Strona 1 z 1
Tłumienie zakłóceń z przetwornicy.
: sobota 16 cze 2018, 10:32
autor: skaktus
Witam.
Czy ktoś z was stosował może plecionki stalowe jako ekran przewodów zasilających, celem tłumienia zakłóceń "wychodzących" z przetwornicy ? Macie jakieś spostrzeżenia w tym zagadnieniu ?
: sobota 16 cze 2018, 14:18
autor: Bocian
skaktus, może zacznij od opisu, gdzie ta przetwornica pracuje i co to dokładnie jest. Wychodzących ale którędy? Masz pewność, że to zakłócenia są puszczane w eter czy może po przewodach zasilających, z których korzystają też inne urządzenia. To są zjawiska zależne od bardzo wielu czynników np. częstotliwości pracy, prądów wyjściowych, konstrukcji ścieżek etc. i nie można napisać, że ktoś ma spostrzeżenia w tak rozbudowanym zagadnieniu, bo czyjeś, jednostkowe będą się miały nijak do Twoich konkretnie problemów.
: poniedziałek 25 cze 2018, 14:11
autor: skaktus
Hej.
Zatem do opisu. Przetwornica zasila zamienniki żarówek H4 w aucie. W dużej mierze zakłócenia idą "po eterze". Całość stwierdzona została w najprostszym teście tj. uruchomienie pod zasilaczem laboratoryjnym zamiennika gdzie w okolicy pracował telefon z uruchomionym radiem (odległość jakieś 50 cm). Po wystartowaniu przetwornicy odrazu było słychać zakłócenia - szumy.
Plan jest taki - obie przetwornice w aluminiowej obudowie podłączonej do masy. Na zasilaniu i "wyjściu" zasilania pierścienie ferrytowe. Przewody zasilające w stalowej plecionce jako ekran podłączone do masy. Co o tym myślicie ?
: wtorek 26 cze 2018, 00:08
autor: BKK
Pomóc może, ale wątpię, by stłumiło to sianie całkowicie. Musisz eksperymentować, bo nikt nie da jednoznacznej odpowiedzi, co do konkretnych przetwornic. Ja dołożyłbym jeszcze jakieś kondensatory na zasilaniu. A nawet jakiś dławik. Przetwornice są rozbieralne? Może trzeba je "dozbroić" w elementy odkłócające? Generalnie takie zakłócanie źle świadczy o ich jakości.