Strona 1 z 1

Prąd większy niż przewidziano.

: sobota 02 sty 2010, 19:55
autor: tisher
Wiem, że nie powinno się tak robić, aleeee...
Jak wygląda sprawa zasilania prądem większym niż zalecany?
Jeśli poda się na diodę prąd większy przy jednoczesnym zadbaniu o odpowiednie chłodzenie.
Czy w perspektywie używania takiego rozwiązania można spodziewać się jakichś problemów?
Wiele tabel i zestawień obejmuje wyniki testów jasności z prądem ponad ten przewidziany przez producenta, przykład:
Obrazek
Czy można przyjąć, że przy zapewnieniu odpowiednich warunków termicznych, opisywane 2A są wartością w miarę bezpieczną?
Oczywisty efekt skrócenia życia takiej diody z przewidzianych 50000h nawet o te 75% to wydaje się niewielką ceną, 10000h to nadal szmat czasu. Chyba...

: sobota 02 sty 2010, 20:04
autor: DNF
Witaj.
Mozna dac troche wiekszy prad niz dopuszczalny, pod warunkiem, ze zapewnisz diodzie odpowiednie chlodzenie! Z tym, ze moze sie okazac, ze nie jestes w stanie juz zapewnic chlodzenia-np przy pradzie 3A :D
2A jeszcze mozna zaladowac w diode, a 10kh i tak nie wyswiecisz :P
Pozdrawiam
DNF

: sobota 02 sty 2010, 21:33
autor: midi
Hej, często daje w diody cree 2A i nigdy z tego powodu nie uśmierciłem leda, niektórzy posiadają takie latarki ponad rok i do dnia dzisiejszego w żadnej z latarek nie wystąpił zgon diody.

: sobota 02 sty 2010, 22:08
autor: czarny_kruk
tisher, bardzo duzo zalezy od diody w ktora chcesz zamierzac przewatowac. Jedne znosza to w miare dobrze (np. XR-E), inne beznadziejnie (np. SSC P4).

Trzeba pamietac, ze nawet przy idealnym chlodzeniu (czytaj: montaz bezposredni np. XR-E bez MCPCB na duzym radiatorze z udzialem dobrej pasty termoprzewodzacej) w temperaturze pokojowej z min. ~365lm@2A z XR-E R2 po juz po kilku sekunach masz >29% mniej swiatla z diody (dla temperatury rzedu 80*C mierzonej pod dioda, ktorej nie unikniesz), czyli z XR-E R2 ~259lumenow, czyli tylko/az 44lumeny wiecej niz otrzymalbys przy tym samym optymalnym biernym chlodzeniu puszczajac w diode 1A.
Jako, ze z reguly diody montujemy na MCPCB roznice te beda jeszcze mniej korzystne.
Do pracy ciaglej w latarkach z reguly wiekszy sens bedzie mialo puszczenie w XR-E 1,2-1,5A niz 2A.
Tak jak napisal midi 2000mA XR-E znosza bez uszkodzenia.

: sobota 02 sty 2010, 22:27
autor: tisher
No wlasnie, tylko jak zmiezyc ten spadek jasnosci spowodowany temperatura...
Sek w tym, ze miernik pokazuje od 1 sekundy do 20 min stala wartosc luxow, niewazne czy daje 1A czy 2A i wydaje sie, ze wynik jest adekwatny do zwiekszenia prądu.
Domyślam się, że spadek jasności można zaobserwować właśnie w tej 1 sekundzie od włączenia, kiedy to sama dioda uzyskuje temperature robocza, w koncu ta malutka plyteczka, na ktorej nalutowana jest dioda ma bardzo niewielka bezwładnosc cieplna.

: sobota 02 sty 2010, 22:42
autor: czarny_kruk
tisher, najprosciej przykleic klejem termoprzewodzacym czujnik mozliwie blisko termopadu diody. Z temperatury mozna policzyc o ile swiatla jest mniej i jaki orientacyjny prad bylby dla Twojej aplikacji optymalny.

: niedziela 03 sty 2010, 10:33
autor: midi
...piiii..., nie ma co się tak w te obliczenia bawić, daj w diodę 2A, w następnym projekcie daj 1,5A, wtedy porównasz na własne oczy czy warto czy nie. Według mnie 2A dla latarki używanej na co dzień mija się z celem, jeżeli ma to być jakieś działo którego zadaniem ma być opad szczęki obserwujących to jak najbardziej popieram.