Strona 1 z 2
zasilanie jednej struktury MC-E
: czwartek 31 gru 2009, 09:54
autor: Fraxinus
Czy mogę bez obaw korzystać tylko z jednej lub dwóch struktur tej diody? Zamierzałbym puścić w nią ok 300 - 500 mA. Chłodzenie diody jest wystarczające dla 500 mA dla całości. Zamierzam wzbogacić swoją samoróbkę ze Smiluxa o opcję econo i przy okazji podłączyć równolegle małego zielonego leda do podświetlenia pulpitu.
Re: zasilanie jednej struktury MC-E
: czwartek 31 gru 2009, 10:20
autor: czarny_kruk
Fraxinus pisze:Czy mogę bez obaw korzystać tylko z jednej lub dwóch struktur tej diody? Zamierzałbym puścić w nią ok 300 - 500 mA. Chłodzenie diody jest wystarczające dla 500 mA dla całości. Zamierzam wzbogacić swoją samoróbkę ze Smiluxa o opcję econo i przy okazji podłączyć równolegle małego zielonego leda do podświetlenia pulpitu.
Oczywiscie nie ma zadnych przeciwskazan. Jesli jednak nie zamierzasz korzystac w inny sposob z pozostalych chipow to lepiej bedzie polaczyc struktury rownolegle i puscic przez nie ten sam prad. W efekcie otrzymasz wyzsza wydajnosc, mniejsza ilosc ciepla i lepszy jego rozklad.
Dla porownania: 1 chip Cree MC-E Mbin @ 500mA to min. 145lm @ 1.65W; a 4szt po 125mA to >170lm @ 1.5W. Zatem teoretycznie 17% swiatla wiecej przy 9% mniejszym zuzyciu energii.
W praktyce natomiast, w zwiazku z rozkladem ciepla na kazdy chip, realna roznica w ilosci swiatla bedzie jeszcze wieksza i wyniesie, dla pokojowej temperatury otoczenia i podloza typu gwiazdka, ~22-23% na korzysc 4chipow@500mA vs 1chip@500mA.
Dla takiego pradu w zupelnosci wystarczajacym chlodzeniem dla tej diody jest zastosowanie samej gwiazdki (stara). Temperatura na nim nie przekroczy 35*C w temp. pokojowej.
: sobota 02 sty 2010, 17:29
autor: Fraxinus
Dzięki za odpowiedź, zastanawiałem się, czy rozgrzanie jednego chipa nie spowoduje jakiegoś szkodliwego kontrastu termicznego. Chętnie zrobił bym tak jak proponujesz ale nie mam jak przykręcić prądu z układu, który mi zasila lampę z dynamo, mam tylko do dyspozycji 250/500 mA. Poza tym takie wyprowadzenie przyda mi się do doświetlenia pulpitu.
Zastanawiam się też nad tym, jaka dioda 20 mA chciała by świecić przyzwoicie przy równoległym połączeniu z jednym chipem M-CE, najchętniej bym użył zielonej owalnej ale nie znalazłem takiej. Przy okazji, gdyby ktoś próbował wykorzystać reflektor ze Smiluxa z M-CE to myślę, że znalazłem względnie optymalną pozycję tego leda i mogę opisać, nie jest to ciągle ideał ale jest blisko
--
Dzięki i pozdrawiam,
Grzesiek
: sobota 02 sty 2010, 17:33
autor: czarny_kruk
Fraxinus pisze:Chętnie zrobił bym tak jak proponujesz ale nie mam jak przykręcić prądu z układu, który mi zasila lampę z dynamo, mam tylko do dyspozycji 250/500 mA. Poza tym takie wyprowadzenie przyda mi się do doświetlenia pulpitu.
Jesli pozostale chipy nie sa wykorzystywane w zaden sposob przez Ciebie to po prostu polacz 4 rownolegle i otrzymasz to co Ci zaproponowalem. 500mA/4= okolo 125mA na chip.
: sobota 02 sty 2010, 18:26
autor: Fraxinus
czarny_kruk pisze:Fraxinus pisze:Chętnie zrobił bym tak jak proponujesz ale nie mam jak przykręcić prądu z układu, który mi zasila lampę z dynamo, mam tylko do dyspozycji 250/500 mA. Poza tym takie wyprowadzenie przyda mi się do doświetlenia pulpitu.
Jesli pozostale chipy nie sa wykorzystywane w zaden sposob przez Ciebie to po prostu polacz 4 rownolegle i otrzymasz to co Ci zaproponowalem. 500mA/4= okolo 125mA na chip.
Nie no, teraz one są połączone szeregowo i tak jest w porządku, mam dosyć światła na każdą drogę a nawet czasem jakby za dużo, dlatego pomyślałem, że tam gdzie wystarczy tylko być widocznym przełączał bym ja jednego, z większym kondensatorem uzyskuję nawet jako takie podtrzymanie oświetlenia. Mam taką opcję w lampce z 4 XR-E w szeregu z soczewkami i jest w porządku ale ten reflektor jest lepszy od soczewek więc aktualnie dłubię przy tej lampce.
