Mociumpel pisze:Ogólnie pomijając kwestie legalności:
- nie uzyskasz w tym reflektorze który masz tego samego rozkładu światła używając leda - żarnik żarówki jest niewielki i precyzyjnie usadowiony w zrobionym pod niego odbłyśniku - efektem tych prac jest taki a nie inny rozkład światła - z lewej do 40 m "krótszy" (abyś nie oślepiał jadących z naprzeciwka), z prawej daleki abyś widział dobrze co na twoim pasie ruchu plus na poboczu.
- legalność to nie tylko certyfikat i papier do podtarcia sobie d... ale zbiór cech produktu które w przypadku elementów współpracujących (żarówka reflektor) powinien byc tym bardziej zachowany
- led jest długi i dość duży stąd "współdopasowanie" jest gówniane a stąd rozkład światłą jest przypadkowy czyli - mocna plama zero odcięć i rażące wk...ące światło - jadąc z czyms takim bardziej irytujesz innych niz pomagasz sobie.
Najlepsza metodą na lepsze oświetlenie jest:
1. sprawdzenie instalacji od akumulatora do żarówki - jeśli jest słaba (duże spadki) to daj elektromechanikowi specowi to za 300 zł zrobi Ci nówkę na oba światła
2. sprawdź jakość odbłyśnika reflektora - napylenie nowej powłoki to 100 zł za reflektor
3. zastosuj nowoczesne żarówki +30/+60 - poprawiają znacznie ilość światła a nie są drogie
4. sprawdź stan akumlatora - kup nowy jak masz taki sobie.
Pominięcie któregokolwiek z powyższych to oznaka że wolisz podcierać się szkłem niż papierem toaletowym - Twój wybór.
PS - led naprawdę nie nadaje się do wsadzania w reflektor - sprawdź zresztą sam - polecam jako nauczkę dla siebie samego i własnej wiedzy.
Trochę nie zgodzę i trochę dam swoich wywodów
Z tego co widzę, Mazda ma seryjne soczewki na mijania. Zatem rozkład światła będzie prawidłowy tj. wszystkie odcięcia itd, ALE stracisz po części skupienie w środku spotu. Testowane osobiście na zamiennikach różnego typu. Uogólniając - świeci poprawnie, nie oślepia, ale zasięg jest mniejszy. Co innego reflektory z lustrami - tutaj już jest gorzej i większość ledów świeci jak popadnie. Dopiero ledy zwane przez sprzedawców jako CSP lub Lumiled dają dobre wyniki. Testowane również na modelach na H7 i H4. Tutaj z kolei problemem jest realna moc pakowana w ledy i problematyczne chłodzenie. Większość zamienników osiąga góra 9 - 10 W co daje nam znacznie mniej światła niż zwykła żarówka. Najbardziej podkręcone zamienniki osiągają po 25W i świecą rewelacyjnie, ale przegrzewają się. Do tego dochodzi problem światła błądzącego, czyli tego co wychodzi poza linię - w przypadku żarówki ilość ta jest do przyjęcia, przy mocnych ledach już oślepia.
Testowałem swego czasu zamienniki na H4 i H1, obecnie w domu mam 2 zestawy na H4 i jeden H1. Z moich obserwacji powiem tak: jeśli ma być zamiennik, kupować tylko takie z wentylatorami. Te bez wentylatorów osiągają na ledach po 160 st (filmy można obejrzeć na kanale TestLAB). Uważać jak kupujemy, aby wentylator poprawnie chłodził, musi być w lampie dużo miejsca. Do tego należy pamiętać o tym, że jak korygujemy ustawienie lampy, całość wewnątrz musi mieć miejsce na poruszanie się. Nie polecam np. w przypadku H4 używać wersji, gdzie wentylator jest na zewnątrz lampy, za gumą ochronną. W takim układzie szybko naciągnie brudu i przestaje działać. Jeśli szukasz dobrej barwy, celuj w 4000, max 5000. Wszystko co ma 6000K tylko ładnie wygląda, w nocy jak pada jedzie się fatalnie. O legalności już wiadomo - nielegal i tyle. Obecnie jestem na etapie kolejnego zamówienia zamiennika na H4 w nowej wersji, zobaczymy co tam przyjdzie na testy
Ledy w długich to również temat rzeka - często się nie sprawdzają. Główne problemy to brak skupienia a co za tym idzie zasięgu. Najczęściej po włączeniu długich mamy ścianę światła na odległość 3 - 4 metrów i tyle.
Dobre zamienniki są. Nie zawsze się sprawdzają(w jednym modelu tak, w innym nie), wymagają odpowiedniego chłodzenia, miejsca w lampie. W wielu wypadkach najczęstszym problemem jest przegrzewanie się i nierealne parametry. Nie widzę sensu zmieniać żarówek na których uzyskujemy po 1300 lumenów na ledy, które na papierze mają 8000 lumenów, a po zmierzeniu parametrów, wychodzi że zamiennik ma 9W i przy dobrych wiatrach osiągnie 800 lumenów.