Strona 1 z 2
Kilka pytań o diodę XP-G
: czwartek 05 lis 2009, 12:33
autor: barjab
Witam.
Mam taki oto pomysł. Chciałbym jedną diodą Cree XP-G oświetlić małe akwarium w celu przetestowania takiego światła pod kątem roślin. Planuję użyć diody Cree XP-G R4 (jedyna dostępna na razie chyba w rozsądnej cenie). Związane mam z tym kilka pytań:
1. Potrzebuję temp. barwową 6500k - jakiego oznaczenia szukać czy np 1A/1C było by ok?
2. Dno akwarium ma wymiary 25x16cm a dioda wisiałaby mniej więcej 20cm od powierzchni dna. Czy w/w dioda sama z siebie oświetli mi równomiernie całe dno czy też powinienem dokupić jakąś soczewkę? Jeśli tak to jaką - nie znam się na optyce i oznaczenia na komponentach nic mi niestety nie mówią.
Będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości zwłaszcza jeśli chodzi o rozproszenie światła i dobranie ewentualnej soczewki. A może mógłby mi ktoś powiedzieć jaką powierzchnie oświetla równomiernie ta dioda z odległości 20 i 30 cm? Wiem, że są dane techniczne ale mało mi mówią i wolałbym wiedzieć jak to wygląda w praktyce.
Pozdrawiam.
: czwartek 05 lis 2009, 15:13
autor: MardoQ
Napiszę jako akwarysta, pomysł oświetlania akwarium diodami LED jest totalnym nieporozumieniem, tym bardziej jak chcesz to pod kątem roślin stosować.
Polecam zapoznać się z archiwum grupy dyskusyjnej pl.rec.akwarium tam ten temat był szeroko dyskutowany.
Porównaj sobie widmo światła dziennego (które jest idealne do wzrostu roślin) świetlówek i diody LED.
: czwartek 05 lis 2009, 20:26
autor: barjab
Wiem jakie widmo dają ledy i nie widzę powodu dla którego nie spróbować - tym bardziej, że ma to być instalacja na próbę właśnie. A w necie jest masa teoretycznych dywagacji osób, które w większości diody nie miały w ręku. Ja chce to sprawdzić w praktyce. Świetlówki zintegrowane to też według niektórych w akwarium nieporozumienie, a u mnie mały heniek przy takim oświetleniu rośnie jak opętany. Przy ledach chce zacząć od mchów, mikrozoriów itp, które rosną u mnie nawet bez oświetlenia. Proszę o wypowiedzi na temat.
Pozdrawiam.
: czwartek 05 lis 2009, 21:29
autor: allonitium
A ja myślę że warto spróbować - ale nie z białymi diodami tylko z czerwonymi, niebieskimi i moze innymi kolorami. Trudno jest znalezc jakies dokladne dane dotyczace roslin wodnych - wszedzie sa tylko wykresy dla chlorofilu a i b:
Jeśli chodzi o rośliny wodne, to jest zasadniczy problem właśnie jeśli chodzi o określenie jaki rodzaj barwnika one zawierają - z tego co znalazłem to prawie wszystkie rośliny (w tym wodne) zawieraja chlorofil a, poza tym w zaleznosci od glebokosci zawieraja wiecej chlorofilu c i d, poniewaz woda blokuje swiatlo czerwone, podczerwien i ultrafiolet znacznie lepiej niz pozostale dlugosci. Dlatego rosliny ktore rosna w ciemnych zbiornikach wykorzystuja takze swiatlo zielone. Ponieważ akwaria to raczej bardzo przejrzysta woda i nie są głebokie więc nie przejmowałbym sie pochlanianiem swiatla przez wode tylko wlasnie zastosowal światlo czerwone z moze 10% domieszka niebieskiego. Podobno wtedy osiaga sie dobre efekty dla roslin ladowych.
Tutaj jest ciekawa strona:
http://www.greenpinelane.com/
Z kolei np tutaj
http://www.hallman.org/plant/huebert.html jest napisane, ze rosliny slodkowodne dobrze rosna w zimnym swietle swietlowki i wcale nie wymagaja pelnego spektrum. Oczywiscie sa wyjatki - dotyczy to bardziej wymagajacych gatunkow, ktore moga wtedy nie zakwitnac etc. Gdzies tez czytalem, ze w poczatkowej fazie wzrostu rosliny potrzebuja wiecej swiatla niebieskiego niz czerwonego, a pozniej ten udzial sie zmniejsza - ale danych ilosciowych tam nie bylo.
: czwartek 05 lis 2009, 21:52
autor: Dominik
Z tego co otarłem się o ten temat to tgzw "grow led lamps" są zbudowane na bazie ledów czerwonych i niebieskich.
Royal Blue Cree XR-C dają 450 – 465 nm
Czerwone Cree XR-C dają 620 – 630 nm
http://www.cree.com/products/xlamp_xrc.asp
: czwartek 05 lis 2009, 23:16
autor: allonitium
Kolorowe XP-E są wydajniejsze, ale trudniej nimi operować bo są mniejsze.
http://www.cree.com/Products/xlamp_xpe.asp
Kupic mozna tutaj i nawet ceny niezle(na stronie podają netto):
http://www.maritex.com.pl/pl/shop/products/ggid/14592
: piątek 06 lis 2009, 10:47
autor: barjab
Szkoda, że żadna z wypowiedzi nie jest na temat - mnie na prawdę w tym momencie nie interesują kwestie widma itp. Chce wykonać projekt pod tę konkretną diodę i stąd moje pytania powyżej.
