Po mojemu zbyt "niejasno" zostały wyartykułowane potrzeby poszukiwacza - możliwe że nie istnieje latarka o parametrach określonych na wstępie więc konieczny będzie inny sposób z korzystania z tych co istnieją i mają zbliżone parametry techniczne i funkcjonalność poza czasem działania.
Trochę na boku - wg mojego znajomego strażaka latarka zoom nie nadaje się do poszukiwań ogólnych ze względu na brak spila czyli korony wkoło jasnego punktu - spot ma za zadanie trafić w poszukiwany punkt a spill pomagać przy "czesaniu" terenu - oko ludzkie widzeniem bocznym (w sensie nie patrząc bezpośredni a kątem oka "przy okazji") jest w stanie wyłapać ruch lub plamy kolorowe szczególnie gdy jest wyuczone bądź nastawione na coś czego szukamy np. czerwonej kurtki - temu właśnie jest przydatne postrzeganie w spilu - niby światła mało ale szeroko i nie nachalnie "wspomagające" daje szerszą perspektywę niż jasny punkt spota.
Powyższe dotyczy głównie poszukiwań przestrzennych bo już we wnętrzach zoom lub latarka szerokoświecąca jest zdecydowanie lepsza.
Opinia taka wyklarowała mi się po rozmowie gdzieś przy ...
... i częściowo zapewne dotyczy strażaka (bo rzadziej operuje w terenie otwartym a bardziej zamkniętym) i częściowo ratowników (bo częściej otwarte czesają).
Niemniej zooma bym nie szukał - przynajmniej w kategorii "tanio" - zoomy są mocno stratne świetlnie i zazwyczaj w wersji ECONO mają szklane soczewki (a szczególnie te mocniejsze mają naprawdę duże=ciężkie soczewki) które "upadnięte" tracą właściwości zoomowania czyli stają się bezużyteczne.
Wg kryteriów jak wyżej sądzę, że należałoby określić kilka dodatkowych parametrów np. co ma teraz ów ratownik, jak często używa jakich trybów aby określić graniczne maksymalną moc światła którą te 12h należałoby utrzymać - tutaj albo wieloogniwowa albo jednoogniwowa (w tym zoom) ale z zapasem ogniw w torbie.
Gdybym miał zacząć od czapy to np. (założenia mogą być obarczone błędem
)
- zakładam 1000lm jako przyzwoite nie grzejące latarki światło przy masie ok. 150-200g:
- 1000lm to przeciętnie ok. 7W
- 12h = 7Wx12h = 84Wh - tyle musiałoby mieć pojemność ogniwo
- przeciętne dobre ogniwo 18650 ma 3,4Ah przy nominalnym napięciu 3,7V co daje 12,60Wh pojemności energetycznej
- przeciętne dobre ogniwo 21700 ma 5,0Ah przy nominalnym napięciu 3,7 co daje 18,5Wh pojemności energetycznej
- stąd dla latarki na ogniwa 18650 potrzebnych jest 84/12,60 = 6 ogniw
- a dla latarki na 21700 potrzebnych jest 5 ogniw
Znając powyższe parametry należałoby dołożyć kilka dodatkowych np. możliwość łatwej zmiany trybów (tutaj przycisk na korpusie jest lepszy niż na dupce) czy chwilowa 2-3x wyższa niż przeciętna moc do "czesania terenu" - stąd wynika konieczność zastosowania diody XHP50.3 lub nawet XHP70.3.
Przy tych założeniach moc przeciętna wzrasta bo czasem te 2000-5000 lumenów trzeba odpalić na kilkanaście sekund co znacząco podwyższa moc średnią pożeraną przez latarkę w tych 12 godzinach założonego działania.
Szukając rozwiązania docelowego założyłbym dodatkowo latarkę JEDNODIODOWĄ - z doświadczenia wiem, że samodzielna wymiana JEDNEJ diody jest bardzo prosta i możliwa przez mało doświadczonego użytkownika latarek w ogóle - byle umiał lutować
Sorry za powyższy wywód ale tyle musiałem napisać aby przedstawić mój tok myślenia (kilkunastusekundowy
) aby wskazać rozwiązanie moim zdaniem optymalne (z rodziny Convojów bo mocno krótko - są serwisowalne w przyszłości bo sklep zapewnia części zamienne) tj.
https://pl.aliexpress.com/item/4000415961337.html - odrzuciłem 21700 bo jest wielodiodowa a dobre ogniwa 18650 łatwiej zdobyć.
Tutaj "czyste światło"
https://www.youtube.com/watch?v=TrwdcjaqP9I bez zbędnych słów
Aby zapewnić te 12h ciągłego działania z czasowym odpalaniem na maxa (krótkie turba) konieczny byłby zestaw dodatkowych 4 ogniw - tyle w temacie dlaczego z domieszką technicznych uzasadnień
- przy krótszych czasach (6h z małym plusem wystarcza jeden komplet w latarce i można ładować bez wyciągania ogniw.
PS - tutaj
https://www.youtube.com/watch?v=mp3l3TMSi2w ruskie bo ruskie ale dobre porównanie rożnych latarek w tym w terenie.