Strona 1 z 1

Akoray K-106 + Cree bin Q3 tint 5C

: niedziela 18 paź 2009, 22:57
autor: swietlik
Najpierw chciałem w Akoraya wrzucić XP-G, ale okazało się, że w pigule jest wielka dziura pod ledem co przy małym prostokątnym mcpcb nie zostawiało dużo miejsca na oddawanie ciepła, więc zamiast tego wstawiłem XR-E Q3 5C. Przy okazji opanowałem technologię zamiany nieznanego chińskiego binu z zimną bielą na tint ciepły :twisted: Wystarczy podgrzać... A tak naprawdę to podczas próby odlutowania oryginalnego leda od stara nastąpiło uszkodzenie luminoforu i to sporo przed punktem topnienia lutowia. Prawdopodobnie zbyt duża absorbcja wilgoci z otoczenia do wnętrza diody. Luminofor trwale zbrązowiał i stara dioda świeci teraz ładnym ciepłym światłem, tylko sporo słabiej.

A nowa Q3 5C świeci tak:
Obrazek

W stosunku do oryginału zdecydowanie cieplej, ale trochę więcej artefaktów w snopie i chyba większe skupienie. Może to XR-C?

: niedziela 18 paź 2009, 23:02
autor: lennin
Gratuluje ;)
A tak naprawdę to podczas próby odlutowania oryginalnego leda od stara nastąpiło uszkodzenie luminoforu i to sporo przed punktem topnienia lutowia. Prawdopodobnie zbyt duża absorbcja wilgoci z otoczenia do wnętrza diody.
Wyjaśnij mi jak to możliwe że dostała sie tam wilgoć? Już druga osoba wspomina że dioda w akorayu zrobiła sie brązowa. Ciekawe.

: niedziela 18 paź 2009, 23:35
autor: swietlik
Przypuszczam, że już w fabryce diody po lutowaniu do stara musiały czekać na montaż. Pewnie dłuższy czas w dość wilgotnych warunkach.
Cree w karcie katalogowej ostrzega, że diody tego typu przechowywane poza atmosferą kontrolowaną należy przed lutowaniem wygrzać. Jak widać, wiedzą co piszą.

Obrazek

: czwartek 22 paź 2009, 09:37
autor: allonitium
A jaka jest roznica pomiedzy wygrzewaniem a lutowaniem - dlugosc trwania ? I czemu w takim razie taka wilgotna dioda nie ciemnieje podczas uzywania - wtedy temperatura chipa tez bardzo gwaltownie rosnie?

: czwartek 22 paź 2009, 10:10
autor: swietlik
allonitium pisze:A jaka jest roznica pomiedzy wygrzewaniem a lutowaniem
Temperatura (80°C) i czas trwania (24h).

Szczegóły masz w tym dokumencie: http://cree.com/products/pdf/XLampSolde ... ndling.pdf na stronach 7. i 8.

: czwartek 22 paź 2009, 17:03
autor: greg
allonitium pisze:[...]I czemu w takim razie taka wilgotna dioda nie ciemnieje podczas uzywania - wtedy temperatura chipa tez bardzo gwaltownie rosnie?
Otóż właśnie podczas normalnego użytkowania nie rośnie za wysoko, gdyż normalnie jest stosowny heatsink pod LED-em. Nienormalnie, czyli bez chłodzenia, na 100% spali się po kilkudziesięciu sekundach, a może i nawet wcześniej sobie zbrązowieje przed tym całkowitym spaleniem... :)

: czwartek 22 paź 2009, 18:23
autor: DNF
Ja swego czasu, katowalem troche pewna diode CREE Q4 normalnie DD bez radiatorow i szybko to ona mi nie zdechla no i nadal chyba zyje :)
Pozdrawiam
DNF

: poniedziałek 14 gru 2009, 09:55
autor: Marcio
A mi tez sie udalo zrobic cieplejszy bin, tylko sam nie wiem, jak, bo duzo nie swiecilem a na max tez nie bardzo...
Obrazek