Strona 1 z 1

Jakiś układ do ładowania telefonu z 18650

: sobota 10 mar 2018, 19:34
autor: Borsuczy
Cześć Wam. Chciałbym ulepić sobie power banka do telefonu. Miałby ładować baterię Li-Po prądem 1A, do napięcia 3,75V, przy pomocy spiętych szeregowo ogniw 18650. Nie pytam o sensowność i opłacalność tego pomysłu, chcę to zrobić i tyle. :razz: Są może gotowe takie układy? Jak nie, to może chciałby ktoś pomóc mi go skonstruować? A no i musi to przestać ssać ogniwo, kiedy jego napięcie spadnie do 2,9V... :mrgreen:

: poniedziałek 12 mar 2018, 18:14
autor: Borsuczy
Poszukałem trochę i znalazłem na Allegro różne kosmiczne układy. Handlują tym jednak jak ziemniakami, lub cebulą i jak pytam o jakieś parametry to nie wiedzą. Normalnie się do tego przyznają, nie wiedzą. Jednak chyba znalazłem inny sposób. Zamiast jakiegoś kosmicznego układu, przetwornica. Jak się okazuje fabryczne ładowarki do telefonów zabezpieczeń przed nadmiernym naładowaniem baterii w telefonie nie mają. To samo urządzenie/ bateria je ma, więc tym się martwić nie muszę. Zostaje kwestia zabezpieczenia ogniw zasilających.
A gdyby zrobić tak: wziąć dwa ogniwa 18650 o pojemności 3000mAh (większej pojemności mi nie trzeba, bateryjka w fonie ma tylko 2700mAh), połączyć je szeregowo, da to wtedy napięcie pakietu jakieś 8,4V, między ten pakiet, a ładowany telefon dać przetwornicę ustawioną tak, aby startowała przy napięciu 5V?
Wtedy:
-Łącząc ogniwa szeregowo, zwiększa się napięcie pakietu, co podobno ma zwiększyć wydajność przetwornicy
-Wyskalowanie przetwornicy tak, aby ruszała od napięcia 5V sprawi, że teoretycznie nie tknie pakietu, jeśli napięcie na ogniwie będzie wynosiło mniej niż 2,5V, więc zabezpieczenie ogniw zasilających już jest.
Temat prądów ładowania telefonu i powerbanka pomijam, to sobie ustawię jakoś. Co Wy na to? Ma to sens??

Edycja: Dodam do pakietu balanser.

Edycja 2: Już wiem wszystko. Będzie tak:
2 ogniwa połączone szeregowo---> taki balanser https://abc-rc.pl/modul-ladowania-ochrony-ogniw-2s ---> przetwornica https://abc-rc.pl/Przetwornica-DC-DC-3-35 ---> telefon

Jak już tak sam odpowiadam na swoje pytania to dodam jeszcze trochę przemyśleń. Zamierzam podłączyć do gniazda USB C w telefonie kabelek, na drugim jego końcu dać jakiś typowy wtyk do zasilania i przykleić go do futerału telefonu. Zapewni to wielokrotne zmniejszenie zużycia gniazda ładowania i prostotę. Oczywiście wszystko zrobię tak, żeby wyglądało ładnie, a nie poklejone wszystko taśmą czy coś.

: poniedziałek 12 mar 2018, 19:17
autor: Dziubek
Ten układ z linku nie ma balansera, "przerabiałem go" u siebie w temacie viewtopic.php?t=22723

: poniedziałek 12 mar 2018, 19:38
autor: Borsuczy
No to już nie wiem co robić. Chyba po prostu kupię takie coś: https://abc-rc.pl/modul-power-banku-5v
podepnę do tego pakiet połączonych równolegle dwóch 18650 i tyle.
albo takie coś: https://abc-rc.pl/modul-power-bank
Wygląda tak samo jak te z Allegro, ale tutaj przynajmniej wiedzą co to jest i umieją to jakoś opisać. Parametry też całkiem oki. Znaczy jak na telefon.

: poniedziałek 12 mar 2018, 20:25
autor: Dziubek
Układ z pierwszego linku jest dostępny dopiero pod koniec marca i jest na USB typu C, warto zwrócić na to uwagę. Popularniejsze jest raczej micro USB. Ale tutaj strzelam, bo nie znam Twojego modelu telefonu.

