Strona 1 z 1
Szkiełko do latarki ze skośną krawędzią i powłoką AR...
: czwartek 04 sty 2018, 21:47
autor: Borsuczy
Cześć. Wie ktoś gdzie kupię soczewkę, która nie jest typowym krążkiem, tylko ma lekki skos?
Jej wymiary: Po jednej stronie: 33,02mm średnicy, po drugiej 31,36mm średnicy, grubość 1,5mm
Ma to służyć do naklejenia z zewnątrz na głowicę latarki, bo od wewnątrz się nie da, temu tak dziwnie.
: czwartek 04 sty 2018, 21:53
autor: ptja
Co to jest "lekki skos" soczewki?
: czwartek 04 sty 2018, 21:59
autor: Borsuczy
ptja pisze:Co to jest "lekki skos" soczewki?
Przecież podałem wymiary. Nie wiem jak to inaczej nazwać. Tak jakby zamontować jakiś krążek w tokarce i przyłożyć do jego bocznej krawędzi nóż pod jakimś kątem.
Edycja:
Taki trapez patrząc z profilu.
: czwartek 04 sty 2018, 22:03
autor: Ebola
Kupić raczej się nie da, jedynie co to zrobić na zamówienie. Poszukaj jakiegoś optyka, może on to ogranie...
: czwartek 04 sty 2018, 22:23
autor: Borsuczy
Liczyłem na to, że może ktoś ma tu na forum jakąś tokarkę do szkła i by mi to wytoczył. Jak jest taki magik, to niech pisze. Ja poczytam, poszukam... No dobry pomysł z tym optykiem. A tak w ogóle, gdzie powinna być powłoka AR? Bo chyba nie po dwóch stronach? Tak na moją logikę ma być chyba od wewnątrz. Nigdy nie miałem w latarki z szybką AR więc nie wiem. A składając zamówienie trzeba będzie wiedzieć gdzie to ma być.
: piątek 05 sty 2018, 00:19
autor: Mociumpel
Tu masz po co są powłoki
https://www.fotopolis.pl/warsztat/porad ... -optyka-ar i dlaczego MUSZĄ byc na 2 powierzchniach "wlotowej" i "wylotowej"
Ogólnie dla fal widzialnych okiem gołym każde prostopadłe przejście przez granicę powietrze/szkło/powietrze powoduje spadek ilości światła wskutek odbić wewnętrznych o ok. 4%.
Wynika z tego że dla zwykłego szkiełka o przepuszczalności 98% strata światła na dzień dobry bez powłok to minimum 10%.
Byle jakie niebieskie powłoki dają ok 1% straty na wlot/wylot czyli 2% straty przed odbicie i ok. 2% na "nieprzezroczystość" wynikającą z konstrukcji szkła (żadne normalne ciało rzekomo przezroczyste NIE MA 100% przepuszczalności - przyzwoite szkiełka maja od 90-98%)
Podsumowując - o ile w latarkach do 1000 lumenów walka o każdy % nie ma sensu to już przy 2000 lm w góre strata 10% to 200 lumenów - a to już bezwględnie dużo ...
Szkiełka latarkowe to tylko ułamek wiedzy o powłokach w optyce - w instrumentach optycznych ma to giga znaczenie w latarce to zazwyczaj sztuka dla sztuki chyba że mowa o tysiącach lumenów - wtedy liczy się każdy szczegół w tym także jakość powłoki samego reflektora (dla zwykłego aluminium w refie gładkim sprawność odbicia to ok 90-95%)
Sprawność całego toru optycznego oblicza się mnożąc każdy składnik sprawności.
od biedy można przyjąc że dobrej klasy latarka ma sprawność = sprawnośc refa SMO (95%) x sprawność szkła (98% samo szkło) x sprawność powłok AR (2% strat to 98% sprawności) - ok. 90% z zaokrągleniem w dół - stąd ilość światłą z dobrej latarki na dzień dobry na wyjściu jest o 10% niższa niż dioda przy danym prądzie produkuje.
Potem dochodzi spadek wraz z temperaturą i ostatecznie latarka na turbo w niewielkiej obudowie w temperaturze ok 85 stopni C wypluwa ok. 75-80% wartości katalogowej ...
Powyższe jest słuszne przy zasilaniu STAŁYM prądem a nie PWm-em - w takim przypadku wydajność leda znowu zmniejsza sie o kilka do kilkudziesięciu% wraz z rosnącym prądem.
Ostatecznie może się zdarzyć że dioda np. XP-L2 V6 ktora przy prądzie 3A daje teoretycznie z siebie przy 25 st. ok. 1250 lumenów, realnie zaś przy byle jakim sterowniku PWM na AMC-kach w ciasnej gotującej się obudowie z byle jakim reflektorem OP i szybką bez powłok da ZA SZYBKĄ ok. 700 lumenów ...