Strona 1 z 1

kwadraciak eksperymentalny

: sobota 21 lis 2009, 14:33
autor: swietlik
Ahoj,

od jakiegoś czasu w wolnych chwilach dłubię przy kwadraciaku. Temat sam z siebie wielokrotnie tu powtarzany i pewnie bym nie zakładał nowego wątku, gdyby nie planowane eksperymenty. Planuję wykonać i zamieścić tu serię zdjęć z różnymi kolimatorami (mam całą serię Ledil CRS-xx) i kątami daszka przeciwoślepieniowego obudowy. Na razie mam większość półproduktów, czyli: przycięte obudowy, mocowania diod, kolimatory i samodzielnie wystrugany sterownik. Za jakiś czas złożę to wszystko i zrobię zdjęcia.

Obudowy. Kąt cięcia 45°, 30° i 90°:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

plus odprowadzenie ciepła z diody:
Obrazek

i sterownik 17x17mm:
Obrazek

: sobota 21 lis 2009, 14:34
autor: Pikom
Czekamy :)

: sobota 21 lis 2009, 17:47
autor: krudnik
Trochę podobny do mojego, też eksperymentalnego. Te kątowniki służą do mocowania diod, czy całej lampki?

: sobota 21 lis 2009, 21:20
autor: swietlik
Pikom, uprzedzam, to trochę potrwa, ostatnio doba jest za krótka... :|

krudnik, kątowniki głównie do transportu ciepła od stara na obudowę, ale prawdopodobnie będą też częścią systemu mocowania. To jeszcze w planach.

: niedziela 22 lis 2009, 08:39
autor: krudnik
swietlik pisze: kątowniki głównie do transportu ciepła od stara na obudowę, ale prawdopodobnie będą też częścią systemu mocowania. To jeszcze w planach.
Właśnie ten transport ciepła mnie interesuje - na ile takie rozwiązanie jest skuteczne?
Jak grube są te elementy?
Ja użyłem kątownika 3mm i obawiam się, że mimo dużego docisku stara do kątownika (4 śrubki) i jeszcze większego docisku kątownika do obudowy (tylko jedna, ale M6 z podkładką sprężynującą) opór cieplny będzie spory. Co prawda nie mam w planach znacznego wyżyłowania diody (max 700mA),
ale jakoś tak transport ciepła wzdłuż aluminium nie specjalnie mnie przekonuje.

: niedziela 22 lis 2009, 09:36
autor: Dominik
krudnik, dosyć podły w praktyce - w takim układzie lampka ledwo się nagrzewa, oryginalny design z wklejeniem w rurę poprzeczną ustawioną pod kątem prostym daje znacznie lepsze efekty. Ale przy doborze takich ładnie sprofilowanych rurek to niestety nie wyjdzie :oops:

: niedziela 22 lis 2009, 10:36
autor: Muma
Akurat jestem na etapie sprawdzania możliwości odprowadzania ciepła z kwadraciaka i odnoszę wrażenie że patent z kątownikiem nie jest taki zły, ale sprawdzę to dokładniej. Tymczasem wstępne testy:
Obrazek

kątownik ma wymiary 22x70mm,grubość 3mm, specjalnie powiększony, przewidziany do montażu w kwadraciaku o długości 100mm. Czujnik temperatury przyłożony do części kątownika bezpośrednio pod starem (ta srebrna taśma mocuje tylko przewód, samego czujnika nie widać zbyt dobrze). Po umieszczeniu tego w 100mm kwadraciaku i puszczeniu w LEDa prądu 3A po ok. 10-15min temperatura wyniosła 95*C i zaczęła się stabilizować :mrgreen: sam kwadraciak był tak gorący że próba dotknięcia kończyła się poparzeniem. Przymocowany do solidnego radiatora jak na zdjęciu, po kilkunastu minutach kątownik rozgrzał się do 50*C i po godzinie nadal wykazywał taką temperaturę. Jeden szczegół, kątownik przyklejony jest taśmą termo 3M. Na razie wydaje mi się że przy zachowaniu odpowiedniej staranności montażu i użyciu pasty termo da się odprowadzić za pomocą kątownika na obudowę kwadraciaka sporo ciepła, ale muszę to jeszcze sprawdzić w praktyce - skoro obudowa rozgrzewa się niesamowicie mocno, to zobaczę jak będzie po dołożeniu jakichś radiatorów i jak to będzie przy różnych prądach. Skoro kątownik przymocowany do konkretnego radiatora "daje radę" to może się uda. Niewątpliwie sam kwadraciak ma za małą powierzchnię na takie prądy :mrgreen: Co za genialny wniosek, prawda :wink: ?

