Strona 1 z 1

Pomiar ciśnienia krwi a saturacja?

: środa 24 mar 2021, 10:56
autor: murgrabia1410
Czy jest jakaś metoda przeliczająca ciśnienie krwi i tętna na saturację?

Re: Pomiar ciśnienia krwi a saturacja?

: środa 24 mar 2021, 21:02
autor: BKK
To chyba trochę, jakbyś próbował przeliczyć spalanie samochodu na jego kolor. Ciśnienie krwi, to wartość z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Tętno, to ilość uderzeń serca na minutę. Natomiast saturacja, to nasycenie krwi tlenem.

Re: Pomiar ciśnienia krwi a saturacja?

: środa 24 mar 2021, 22:26
autor: Mociumpel
kup jakiś tani w miarę poprawny pulsoksymetr (nawet ten z lidla za 60 zł ;) - sanitas to dolna półka wyrobów "medycznopodobnych" ale wzorcowana i pomiary sa poprawne i stabilne ) i będziesz Pan zadowolony ...

Re: Pomiar ciśnienia krwi a saturacja?

: czwartek 25 mar 2021, 00:31
autor: murgrabia1410
BKK pisze: środa 24 mar 2021, 21:02 To chyba trochę, jakbyś próbował przeliczyć spalanie samochodu na jego kolor. Ciśnienie krwi, to wartość z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Tętno, to ilość uderzeń serca na minutę. Natomiast saturacja, to nasycenie krwi tlenem.
Raczej nie bardzo. Weźmy np. opaskę lub aplikację na telefon. Chodzi o to, iż jest tam zastosowany taki sam czujnik do ciśnienia, tętna i saturacji. Nawet pulsoksymetr w zasadzie mierzy tętno i na tej podstawie przelicza jakimś algorytmem. Zmienia się natężenie światła, który to rejestruje czujnik i finito. Szczególnie to widać jak się przyłoży palec do lampy od telefonu. Możecie uwierzyć bądź nie. Ale np. na aplikacji tętno jest prawie identyczne z pomiarem naramiennym. Oczywiście jest też saturacja, ale nie mam porównania z prawdziwym sprzętem.

Re: Pomiar ciśnienia krwi a saturacja?

: czwartek 25 mar 2021, 04:46
autor: Rysiu.
murgrabia1410 pisze: czwartek 25 mar 2021, 00:31 jest tam zastosowany taki sam czujnik do ciśnienia, tętna i saturacji.
Nie jest, do prawdziwego SpO2 potrzebne jest IR np. MAX30102. Jak tego nie ma to wyniki są zgadywane bo nie ma punku odniesienia. W skrócie działa to tak że porównuje dwie wartości odbitego światła, krew dobrze natleniona odbija więcej czerwonego niż IR i odwrotnie słabo natleniona odbija więcej IR od czerwonego.

A aplikacje działają na telefon na takiej samej zasadzie jak aplikacja noktowizja jak nie mają dostępu do danych z czujnika i jest to w opisie, przykładowa aplikacja https://play.google.com/store/apps/deta ... seoximeter
This app only work with heart rate and SPO2 sensor on high end Samsung devices: Galaxy Note4/5/7/8/9 and Galaxy S6/7/8/9/10.

App used advance algorithm to calculate blood oxygen level from the raw IR(Infrared) and RED signal output by the sensor.

Re: Pomiar ciśnienia krwi a saturacja?

: czwartek 25 mar 2021, 10:48
autor: BKK
Jeszcze raz, bo chyba nie rozumiesz - to są RÓŻNE parametry RÓŻNIE mierzone.

Re: Pomiar ciśnienia krwi a saturacja?

: czwartek 25 mar 2021, 12:28
autor: murgrabia1410
Oczywiście zgadzam się z wypowiedziami. Wiem jak działa prawdziwy pulsoksymetr. Jednak odnoszę się do tych bardziej bym je nazwał gadżetów. Zresztą nawet na różnych stronach pisze, że te tanie działają na innej zasadzie. Wynik jedynie orientacyjny. Jak się nie da przeliczyć to trudno.

Re: Pomiar ciśnienia krwi a saturacja?

: sobota 27 mar 2021, 12:33
autor: abyss
Nie da się tak. Mam od kilku lat astmę i z tego powodu 3 pulsoksymetry w domu (jeden już naprawiałem, bo poszły wstążki łączące części).
Pulsoksymetr jako taki NIE mierzy ciśnienia. Mierzy wyłącznie jak już tu wspomniano odbicie światła od krwi natlenionej i nie natlenionej. Na tej podstawie wyznacza:

SpO2 % natlenienia krwi (norma to 95-99%, jak spada poniżej 90 to coś nie teges, na bank czuje się duszności i wymaga konsultacji lekarskiej, poniżej 80% to zdecydowanie niebezpiecznie)
PR (puls) - w liczbie, ale też jako krzywą 50-70 na minutę to dość normalny przy "nieobciążonym organiźmie
oraz niektóre "lepsze" także PI (perfusion index) - to tak jakby wyraźność, "jakość" pulsu. 4-15% to powiedzmy norma, ale bardzo ogólnie, 20% to już wyjątkowo dobry, ale zależy nawet od palca na którym mierzymy, najlepiej zawsze na tym samym, to widać zmianę w górę/dół.

To nie jest porada lekarska, nie jestem lekarzem - dane z praktyki.