: sobota 02 sty 2010, 19:32
autor: Piotrek K.
Jak połączysz
równolegle struktury zamiast szeregowo to dostaniesz mniej światła przy dopływających do diody 500mA (prąd dopływający będzie taki sam ale napięcie się zmniejszy i w skutek tego moc) jedna struktura dostanie 1/4 wcześniejszego prądu, czyli tak jak napisał
czarny_kruk
czarny_kruk pisze:500mA/4= okolo 125mA na chip.
zamiast 500mA na chip w połaczeniu szeregowym.
: sobota 02 sty 2010, 20:17
autor: Fraxinus
Piotrek K. pisze:Jak połączysz
równolegle struktury zamiast szeregowo to dostaniesz mniej światła przy dopływających do diody 500mA (prąd dopływający będzie taki sam ale napięcie się zmniejszy i w skutek tego moc) jedna struktura dostanie 1/4 wcześniejszego prądu, czyli tak jak napisał
czarny_kruk
czarny_kruk pisze:500mA/4= okolo 125mA na chip.
zamiast 500mA na chip w połaczeniu szeregowym.
To to ja wiem... Rzecz w tym, że przy zasilaniu z dynamo nie dostanę więcej prądu niż 500 - 600 mA zależnie od modelu piasty i podzielenie tego na 4 spowoduje, że będę miał tylko światło pozycyjne, ew. słabe drogowe a ja potrzebuję też silnego światła drogowego więc chipy mam połączone w szereg. Głównie używam 250 mA (szeregowo ma się rozumieć) ale 500 też czasem przydaje się na nieznanej dziurawej drodze. Przełączanie na szeregowe/równoległe połączenie wymagałoby wyprowadzenia 8 czy 10 dodatkowych przewodów i użycia sporego przełącznika, na to już nie pójdę...
: sobota 02 sty 2010, 21:48
autor: krudnik
Jak sądzę nieporozumienie polega na tym, że przełączenie 4 struktur z konfiguracji szeregowej na równoległą wymagałoby strasznie dużego, wielosekcyjnego przełącznika. Takie przełączanie byłoby fajne - ale ten przełącznik. Prościej byłoby kupić drugą diodę, jedną połączyć równolegle, drugą szeregowo i przełączać całe diody.
: sobota 02 sty 2010, 22:12
autor: Piotrek K.
krudnik pisze:Jak sądzę nieporozumienie polega na tym, że przełączenie 4 struktur z konfiguracji szeregowej na równoległą wymagałoby strasznie dużego, wielosekcyjnego przełącznika. Takie przełączanie byłoby fajne - ale ten przełącznik.
W takim przypadku to rzeczywiście lepiej zostawić tylko jedną strukturę świecącą a nie walczyć o niewiele procent zysku jasności jaki wynikłby z zapalenia 4 struktur
Fraxinus pisze:Czy mogę bez obaw korzystać tylko z jednej lub dwóch struktur tej diody? Zamierzałbym puścić w nią ok 300 - 500 mA.
ZDECYDOWANIE TAK, oczywiście jak już wcześniej wspomniane było jasność/sprawność będzie nieco niższa ale to w tym przypadku nie ma większego znaczenia
Fraxinus pisze:Zastanawiam się też nad tym, jaka dioda 20 mA chciała by świecić przyzwoicie przy równoległym połączeniu z jednym chipem M-CE, najchętniej bym użył zielonej owalnej ale nie znalazłem takiej.
Nie wiem jakie Vf mają zielone diody. Jeśli wysokie to będzie słabo to świecić, jeśli niskie to trzeba będzie trzeba dołożyć oporniczek szeregowo.
: sobota 02 sty 2010, 22:15
autor: Pyra
Zaraz, o co tu chodzi??????
Może zacznijmy od podstaw.
Biorąc pod uwagę, że przeciętne dynamo od rowera dostarcza około 6V, to stosując step-down, możemy spokojnie zasilać cztery struktury dowolnym prądem, o ile dynamo pozwoli.
Ile Ci to dynamo daje, skoro masz podłączone 4 struktury szeregowo, chyba masz tam jakiegoś step-up'a
Zielone mają około 1,7V o ile mnie pamięć nie myli, ale na pewno poniżej 2V, więc rezystor będzie niezbędny.
Pozdrawiam
: sobota 02 sty 2010, 22:22
autor: czarny_kruk
Pyra, autor uzywa chyba sterownika do tego dynama, przy szeregowym polaczeniu np. konstrukcja stepup Edima
http://sklep.ledim.pl/?misc=49 by pasowala.
O ile prawidlowo wywnioskowalem
Fraxinus chce miec podlaczyc inny sterownik do tej samej diody zeby miec drugi, nizszy tryb. W tym wypadku rzeczywiscie nie ma wiekszego sensu ("kabelko-przelacznikologia") korzystanie z 4 zamiast 1 struktury diody.
