Dariusz70
Zasilacz LED jest zasilaczem stało prądowym. Zmienia się napięcie w zależności od obciążenia diody i temperatury diody.
Tutaj oczywiście się z Tobą zgadzam, jeśli chcemy zasilać diodę LED bez rezystorów, najlepiej użyć zasilania stało-prądowego.
Kupić najprostszy zasilacz 12V do taśmy LED 2A - 2,5A . Są tanie.
Tego zdania jednak nie rozumiem. Zasilacz 12V do taśmy LED jest
stało napięciowy! Nie stało prądowy. Do tego parametr mówiący o amperach, wskazuje tylko prąd maksymalny zasilacza. Po przekroczeniu tego prądu mogą dziać się różne rzeczy:
- dobry zasilacz ograniczy napięcie żeby utrzymać bezpieczny dla siebie prąd maksymalny (bardzo mało jest takich zasilaczy, raczej warsztatowe albo laboratoryjne)
- zasilacz może się też na chwilę wyłączać po przeciążeniu i po prostu migać (tylko w dobrych modelach)
- może zwyczajnie przepalić się bezpiecznik w zasilaczu
- możemy też zwyczajnie spalić zasilacz
Musi być zasilacz stało prądowy.
Np zasilacz taśmy LED 12V 30W. Przykładowy LINK . Tego typu mają regulację ograniczającą prąd (plastikowa "śrubka" na zdjęciu).
Tutaj uwaga, link jest do zasilacza
o stałym napięciu regulowanym w niewielkim zakresie. Ta plastikowa śrubka służy do regulacji napięcia wyjściowego właśnie. Pewnie w zakresie 11-14V ale tu trochę zgaduję. Taki zasilacz na 2A będzie bardzo grzał się przy obciążeniu 2-2,5A, długo nie wytrzyma takiej pracy! To tak jakby jeździć samochodem 100% czasu, na początku czerwonego pola obrotomierza.
karoka
Mam zasilacz od listwy led 60W, co daje 5A. Podejrzewam że dla XML2 takie natężenie to śmierć
Z watów i prądu wnioskuje, że to zasilacz se stabilizacją napięcia 12V, tak?
Jeśli dioda potrzebuje 3,1V żeby przepłyną prąd 2,5A, to 4 diody szeregowo będą potrzebowały 12,4V żeby przepłyną przez nie prąd 2,5A. Twój zasilacz dysponuje 12V, więc prąd będzie mniejszy niż 2,5A, sądzę że tak niecałe 2A. Zostanie Ci jeszcze zapas amperów na zasilaczu, a to dobrze.
Niestety niewielka zmiana napięcia, powoduje duże zmiany prądu. Z wykresu wynika że zmiana o 0,1V może powodować zmianę prądu nawet o 0,7A. Do tego dochodzi temperatura Leda, Twój zasilacz utrzyma stabilne napięcie? Osobiście nie polecam takiego połączenia.
Zasilacz stało-prądowy o którym pisał Dariusz70 będzie lepszym rozwiązaniem (ale nie ten z linka(wg mnie)), albo tak jak pisał romanz przetwornica step down (ale nie jedna tylko minimum dwie).
Masz dostęp do multimetru, a najlepiej jeszcze do zasilacza warsztatowego z regulowanym ograniczeniem prądowym i regulowanym napięciem?