: poniedziałek 12 mar 2018, 22:36
autor: GanzConrad
kombinujesz jak koń pod górę ;-):
2 ogniwa z zabezpieczeniem przed nadmiernym rozładowaniem łączysz szeregowo i podłączasz do przetwornicy buck (obniżającej napięcie) CC/CV (ograniczenie napięcia i prądu). Ograniczenia ustawiasz na 1A CC i CV na 3.75V.
Wyjście podłączasz bezpośrednio pod baterię LiPo. Jak kupisz lepszą przetwornicę (z wyświetlaczem) to będziesz miał informację o prądzie ładowania i napięciu wyjściowym. Niektóre mają nawet diodę "charge" i "full", ale nie testowałem.
Mam pod ręką taką :
Obrazek

: wtorek 13 mar 2018, 17:20
autor: Borsuczy
Nie mam ogniw z zabezpieczeniem i nie chcę ich kupować bo są droższe. No jak będzie trzeba to kupię, bo to może być faktycznie spoko opcja. W latarce, która ciągnie 3A takie zabezpieczenie to pomyłka, światło gaśnie po paru minutach. Ale w telefonie z taką małą bateryjką? Pfff :mrgreen:
A da się tą przetwornicę ustawić tak żeby startowała z napięcia trochę mniejszego niż 6V? Wtedy zabezpieczenie nie byłoby potrzebne. No i balanser jest potrzebny. Możesz jakiś polecić?

: wtorek 13 mar 2018, 21:30
autor: GanzConrad
Borsuczy pisze:Nie mam ogniw z zabezpieczeniem i nie chcę ich kupować bo są droższe
Chodziło mi o to, aby podłączyć ogniwo poprzez płytkę zabezpieczającą. Te płytki są zaopatrzone w układ ładowania, który można wykorzystać, ale Ciebie pewnie interesuje ładowanie poprzez balanser(bez wyłączania ogniw z szeregu). Samego balansera nie polecę - nie bawiłem się.
Startowanie przetwornicy z niskiego napięcia jest kiepskim zabezpieczeniem, bo prawie każda przetwornica jest niestabilna w dolnych wartościach napięcia i nie jesteś w stanie przewidzieć co się z nią będzie działo, napięcie na ogniwie również "pływa", więc przetwornica będzie się włączać i wyłączać, a do tego dochodzi jeszcze prąd spoczynkowy.

: wtorek 13 mar 2018, 22:52
autor: Borsuczy
Zamówiłem taką przetwornicę: http://allegro.pl/przetwornica-step-dow ... 32422.html
i 2 takie układy ładowania: http://allegro.pl/ladowarka-4-2v-1a-do- ... 11738.html (po jednym na ogniwo)
Jeszcze może dokupię jakiś woltomierz z LCD żeby wiedzieć co tam dzieje się z zasilaniem. Ale to już nie tak prędko, zapomniałem że w tym miesiącu mam dość napięty budżet.

: środa 14 mar 2018, 00:12
autor: Dziubek
Te układy to TP4056 z zabezpieczeniem, cuda z nimi wyprawiają. Bardzo udany układ.

: niedziela 18 mar 2018, 08:31
autor: Borsuczy
Zapytałem się sprzedawcy jak wyregulować sobie tą przetwornicę do swoich potrzeb. Napisał, że napięcie jak najbardziej da się wyregulować potencjometrem, ale z prądem nie będzie już tak łatwo. Napisał, że teoretycznie mógłbym dać w szeregu za przetwornicą rezystor 3,3 Ohm. No i w teorii to faktycznie będzie działać, ale co wtedy ze spadkami mocy i marnowaniu jej na ciepło? Czy taki problem wystąpi? Próbowałem to policzyć i wyszło tak:
Moc w przypadku z układu z rezystorem 3,3 Ohm= (prąd) 1,5^2 * (opór) 3,3= 7,425. Mam więc moc. A cofając to i obliczając z tego prąd: (moc) 7,425/ (napięcie) 5= 1,485
W ogóle tutaj nie widać żadnego spadku. Tylko że pewnie po prostu tym wzorem nie da się tego obliczyć. Jak z tym jest?

: niedziela 18 mar 2018, 12:36
autor: GanzConrad
Borsuczy, z gówna bata nie ukręcisz, kup porządną przetwornicę ze stabilizacją prądu i napięcia, bo Twoje roboczogodziny już przekroczyły sensowną granicę. Nawet gdybyś w tym czasie kopał rowy to miałbyś na 3 takie...

: niedziela 18 mar 2018, 13:36
autor: Borsuczy
Tylko, że trudno jest coś takiego znaleźć

: niedziela 18 mar 2018, 22:49
autor: Borsuczy
To czego tu się obawiam to marnowanie mocy na ciepło. To ma być przecież przenośna ładowarka, więc no tutaj każdy mV jest na wagę złota :D Może ktoś podpowiedzieć jaki tu będzie spadek? Nie znalazłem takiej informacji w internetach...
Dla przypomnienia: przetwornica fabrycznie podaje prąd 3A, napięcie można normalnie ustawić na 5V. Na wyjściu przetwornicy, szeregowo przed telefon podepnę rezystor 3,3 Ohm, co da mi prąd 1,5A.
Ile energii stracę na grzanie się rezystora?