Co do zielonej diody to maja one zwykle takie napiecie przewodzenia jak biale (nizsze, od 1,8V maja czerwone), ale zeby puscic ja rownolegle z 1struktura MC-E musialaby to byc zielona dioda mocy, a przypuszczam, ze ~50lumenow zielonego swiatla przy 175mA (XP-E green) czy nawet polowa tej ilosci (z XR-C) bedzie Ci bardziej przeszkadzac niz pomagac.
: sobota 02 sty 2010, 22:31
autor: Pyra
No właśnie 3-6 LED, czyli z jednej trochę nici.....
Zastanawiam się czy nie dużo prościej wstawić mostek Graetz'a, potem dać kondensator 1000µF i dalej przetwornicę step down? Myślę, że dynamo stosunkowo szybko wytwarza odpowiedni poziom napięcia do zasilania 1 lub kilku równoległych diod (np MC-E)....
: sobota 02 sty 2010, 23:30
autor: Fraxinus
Zasilam lampkę przy pomocy układów stąd:
http://pilom.com/BicycleElectronics/DynamoCircuits.htm
o ile pamiętam, połączyłem układ 8 i 5. Widzę, że ten dla jednej diody (nr. 5) będzie zasilał leda w 500 mA, pewnie też będzie dobrze... Właściwie to ta opcja econo będzie skutkiem ubocznym wypuszczenia kabelka to tej małej diody którą zamierzam oświetlić licznik i pulsometr/termometr
Jako że mam właśnie ten zestaw od zasilania poprzedniej lampki to ten dodatkowy tryb w nowej będę miał gratis. Driver od EdiegoM jest fajny ale nie ma trybów i ciągle miałbym max, chociaż przełączać 1/4 struktury można by było. Dodatkowej diody pozycyjnej raczej nie będę już dokładał bo ostatecznie mogę przejechać przez miasto i z tymi 3W co je mam teraz w opcji 50%. Powerleda do podświetlenia licznika to ja, czarny_kruku używał nie będę stosował
: niedziela 03 sty 2010, 01:45
autor: krudnik
Pyra pisze:Zaraz, o co tu chodzi??????
Może zacznijmy od podstaw.
Biorąc pod uwagę, że przeciętne dynamo od rowera dostarcza około 6V, to stosując step-down, możemy spokojnie zasilać cztery struktury dowolnym prądem, o ile dynamo pozwoli.
Niestety, dynamo to bardziej źródło prądowe, dające jakieś 500mA, praktycznie przy dowolnym napięciu, o ile tylko szybkość jest wystarczająca.
[ Dodano: Nie Sty 03, 2010 1:53 am ]
Pyra pisze:No właśnie 3-6 LED, czyli z jednej trochę nici.....
Zastanawiam się czy nie dużo prościej wstawić mostek Graetz'a, potem dać kondensator 1000µF i dalej przetwornicę step down? Myślę, że dynamo stosunkowo szybko wytwarza odpowiedni poziom napięcia do zasilania 1 lub kilku równoległych diod (np MC-E)....
Ja stosowałem taki układ - tylko znacznie mniejszy kondensator. Taki filtrujący częstotliwość pracy przetwornicy, a nie pulsację dynama. Działało to fajnie - dwie diody po 700mA. Duży kondensator zmniejsza efektywność dynama. Ze schematów na stronie pilot wynika, że warto dać kondensator szeregowo z dynamem - tylko musi być spory i bezbiegunowy. Tworzy to szeregowy układ rezonansowy.
: niedziela 03 sty 2010, 13:26
autor: Pyra
krudnik pisze:
Niestety, dynamo to bardziej źródło prądowe, dające jakieś 500mA, praktycznie przy dowolnym napięciu, o ile tylko szybkość jest wystarczająca.
Chyba jednak źródło napięcia z ograniczeniem prądu max
Niestety nie znam się dobrze na dynamach rowerowych, tych w piastach, ale znam zasadę pracy prądnic ze wzbudzeniem magnesem trwałym
krudnik pisze: Ja stosowałem taki układ - tylko znacznie mniejszy kondensator. Taki filtrujący częstotliwość pracy przetwornicy, a nie pulsację dynama. Działało to fajnie - dwie diody po 700mA. Duży kondensator zmniejsza efektywność dynama.
A przydała by się filtracja po dynamie.......
krudnik pisze: Ze schematów na stronie pilot wynika, że warto dać kondensator szeregowo z dynamem - tylko musi być spory i bezbiegunowy. Tworzy to szeregowy układ rezonansowy.
Tylko, że trzeba dokładnie dobrać wartość kondensatora, i wpływa on na podniesienie napięcia przy minimalnej prędkości obrotowej dynama, a wpływają na zmniejszenie efektywności przy większych prędkościach wprowadzając dodatkowe straty na reaktancji pojemnościowej, nie ma nic za darmo
Analizując dane z tabel odnośnie mocy uzyskiwanej z dynama w piaście (10,5W) to, jak napisałem, prostownik, kondensator, driverek, MC-E i masz światło porównywalne ze światłami mijania wielu samochodów, w których ktoś dokonał "tuningu" oświetlenia przy pomocy żarówek typu "ksenon" bo niebieski. Dodatkowo driverek zapewni Ci możliwość regulacji prądu LED'ów.
Pozdrawiam