Aha, jakby ktoś był ciekawy, to w tym białym plastikowym kubeczku pływa w oleju driver z KAI, tylko tak byłem w stanie zmusić go do współpracy przez dłuższy czas :mrgreen:

: niedziela 22 lis 2009, 12:53
autor: Calineczka
Muma pisze:Aha, jakby ktoś był ciekawy, to w tym białym plastikowym kubeczku pływa w oleju driver z KAI, tylko tak byłem w stanie zmusić go do współpracy przez dłuższy czas :mrgreen:
niezły patent ;-)

: poniedziałek 23 lis 2009, 12:12
autor: Kuras77
swietlik, świetny pomysł z tymi daszkami o ile oczywiście zdadzą egzamin w praktyce :ok: Sam jakiś czas temu zastanawiałem się na jakimś patentem "przeciw-oślepiającym" - myślałem o zastosowaniu jakiejś przesłony od góry coś ala samochodowe reflektory soczewkowe.
Podobają mi się też te zaokrąglone profile - zwykłe kwadraciaku jakoś mnie odrzucają ale te są całkiem ładne :)

: poniedziałek 23 lis 2009, 16:47
autor: swietlik
Koledzy, dzięki za miłe słowa i ciekawe uwagi. Właśnie się dowiedziałem w pracy o nowych zadaniach z terminem na wczoraj, więc projekt się w tym tygodniu na pewno nie posunie do przodu, ale jak tylko będzie co pokazać na pewno się tu odezwę.

Edycja:

Dosłownie rzutem na taśmę i dzięki istotnej pomocy Arka, udało mi się wieczorową porą wlutować ostatnie dwa elementy do sterownika - procesorek i kondensator. Strasznie mnie korciło, żeby sprawdzić, czy to zadziała. Efekt poniżej (tak, wiem, nie lubię strobo, ale co u licha ma robić testowy program jak nie mrugać diodą? no co?) :roll:

http://www.youtube.com/watch?v=CS0zI8v4BLs

: poniedziałek 23 lis 2009, 19:30
autor: Umberto
super pomysł z tymi profilami
jak ja bym miał takie przy budowie swojej pierwszej lampki to bym nie dłubał jej miesiąc ciągle coś klejąc- szpachlując i malując...
z niecierpliwością czekam na efekty pracy:wink:

: poniedziałek 23 lis 2009, 22:07
autor: krudnik
Muma pisze:Akurat jestem na etapie sprawdzania możliwości odprowadzania ciepła z kwadraciaka i odnoszę wrażenie że patent z kątownikiem nie jest taki zły, ale sprawdzę to dokładniej.

[...]
Czujnik temperatury przyłożony do części kątownika bezpośrednio pod starem (ta srebrna taśma mocuje tylko przewód, samego czujnika nie widać zbyt dobrze). Po umieszczeniu tego w 100mm kwadraciaku i puszczeniu w LEDa prądu 3A po ok. 10-15min temperatura wyniosła 95*C i zaczęła się stabilizować :mrgreen: sam kwadraciak był tak gorący że próba dotknięcia kończyła się poparzeniem.
Ja robiłem pomiary 'organoleptyczne' - puściłem 700mA przez obie diody (moja obudowa jest na 2 ledy 3W) i żaden z elementów nie był gorący. Jednak możliwość dotknięcia wewnętrznych elementów jest ograniczona i nie jestem do końca pewny wyników.
Mam też jedną uwagę - czy warto (ktoś może próbował) mierzyć temperaturę struktury LEDa poprzez pomiar Vf. Zmiany, zdaje się, są mniejsze niż dla typowych diod krzemowych (tam jest -2mV/K) więc potrzeba dokładny miernik, taki przynajmniej 3 3/4 cyfry (do 3999) by pokazywał pojedyncze mV, oraz bardzo stabilne źródło prądowe.

: wtorek 24 lis 2009, 10:13
autor: greg
krudnik pisze: Mam też jedną uwagę - czy warto (ktoś może próbował) mierzyć temperaturę struktury LEDa poprzez pomiar Vf.
Gdybyś znał dokładny współczynnik temperaturowy zmian wartości napięcia przewodzenia dla konkretnego egzemplarza diody, to może... katalogowo masz -2.1 mV/°C dla XP-G na przykład. Ale dane katalogowe jednak odbiegają od rzeczywistości i można się "delikatnie" zdziwić, że się tak wyrażę. Ja bym raczej stawiał na termistor naklejony w stosownym miejscu i badanie spadku napięcia na tymże.

: piątek 27 lis 2009, 19:56
autor: krudnik
greg pisze:
krudnik pisze: Mam też jedną uwagę - czy warto (ktoś może próbował) mierzyć temperaturę struktury LEDa poprzez pomiar Vf.
Gdybyś znał dokładny współczynnik temperaturowy zmian wartości napięcia przewodzenia dla konkretnego egzemplarza diody, to może... katalogowo masz -2.1 mV/°C dla XP-G na przykład. Ale dane katalogowe jednak odbiegają od rzeczywistości i można się "delikatnie" zdziwić, że się tak wyrażę. Ja bym raczej stawiał na termistor naklejony w stosownym miejscu i badanie spadku napięcia na tymże.
Akurat ten współczynnik nie różni się wiele pomiędzy egzemplarzami.