Strona 1 z 1

Drugie życie dla rosyjskiego sygnalizatora

: środa 24 sty 2018, 11:51
autor: Sosenia
Witajcie,

Znalazłem na strychu takie oto cudo:
Obrazek Obrazek Obrazek
Z racji charakterystycznej konstrukcji ochrzciłem go jako "Sputnik". Nazwa na tyle lampy "ФАКЕЛ" oznacza tyle co pochodnia/łuczywo. Nie znalazłem nic podobnego w Internecie. Czerwony filtr można zdjąć:
Obrazek Obrazek
Nieco zdjęć co skrywa wnętrze:
Obrazek Obrazek Obrazek

Procedura startowa Sputnika po dostarczeniu zasilania wymagała także oczyszczenia "niestyczności" - widać sporo lat przeleżał nieużywany... Ma 2 przełączniki pod lampą - On/Off i przełącznik trybów:
- światło stałe 100%
- migacz 1/3Hz 50%

Tubę od lampy można odkręcić, jest tam miejsce na baterie. Poniżej najistotniejsze wymiary:
Szerokość lampy: ≈ 80mm
Głębokość lampy: ≈ 90mm
Średnica reflektora: 50mm
Głębokość reflektora: ≈ 25mm
Średnica wewnętrzna tuby: 34mm
Wysokość wewnętrzna tuby: 185mm

Z racji, że mamy epokę LEDów, wypadałoby wymienić w nim żarówkę na coś innego... Pomysłu na jego drugie życie jak na razie nie mam. Z racji czerwonego filtra, pomyślałem o oświetleniu do obserwacji astronomicznych... A co Wam przychodzi do głowy?

: środa 24 sty 2018, 12:10
autor: pietros
Ja bym spróbował poszukać jakie baterie siedziały tam oryginalnie i zostawił sprzęt w oryginalnym stanie. Szkoda by mi było modować taki zabytek.

: środa 24 sty 2018, 12:25
autor: murgrabia1410
Raczej kiepski pomysł z przeróbką. Największym problemem będzie odprowadzenie ciepła z diody. A sądząc po plastikowej obudowie? I druga sprawa. Nawet jak by się udało coś wykombinować. To na bank ten reflektor nie będzie współpracował z ledem. Ogólnie lepiej zostawić w takim stanie jakim jest. Może jakiś kolekcjoner przygarnie.

: wtorek 30 sty 2018, 10:09
autor: Sosenia
Z wymiarów wychodzi, że pasuja tam 3 baterie R20 (D). Bez modyfikacji będzie dalej tylko leżeć i kurz zbierać... jak dotychczas. Obudowa jest dość duża, czy mimo tego, że nie będze wewnątrz cyrkulacji powietrza, to dla diody może być za gorąco? Myślicie, że jakiś kawałek żelaza/aluminium nie rozwiąże problemu? Ew. zrobi się zabezpieczenie termiczne...

: wtorek 30 sty 2018, 12:44
autor: pegasus_sis
Problem z zasilaniem? Adapter R20/3xAA ;) nie samymi 18650 człowiek żyje... Zamiast żarówki wstawić coś
TEGO typu, przy małym prądzie się nie przegrzeje. Albo jak do astronomii to od razu kupić wersję z czerwoną diodą. Przecież oryginalna żarówka jakimś demonem jasności nie była :P

: wtorek 30 sty 2018, 15:16
autor: BKK
Da się zrobić chłodzenie. Musiałbyś na zewnątrz obudowy zamocować ukształtowaną blachę aluminiową lub radiator, wewnątrz umieścić ciepłowód, czy jak to tam zwać w postaci jakiegoś bloku lub solidnego profilu tak, by połączyć diodę z zewnętrzną blachą poprzez usuniętą część obudowy. Tylko, czy jest sens? Zabawka śmieszna, więc albo odstaw na półkę w stanie oryginalnym, albo sprzedaj kolekcjonerowi, jeśli ci nie zależy na takiej sztuce i kup coś spełniającego aktualne wymagania.

: wtorek 30 sty 2018, 15:33
autor: Ebola
Sosenia pisze:Z wymiarów wychodzi, że pasuja tam 3 baterie R20 (D).
Zamiast R20 z powodzeniem można dać aku 18500 lub nawet 26500. Ale warto sprawdzić czy na długość nie wejdze np: 18650 lub 26650, czasem może się zdarzyć że wejdzie.

: środa 21 lut 2018, 10:13
autor: Sosenia
Przy fabrycznej konfiguracji, latarka świeci wyjątkowo paskudnie... Spot nagryziony, dziura pośrodku, pieścienie wokół. No i światła znikoma ilość...
Zamiast żarówki wstawić coś TEGO typu
To jest całkiem niezły plan, mimo, że obrzydliwie prosty :) Widze, że są na różne napięcia. Jak to wygląda praktycznie? Wyższe napięcie da tu jakąś korzyść, czy w środku jest tylko odpowiedno łakomy rezystor, żeby diod nie upalić? Do tuby spokojnie wejdą 2 ogniwa 18650.

: czwartek 22 lut 2018, 16:56
autor: skaktus
Wymiana na leda z linka nie da efektu wow a może być wręcz gorzej.

: czwartek 22 lut 2018, 17:20
autor: Dziubek
A miałeś styczność z tymi ledami z Ali, czy piszesz na podstawie strzelania ?

: czwartek 22 lut 2018, 21:38
autor: Sosenia
Patrząc na różnorodność (LINK) oraz pomijalny koszt jednego LEDa, metodą prób i błędów na pewno znajdę coś lepszego od zwykłej żarówki. Na początek szukam czegoś o tym kształcie: LINK. Oczywiście na niższe napięcie!

A i dalej nie wiem, czy np. TAKI LED z linka na różne napięcia nie ma w sobie rezystora, żeby je obniżyć? W sensie, co wyjdzie tu lepiej: LED zasilany 1 ogniwem czy LED o wyższym napięciu zasiany 2 ogniwami w szeregu?

: sobota 24 lut 2018, 14:20
autor: skaktus
Dziubek pisze:A miałeś styczność z tymi ledami z Ali, czy piszesz na podstawie strzelania ?
Miałem styczność w wersji z linka, w wersji z ledami ustawionymi do przodu i na boki, z soczewkami itd. Nie trafiają w lustro i tyle. Zero skupienia itd. Światła jest tyle żeby poświecić pod nogi, ale nie dalej niż na 2-3 metry. Radiatory które mają spełniać swoje zadanie to najczęściej ściema bo ledy w większości wypadku są lutowane do laminatu bez żadnych przelotek do oddawania ciepła.

: sobota 24 lut 2018, 23:56
autor: Dziubek
To porażka. A znalazłeś może jakieś ledy, od tych starych PRL-owskich latarek, które są przetestowane i warte uwagi ?