych poziomów jest równo oddalony od poziomu go poprzedzającego. Natomiast ich podział na 9 poziomów daje wystarczająco dużą przestrzeń do wyboru własnej preferowanej siły światła, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej czytelności i powtarzalności wyboru (możliwe jest np. odliczanie kroków od wartości skrajnych).
Wybór siły światła polega na pojedynczym kliknięciu w chwili występowania danej jasności.
Po tym sterownik przechodzi do używanego wcześniej trybu, ale już z ustawioną nową wybraną przez użytkownika jasnością. Od tego momentu wybrana przez użytkownika jasność zostanie zapisana w pamięci sterownika i będzie przypisana do danego trybu, aż do czasu kolejnej jego zmiany (ponownej rekonfiguracji).
Gdy przez 3 pełne cykle nie zostanie dokonany żaden wybór, sterownik automatycznie wyjdzie z trybu konfiguracji przywracając ostatni wybrany tryb i zachowując pierwotną jego jasność.
Każdy z trybów posiada swoje niezależne nastawy jasności, a ich konfiguracja nie różni się niczym, poza wykonaniem operacji wejścia do ustawień (3-kliku) z pozycji innego wybranego przez siebie trybu.
Sterownik posiada możliwość zablokowania opcji konfiguracji, po uaktywnieniu której dalej będzie on respektował wszystkie dokonane uprzednio ustawienia, ale nie pozwoli na ich dalszą zmianę.
Blokada polega na założeniu zwory (lub zwarcie padów np. kroplą cyny) w miejscu PCB oznaczonym symbolem R3. Gdy pole jest otwarte (wartość domyślna) opcja konfiguracji jest dostępna.
Sterownik posiada pamięć ostatnio używanego trybu pracy, dzięki czemu po włączeniu zawsze uruchomi się on w trybie ostatnio używanym - czyli w tym, w którym został on wyłączony.
Także i tę opcję można wyłączyć zwierając pady oznaczone na PCB jako R5. Wówczas przy każdym uruchomieniu sterownik zawsze będzie startował z trybu pierwszego. W tej konfiguracji dostępna jest dodatkowa opcja natychmiastowego przejścia z dowolnego trybu do trybu pierwszego po pojedynczym krótkim kliknięciu (podwójny klik standardowo zmienia tryb na następny).
Stabilizacja prądu diody zrealizowana została w oparciu o specjalizowane układy AMC 7135 zapewniające prawidłowe warunki pracy diody LED zarówno w trybach ciągłych jak i impulsowych. Dzięki temu w bardzo szerokim zakresie napięć zasilania (przy zachowaniu wymaganego dla układów AMC warunku: VCC > VF + 0,15V) oraz w pełnym zakresie poziomów jasności zachowuje on stałą jasność oraz wysoką stabilność barwy światła.
Cyfrowa regulacja jasności zrealizowana w oparciu o szybką modulację szerokości impulsu (Fast-PWM) sprawia iż nawet w najniższych trybach nie widać migotania światła, a praca sterownika w pełnym zakresie jest całkowicie bezgłośna.
Sterownik posiada wbudowaną funkcję automatycznej kontroli stanu rozładowania akumulatora, którego parametry dobrane zostały dla ogniw typu Li-Ion, a które pasują również dla popularnego zasilania 3x NiCd/NiMH.
Elektroniczny układ na bieżąco monitoruje stan rozładowania ogniwa i gdy pozostała ilość energii spadnie poniżej ok. 5%, sterownik zacznie sygnalizować użytkownikowi kończącą się energię krótkimi ciemnymi błyskami powtarzanymi w odstępach co ok. 8 sekund.
Gdy pozostała ilość energii spadnie do wartości ~2,5% latarka automatycznie przełączy się w tryb oszczędny o obniżonej do ok. 4% wartości maksymalnej jasności, zachowując bieżący tryb pracy (np. ciągły, czy strobe itp.).
Jest to tzw. "moon-mode", czyli poziom awaryjny o obniżonej jasności, umożliwiający awaryjne działanie latarki jeszcze przez co najmniej 10-15 minut (wartość orientacyjna dla ogniw typu Li-Ion 18650 / 2500mAh).
Gdy napięcie akumulatora osiągnie minimalną, bezpieczną dla niego wartość (2,9V), sterownik zasygnalizuje użytkownikowi pełne rozładowanie 4-ma półsekundowymi mignięciami poczym wyłączy się. Mechanizm ten zabezpiecza akumulator przed szczególnie niebezpiecznym dla ogniw Li-Ion głębokim rozładowaniem, co istotnie wpływa na jego bezpieczeństwo, pojemność oraz długie i bezawaryjne użytkowanie. Sterownik ten może być zatem bezpiecznie stosowany z ogniwami bez wbudowanych zabezpieczeń (unprotected).
Sterownik ten udostępnia także sygnał cyfrowy informujący o parametrach jego pracy, który to może być bardzo prosto wykorzystany do dodatkowej sygnalizacji np. na "czerwonej" diodzie LED (małej mocy) bieżącego stanu zasilania oraz opcji specjalnych (trybu konfiguracji). Funkcja ta jest jedynie dodatkiem pomocnym w niektórych zastosowaniach i jej użycie nie jest niezbędne do prawidłowego działania sterownika.
Możliwe jest również sterowanie zmianami trybów oraz opcjami konfiguracji przy pomocy chwilowego przycisku astabilnego np. tzw. micro-switch`a.
Obie ostatnie funkcje powstały przede wszystkim z myślą o zastosowaniu w latarkach rowerowych, czołówkach jak i rozwiązaniach stacjonarnych, gdzie dodatkowa opcjonalna "czerwona" dioda sygnalizacyjna może być wyprowadzona w dowolnym dobrze widocznym dla użytkownika miejscu, a możliwość bardzo wygodnej zmiany trybów przy pomocy miniaturowego niskoprądowego przycisku zwiększy pewność i wygodę użytkowania.
Ufff... to tak mniej więcej chyba tyle.