Pozdrawiam.
: piątek 06 lis 2009, 11:16
autor: allonitium
Nie ma temat? To czego Ty oczekujesz, ze powiemy "kup białą diodę i będzie ok" jeśli to nie prawda? Napisałeś, że chcesz przetestować światło led "pod kątem roślin"? Dla nas to oznacza oświetlenie odpowiednie dla prawidłowego rozwoju roślin. Jeśli dla Ciebie nie - to wyraziłeś się nieprecyzyjnie i powinieneś bardziej dokładnie zadawać pytania. Co do optyki to chyba masz/miałeś trygonometrię w szkole więc obliczenie z jakiej odległości będziesz miał daną średnicę oświetloną przy danym kącie soczewki chyba nie jest problemem?
Podsumowując - zadaj precyzyjne pytanie - a wtedy jeśli będziemy potrafili na nie odpowiedzieć to odpowiemy na temat.
: piątek 06 lis 2009, 13:54
autor: barjab
Zadałem dwa precyzyjne pytania w punktach - jaśniej się chyba nie da i wyraźnie pisałem, że chce wiedzieć jak to wygląda w praktyce - jeśli ktoś np ma/miał kontakt z tą diodą. Obliczenia obliczeniami a rzeczywistość rzeczywistością stąd moje zapytania. Żaden z powyższych postów nie dotyczył mojego pierwszego, więc nie wiem czemu nagle się tak obruszasz. Nie miałem zamiaru zakładać kolejnego ogólnego wątku o diodach w akwarium, a nie wiem dlaczego taki się utworzył...
Pozdrawiam.
: piątek 06 lis 2009, 14:21
autor: greg
Z doświadczenia, polecam Ci zastosować "gołe" emitery, bez optyki. Testuję takie rozwiązanie w własnym projekcie zamienników halogenów sufitowych 12V. Rozkład światła jest szeroki i miękki.
: piątek 06 lis 2009, 15:10
autor: Piotrek K.
barjab pisze:1. Potrzebuję temp. barwową 6500k - jakiego oznaczenia szukać czy np 1A/1C było by ok?
Tu masz wszystko opisane (obrazek):
http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php?p=26148昤
chodzi dokłądnie o ten obrazek
barjab pisze: Dno akwarium ma wymiary 25x16cm a dioda wisiałaby mniej więcej 20cm od powierzchni dna. Czy w/w dioda sama z siebie oświetli mi równomiernie całe dno
tutaj
http://www.cree.com/products/pdf/XLampXP-G.pdf strona 5 wykres na dole
: piątek 06 lis 2009, 18:15
autor: barjab
Hej. Oglądałem te wykresy tylko nie bardzo potrafię je odczytać. Czym np będzie różniła się dioda z oznaczeniem 1A od 1B? Bo rozumiem, że temp. barwową będą miały taką samą?
Pozdrawiam
: piątek 06 lis 2009, 18:57
autor: greg
Przyjrzyj się kolorom. W górę masz więcej zieleni, żółci i pomarańczu, w dół niebieskiego, fioletu i purpury. Czyli? B jest ciekawszy optycznie od A
: piątek 06 lis 2009, 20:02
autor: barjab
O ...piiii... ja jestem daltonista pełną gębą dopiero teraz mi uświadomiłeś, że tam są jakieś kolory! Dzięki.
: piątek 06 lis 2009, 22:53
autor: allonitium
barjab pisze:Żaden z powyższych postów nie dotyczył mojego pierwszego, więc nie wiem czemu nagle się tak obruszasz. Nie miałem zamiaru zakładać kolejnego ogólnego wątku o diodach w akwarium, a nie wiem dlaczego taki się utworzył...
Nie obruszam sie - po prostu myslalem ze wlasnie o to pytasz... zreszta widac nie tylko ja. Wątek o diodach w akwarium się utworzył bo na początku napisałeś o roślinach. Możesz wytłumaczyć o co Ci chodziło i co tak na prawdę chcesz osiągnąć? Bo jeśli chodzi tylko o efekt wizualny to nie wiem czemu akurat wybrałeś 6500K - lepsze będą diody cieplejsze (czyli mniej Kelwinow) bo mają wyższy współczynnik oddawania barw - zawartość akwarium będzie wyglądać bardziej naturalnie(na podobnej zasadzie jak zimne świetlówki kontra halogeny). No chyba, że po prostu lubisz "trupio blade/niebieskie" światło jak niektórzy określają światło z zimnych diod...
Weź jeszcze jedną rzecz pod uwagę - wszelkie dane podawane dla diod czy optyki są mierzone względem powietrza - a jak wiadomo woda ma troche inny współczynnik załamania światła - więc raczej mało prawdopodobne, że ktoś Ci dokładnie odpowie jak to będzie świecić. Najlepiej po prostu kup diodę, ze 2-3 rodzaje optyki i sprawdz. Wybierz tą, ktora Ci najbardziej odpowiada a reszte możesz sprzedac np w sklepiku na forum. Warto spróbować też tak jak sugerowali przedmówcy bez niczego - może akurat taki efekt Cię zadowoli.
Jeszcze jedno - planujesz tą diodę umieścić nad powierzchnią wody czy ją zanurzyć ? W każym razie musisz ją dobrze odizolować i jednoczesnie zapewnic chlodzenie.