Drodzy forumowicze,
buduję projekt urządzenia z 2 odbiornikami prądu i za ... ... nie mogę znaleźć rozwiązania problemu z zasilaniem. Będzie toto napędzane pakietem 3S7P i z jednym z odbiorników nie ma problemu, bo zakres wymaganego napięcia zasilania mieści się w zakresie który generuje wspomniany wyżej pakiet. Kłopot jest z drugim odbiornikiem, który do prawidłowej pracy wymaga stałego napięcia ok 12V. Wymóżdżyłem że zastosuję przetwornicę DC-DC dla drugiego odbiornika, do pakietu podłączoną równolegle z pierwszym, i dopiero z niej zasilę drugi odbiornik. I tu zaczynają się schody, bo jest milion gotowych przetwornic, ale ograniczenia jakie się pojawiły to:
- drugi odbiornik w skrajnym przypadku będzie chlał nawet 15A (180W)
- przetwornica będzie zamknięta w hermetycznym pojemniku, więc boję się o chłodzenie
- miejsce na przetwornicę jest ograniczone do okręgu o średnicy ok 65-70 mm
Może ktoś z Was miał by pomysł jak to ugryźć... Czy Waszym zdaniem to jest w ogóle do ogarnięcia? Z góry wielkie dzięki za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam,
Tomek
Dobór przetwornicy DC-DC
Re: Dobór przetwornicy DC-DC
Dopiero wchodzę w temat przetwornic. Jest ich od groma - czyli dobrze bo jest z czego wybierać. Przetwornica o takiej mocy musi być dobrze chłodzona. Przemyśl czy nie warto wejść w pakiet o wyższym napięciu i przetwornice dać (mniejszą) dla tego drugiego urzadzenia.
Re: Dobór przetwornicy DC-DC
Dzięki za zainteresowanie tematem. Niestety tej koncepcji nie można zastosować, choć była by najprostsza. Odbiorniki muszą działać przez minimum 1,5 godziny od pełnego naładowania pakietu, a jego obudowa zmieści max 21 ogniw 21700. Przy realnej pojemności ogniwa 4,5Ah pakiet 7p da 31,5 Ah, co przy łącznej mocy odbiorników max ok 250W powinno się zapiąć. Dlatego 3S7P, a nie np. 4S5P